Evropské burzy v úterý obchodovaly smíšeně kvůli americkým makrodatům a vyhlídkám na řeč Bena Bernankeho

Evropské trhy v úterý obchodovaly smíšeně. Investoři zvažovali příchozí data z Evropy i Spojených států a jejich dopad na případnou změnu politiky Fedu.
Evropské akcie v úterý zakončily kolem nuly jen s mírnými zisky. Německý DAX kolísal poté, co institut ZEW zveřejnil vývoj nálady investorů, která se sice zlepšila, hodnocení současně situace se však nečekaně snížilo, přestože se rovněž čekalo zlepšení. Zároveň investoři vyhlížejí výsledek zasedání FOMC a tiskovou konferenci Bena Bernankeho.
"Nemyslím si, že od Fedu dostaneme jasnou odpověď, protože se obávám, že ani sám Fed neví, co udělá," říká Lucy Macdonaldová, šéfka akciových investic v Allianz Global Investors. "Od začátku roku trh posiloval. Zároveň se však mírně zvýšila volatilita a na těchto hodnotách nejspíš i zůstane," dodává.
Britský FTSE 100 připsal 0,69 %, francouzský CAC 40 zakončil mírně pod nulou (-0,08 %) a německý DAX posílil o 0,17 %.
Nejvíce si polepšily banky, chemický sektor a pojišťovny, odepisovaly naopak automobilky, farmaceutické firmy a sektor základních materiálů.
Spojené království zveřejnilo vývoj inflace, která v květnu zrychlila meziročně na 2,7 % z dubnového minima 2,4 %. Nahoru ji zvedlo výrazné zdražení letenek a o něco vyšší ceny pohonných hmot.
Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v květnu meziročně snížil o téměř šest procent na 1,043 milionu vozů. To představuje nejslabší květnový výsledek za 20 let. Oznámilo dnes Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Evropský automobilový trh se tak vrátil k poklesu poté, co v dubnu zaznamenal první nárůst od konce roku 2011. Dubnové oživení prodeje bylo pouze technické, protože za ním stál vyšší počet pracovních dnů připadajících na letošní duben. Prodej aut v Evropě je nyní pod tlakem kvůli negativním dopadům dluhové krize na ekonomiku. Od začátku letošního roku se prodej v EU snížil o téměř sedm procent na 5,071 milionu vozů.
V Severním Irsku skončil summit G8. Lídři se dohodli, že je třeba spolupracovat na ukončení krize v Sýrii. Pro tento účel plánují uspořádat co nejdříve konferenci v Ženevě a na humanitární účely poskytnou dohromady 1,5 miliardy eur. Zároveň hlavy zemí skupiny G8 dnes vyzvaly vlády svých zemí ke spolupráci při odstranění mezer v zákonech, které nadnárodním firmám umožňují vyhýbat se placení daní ve svých domácích zemích.
Aktuality
