US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-0,65 %
KB-0,30 %
Erste+0,06 %

Americké akcie ve čtvrtek dále posilovaly. S&P 500 a Dow opět posunuly svá maxima

Americké akcie v úvodu čtvrtečního obchodování pokračovaly v růstu a indexy Dow i S&P 500 překonaly historická intradenní maxima. Trhy podporuje dobře rozjetá výsledková sezóna a ve čtvrtek se přidal i pokles počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti na dvouměsíční minimum.

  • Fed nemusí omezovat QE tak brzy, jak se dosud myslelo.

  • Google ani Micosoft nenaplnily odhady analytiků.

  • Spojeným států již nehrozí u agentury Moody's snížení nejvyššího možného ratingu Aaa.

  • Detroit požádal o bankrotovou ochranu.

Index Dow posílil o 0,50 % a uzavřel na novém maximu 15 548,54 bodu, širší S&P 500 uzavřel shodně o 0,50 % výše a rovněž stanovil nové uzavírací maximum, tentokrát na 1 689,37 bodu. Nejslabší výkon předvedl technologický Nasdaq, který přidal 0,04 % a uzavřel na 3 611,28 bodu. Nejvíce se dařilo finančním titulům a sektoru služeb, zaostaly naopak technologické tituly a sektor telekomunikací.

Za poklesem počtu nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti stojí z velké části odeznění sezónního efektu letního uzavírání automobilek. Dále byly ve čtvrtek odpoledne zveřejněny index předstihových ukazatelů, který v červnu zůstal beze změny (čekal se růst o 0,3 %), a index průmyslové aktivity filadelfského Fedu, jenž v červenci nečekaně vyskočil na +19,8 bodu. Index nových zakázek klesl na 10,2 bodu z 16,6 bodu v předchozím měsíci a zaměstnanost poskočila na +7,7 bodu z -5,4 bodu.

Bernanke v Senátu: Ukončení QE nesmíme uspěchat

Ve středu prezident Fedu Bernanke ve Sněmovně reprezentantů prohlásil, že načasování a míru utlumování nákupů dluhopisů určí tempo oživení americké ekonomiky. Monetární stimul Fedu pomohl americkým akciím od března 2009 již k téměř 150% ziskům. "Na začátku roku bylo pravidlem, že byla každá špatná zpráva trhy vnímána jako zpráva dobrá. Tento fenomén se už z trhů vytrácí s tím, jak investoři stále pevněji věří v udržitelné ekonomické oživení," říká Jonathan Aldrich-Blake ze společnosti Ashburton.

V diskuzích s politiky Bernanke pokračoval i ve čtvrtek, tentokrát v Senátu. Šéf Fedu zopakoval, že je potřeba případné omezení či ukončení programu QE pečlivě zvážit, protože by nebylo dobré, aby tento krok přišel příliš brzy, nebo naopak příliš pozdě. Zároveň zdůraznil, že nezaměstnanost je stále příliš vysoká. "Nic z toho, co jsme řekli, nenaznačuje, že bychom měnovou politiku utahovali," řekl. Zůstává tak otázkou, zda Bernankeho dřívější prognóza, že by k omezování objemu nakupovaných dluhopisů mohlo dojít ještě během letošního roku, zůstává stále v platnosti. "Ekonomika se v současné chvíli pohybuje pod svým potenciálem," zhodnotil situaci.

Pokračující výsledková sezóna

Obchodování s jednotlivými akciemi ovlivňovala především probíhající výsledková sezóna. Zveřejnění dvojciferného růstu zisku díky vyšším tržbám z akciového obchodování pomohlo akciím Morgan Stanley (+4,41 %). Finanční výsledky za druhý kvartál ve čtvrtek dále reportovaly Verizon (-1,54 %), Philip Morris International (-0,55 %), Baxter (-0,04 %) nebo BlackRock (+2,48 %).

Po pozitivním středečním reportu se dařilo i IBM, jejíž akcie po zvýšení výhledu celoročního zisku na akcii na 16,90 USD posílily o 1,77 %. Rovněž SanDisk (+2,96 %) zveřejnil ve středu velmi solidní výsledky (zisk na akcii 1,06 USD, tržby 1,48 miliard USD) a i on zvýšil výhled tržeb ve třetím čtvrtletí, a to na 1,53 až 1,58 miliardy USD.

Po závěru obchodování se s výsledky přidaly Google a Microsoft. Google vykázal za druhé čtvrtletí zisk na akcii 9,54 USD (loni 8,42 USD). Tržby společnosti dosáhly ve druhém kvartálu 11,1 miliardy USD (loni 9,61 miliardy USD). Očekávání analytiků (zisk na akcii 10,80 USD a tržby 11,37 miliard USD) nebyly naplněny a akcie Googlu v after-marketu oslabovaly až o 5 %.

Microsoft dosáhl ve čtvrtém čtvrtletí fiskálního roku zisku na akcii 0,59 USD (loni ztráta 0,06 USD) při tržbách 19,9 miliardy USD (loni 18,06 miliardy USD). Analytici přitom očekávali, že zisk na akcii dosáhne 0,75 USD při tržbách 20,7 miliardy USD. Akcie v after-marketu výrazně oslabovaly, když odepisovaly stejně jako Google kolem 5 %. Výsledek zaostal za očekáváním analytiků zejména kvůli slabšímu prodeji Windows v důsledku globálního poklesu prodeje počítačů a mimořádným odpisům. Ty souvisejí především s vysokými zásobami neprodaných tabletů Surface.

Dolar mírně posiloval, cena ropy WTI na 16měsíčních maximech

Americké měně se ve čtvrtek dařilo zejména vůči japonskému jenu. Z úrovně kolem 99,50 USD/JPY dolar přesvědčivě posílil až nad 100,50 USD/JPY. Mírné posílení zaznamenal i vůči euru, když se během dne postupně posnul z hladiny 1,313 EUR/USD až k 1,307 EUR/USD. Kolem desáté hodiny večer se však po mírném oslabení pohyboval zpět kolem 1,311 EUR/USD.

Cena americké lehké ropy WTI vystoupala až nad 108 USD za barel, čímž se ocitla na svém 16měsíčním maximu. K růstu ceny WTI přispěla mimo jiné i středeční zpráva, že rafinérie ve Spojených státech minulý týden zpracovaly největší objem ropy od srpna 2005.

Rating USA stabilní

Spojeným států již nehrozí u agentury Moody's Investors Service snížení nejvyššího možného ratingu Aaa. Agentura zlepšila výhled ratingu z negativního na stabilní. Své rozhodnutí odůvodnila překvapivým poklesem federálního deficitu. Za devět měsíců fiskálního roku se rozpočtový deficit USA snížil o téměř 400 miliard USD na 509,8 miliardy USD. Americká vláda je tak na nejlepší cestě vykázat za celý fiskální rok do konce září nejnižší rozpočtový deficit za pět let.

Agentura dodala, že ekonomika roste pouze mírně. Spojené státy však stále rostou rychleji než některé další země s nejvyšším ratingem Aaa. Prokazují tak podle Moody's přiměřenou odolnost vůči výraznému snižování růstu vládních výdajů. Moody's snížila výhled ratingu USA na negativní před dvěma lety. Nikdy však nedošla tak daleko jako konkurenční agentura Standard & Poor's, která v roce 2011 snížila Spojeným státům úvěrové hodnocení z nejvyšší známky o jeden stupeň. Fitch minulý měsíc potvrdila USA rating na nejvyšší známce AAA. U ní však mají USA výhled negativní. Agentura to odůvodnila vysokým dluhem.

Starosti má ale Detroit. Kdysi výkladní skříň amerického průmyslu se potýká s vysokými dluhy (přes 18 miliard USD). Zhruba třetina lidí žije pod hranicí chudoby, mnohde nefunguje veřejné osvětlení a podobně. Město po vleklých problémech požádalo o ochranu před věřiteli. Jde o největší municipální bankrot v historii USA. Protože i jiná města v USA mají podobné nemalé problémy, bude zajímavé sledovat, jak se celý proces vypořádá s penzijními nároky bývalých zaměstnanců, kterým Detroit za stávajících podmínek nejspíše nemůže dostát.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Americká ekonomikaAmerické akcieVýsledková sezóna
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná