Oživení italské ekonomiky ohrožuje politická nestabilita

Snahu Itálie opustit nejdelší hospodářskou recesi v poválečné historii země by mohla podkopat politická nestabilita. Uvedl to v sobotu guvernér italské centrální banky Ignazio Visco. Dodal, že Itálie se nyní nachází v kritické fázi. Neúspěch snahy o nastartování hospodářského růstu by mohl narušit plány na snížení italského dluhu. Ten dosahuje 130 % HDP a je druhý největší v eurozóně po Řecku zmítaném krizí, napsala agentura Reuters.
Italský ministr vnitra Angelino Alfano v pátek díky podpoře koaličních stran přestál v Senátu hlasování o nedůvěře. Podařilo se tak odvrátit krizi, která by mohla způsobit rozpad křehké vládní koalice, jež vznikla teprve před třemi měsíci. Italskou vládu však v brzké době čeká ještě jedna těžká zkouška. Koncem července padne konečný verdikt v případu kolem Silvia Berlusconiho obžalovaného z daňových úniků. Pokud bude politik pravomocně odsouzen, kabinetem to silně otřese, protože mediální magnát je klíčovou postavou v táboře jednoho z hlavních koaličních partnerů.
Centrální banka předpokládá, že italská ekonomika v celém letošním roce klesne o 1,9 %. V závěru roku však počítá s příchodem mírného hospodářského oživení. Visco vyzval italské banky, aby pokračovaly v posilování svého kapitálu. Upozornil nicméně, že zátěžové testy provedené začátkem roku Mezinárodním měnovým fondem "prokázaly odolnost italského bankovního systému vůči vnějším šokům". Visco rovněž podrobil kritice nedávné rozhodnutí ratingové agentury Standard and Poor's snížit úvěrové hodnocení Itálie o stupeň na BBB. Tento krok podle něj není v souladu s ekonomickými základy země.
Zdroj: ČTK