ERÚ chce příští rok snížit poplatek za distribuci elektřiny

Energetický regulační úřad (ERÚ) chce v příštím roce snížit poplatek za distribuci elektřiny. Dnes to na jednání sněmovního hospodářského výboru řekla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Podle ní by se poplatek za distribuci měl snížit zhruba o deset procent, přesnou hodnotu ERÚ dopočítává. Snížení distribučního poplatku může snížit i ceny elektřiny pro koncové odběratele.
Cena elektřiny pro koncové zákazníky se skládá z ceny silové elektřiny, kterou určují jednotliví obchodníci na základě svých nákupů na trhu, a z regulované složky. O výši regulované složky ceny, která zahrnuje mimo jiné i poplatek za distribuci elektřiny, rozhoduje ERÚ. Regulovaná složka tvoří zhruba 55 procent koncové ceny proudu.
"Bavíme se o regulované složce, což určuje regulátor. Takže u distribuce očekáváme desetiprocentní snížení ceny. Což je hodně," řekla Vitásková po jednání výboru novinářům. Předtím poslancům oznámila, že u velkých spotřebitelů by snížení poplatku za distribuci elektřiny mohlo vést ke snížení celoročních nákladů až o 35 milionů korun.
"Snížení cen za distribuci elektřiny vnímáme jako možné vzhledem k 5% snížení distribučních tarifů u zemního plynu, ke kterému došlo počátkem roku," říká Petr Bártek, analytik z České spořitelny. "Návrh na snížení komponenty na obnovitelné zdroje o 15 % již čeká v parlamentu na schválení. Pokud k němu dojde, bude to dostatečné ke snížení komponenty ceny distribuce jen o 5 %. Odhadujeme, že o 5 % nižší výnosy z distribuce by snížily EBITDA ČEZ o asi 1,1 miliardy Kč (tzn. 1,3 %) s negativním dopadem na naši cílovou cenu okolo 3 %," dodává Bártek.
Zdroj: ČTK