US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Americké akcie ve středu ztrácely kvůli obavám ohledně vývoje ekonomiky

Akciové trhy ve Spojených státech ve středu klesaly, protože slabé výsledky maloobchodní společnosti Macy's vyvolaly obavy ohledně vývoje spotřebitelských výdajů. Ty jsou klíčovou složkou americké ekonomiky. Investoři se navíc stále obávají toho, jak Fed rozhodne o kvantitativním uvolňování příští měsíc.

Redakce IW
Redakce IW
14. 8. 2013 | 22:10
Americké akcie

Akcie společnosti Macy's zamířily dolů (-4,47 %) poté, co čtvrtletní zisk i tržby podniku zaostaly za očekáváním analytiků. Firma slabé výsledky zdůvodnila neochotou spotřebitelů utrácet.

Index S&P 500 uzavřel v mínusu pošesté z osmi obchodních dnů a odepsal 0,52 %. Právě sektor maloobchodu kvůli propadu ceny akcií Macy's ve středu odepsal více než 1 %. Dow ztratil 0,73 % a skončil na nejnižší hodnotě za poslední měsíc. Se ztrátou přes 113 bodů má za sebou nejhorší den od 28. června. Z posledních 13 obchodních dnů odepisoval devětkrát. Technologický Nasdaq odevzdal 0,41 %.

Technologický gigant Apple pokračoval v růstu. Investor Carl Icahn v úterý oznámil, že ve firmě získal "velký podíl", a označil její akcie za výrazně podhodnocené. V úvodu středečního obchodování cena akcií Apple poprvé od ledna letošního roku opět dosáhla 500 USD. Postupně však znovu klesala a akcie nakonec uzavřela se ziskem 1,82 % na 498,50 USD.

Icahn ve středu promluvil v tom smyslu, že by Apple měl odkupovat další své akcie. Podle většiny analytiků by se ale firma měla spíše soustředit na kvalitní a inovativní produkty, jako tomu bylo v minulosti. Krátkodobá hysterická reakce investorů na Icahnovo počínání může akciím Applu sice pomoci výše, dlouhodobě je ale jejich cena závislá právě spíše na schopnosti firmy přijít po delší době s něčím, co zákazníky opět přesvědčí o výjimečnosti společnosti.

Hindenburg jako stín nad trhem?

Obchodování zůstává kvůli období dovolených slabé a poslední ekonomické statistiky jasnější trend vývoje ekonomiky nenaznačují. To investorům komplikuje odhady, zda Fed již v září začne omezovat své nákupy dluhopisů ze současné úrovně 85 miliard USD měsíčně.

"Americké trhy jsou v průběhu letních měsíců v bezvědomí," říká Didier Duret, investiční ředitel ABN Amro Private Banking. "Mají za sebou skvělé období a objemy nyní nejsou nijak vysoké. Spousta lidí je na dovolené a až se v září vrátí, začnou investovat na rok 2014," dodává.

V posledních dnech na americkém trhu došlo několikrát k takzvanému znamení Hindenburg, které má signalizovat vyšší pravděpodobnost korekce. Základem "pravidla" je počet titulů na newyorské burze, které se v jeden den dostanou na nové roční maximum a nové minimum. Maxim a minim musí být nejméně po 2,8 % z celkového počtu akcií, jejichž cena se ten den změnila. Kromě toho musí být splněny další tři podmínky: počet nových maxim nesmí být více než dvojnásobkem nových minim, index NYSE je výše než před 50 obchodními dny, McClellanův oscilátor, indikátor technické analýzy, je záporný a ukazuje "překoupený" trh.

Základní logika je jednoduchá: když je zároveň část trhu na nových maximech a část na minimech, děje se něco podivného, a tedy může přijít korekce. Znamení údajně předpovědělo všechny velké výprodeje od roku 1985. Jakmile je potvrzeno, tedy zopakuje se ve více dnech, má být pravděpodobnost velkého výprodeje 24 %. Série Hindenburgů nastala jak před výprodeji v roce 2000, tak v roce 2007. Znamení ovšem nastalo i v řadě dalších případů, kdy pak žádný výprodej nepřišel.

Cisco s problémy, dolar silnější

Po uzavření burz zveřejnila hospodářské výsledky za své čtvrté fiskální čtvrtletí společnost Cisco Systems. Zisk na akcii dosáhl 0,52 USD oproti odhadu 0,51 USD, i tržby ve výši 12,42 miliardy USD mírně překonaly očekávání na úrovni 12,41 miliardy USD. V after-marketu se však cena akcií začala rychle propadat, a to o více než 2 %. Největší světový výrobce síťových technologií totiž zruší 4 tisíce pracovních míst, tedy asi 5 % celkového počtu. Firma se snaží snižovat náklady a zaměřit se více na oblasti s nejlepšími vyhlídkami růstu.

Ve třetím kalendářním čtvrtletí čeká Cisco nárůst tržeb o 3 až 5 %. Oživení je podle šéfa společnosti Johna Chamberse "pomalé a postupné a jeho tempo není zdaleka takové, jaké bychom chtěli". Cisco ruší pracovní místa již déle. Před dvěma lety firma zahájila plán snížení výdajů o miliardu USD, jehož součástí je snížení výdajů na zaměstnance o 15 %.

Na devizovém trhu se euro vůči dolaru výrazněji nezměnilo. Třebaže jej zpočátku podpořila zpráva, že eurozóna se ve druhém čtvrtletí vymanila z nejdelší hospodářské recese ve své historii, později o své zisky přišlo. Dolar nadále podporují očekávání, že Fed začne omezovat podporu hospodářského růstu.

Cena severomořské ropy Brent se během středečního obchodování vyšplhala na čtyřměsíční maximum nad 110 USD za barel. Za jejím růstem stály obavy investorů z výpadků dodávek z Blízkého východu a severní Afriky. Brent zdražil až na 110,31 USD za barel. Později však o většinu zisků přišel a kolem 18:30 SELČ se prodával za 109,90 USD. Oproti úternímu závěru tak posílil o pouhých osm centů. Cena americké lehké ropy WTI se snížila o 30 centů na 106,53 USD.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Americké akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná