Fed by se kromě omezení QE mohl potýkat s větším problémem. Ekonomika Spojených států připomíná Hunger Games

Boris Schlossberg, ředitel BK Asset Management, prohlásil, že Spojené státy připomínají postapokalyptickou verzi budoucnosti zobrazenou ve zfilmované knižní trilogii Hunger Games. Malá část obyvatel je výrazně bohatá a proti ní stojí lidé, kteří se sotva protloukají.
Nedávný průzkum agentury Associated Press poukazuje na prohlubující se propast mezi bohatými a chudými kvůli mizejícím dobře placeným pracovním místům.
"Opravdu máme ekonomiku jako v Hunger Games. Chudí si vedou velmi, velmi špatně a vrchních 20 % populace se má velmi dobře," tvrdí Schlossberg. "Zajímalo by mě, jestli by se omezení QE odložilo, kdyby si bankéři uvědomili, že se situace nižších tříd nezlepšuje tak, jak se původně domnívali."
Zatímco poslední data o týdenních nových žádostech o podporu v nezaměstnanosti naznačují oživení na trhu práce, toto zlepšení se nepřelévá do spotřebitelských výdajů, obzvláště u chudší části obyvatelstva, tvrdí Schlossberg.
"Spotřebitelské výdaje jsou zkrátka děsivé," říká Schlossberg. "To je ten klíčový bod nesouladu - když se podíváte na Wal-Mart, McDonald's, všechny maloobchodní prodejce - když se podíváte na Macy's, všichni míjejí odhady (tržeb). Takže v podstatě lidé dostávají práci, ale tahle práce nestačí na to, aby je přiměla utrácet," dodává Schlossberg. To, že spotřebitelé v ekonomiku nevěří podle něj dnes ukáže index spotřebitelské důvěry sledovaný Michiganskou univerzitou.
Zdroj: CNBC
Aktuality
