EU a Rusko se neshodují, zda má summit G20 řešit syrskou krizi

Evropská unie a Rusko se neshodují v tom, zda by blížící se summit lídrů skupiny G20 v Petrohradě měl koncem příštího týdne probírat také syrskou krizi. Zatímco v pátek dobře informovaný zdroj z Evropské komise v Bruselu novinářům řekl, že toto téma by na summitu být nemělo, navrhl o den později ruský prezident Vladimir Putin pravý opak. Zástupci unie, kterými ve čtvrtek a v pátek budou předseda Evropské komise José Barroso a evropský prezident Herman Van Rompuy, chtějí především to, aby summit trhům vyslal jasný signál o posilující ekonomice.
"Jednání skupiny G20 není fórem pro zahraničněpolitickou agendu," poznamenal v pátek evropský diplomat k možnosti, že by lídři největších ekonomik probírali syrskou krizi či problematiku ukrajinsko-ruských vztahů. Skupina by se podle něj primárně měla zaměřit na celosvětově významné hospodářské otázky. Ruský prezident Putin ale v sobotu právě o Sýrii jako tématu G20 hovořil. Ostrými slovy také označil obvinění Damašku z užití chemických zbraní za "nehorázný nesmysl". Žádá, aby USA, které zřejmě směřují k zásahu v zemi, předložily pro svá tvrzení, že za použití chemický zbraní je odpovědný syrský režim, důkazy v Radě bezpečnosti OSN.
EU, jejíž členské země se v pohledu na případný zásah v Sýrii velice liší, dosud oficiálně zdůrazňovala především potřebu politického řešení syrského občanského konfliktu. V Petrohradě se EU chce především soustředit na posilování důvěry trhů i občanů ve schopnost rozvinutých zemí vypořádat se s ekonomickou krizí. "Petrohrad by měl přijít s velmi silnou, důvěru trhu i občanů posilující zprávou, pokud jde o ekonomiku a růst," míní evropský diplomat.
Evropská unie může poukazovat na fakt, že ekonomická nálada v zemích platících eurem i v celé EU se podle statistiků v srpnu už čtvrtý měsíc v řadě zlepšovala. Za celou EU dosáhla nejvyšší úrovně za dva roky. Minulým jednáním G20 přitom dominovala právě problematika některých v dluzích a problémech se tehdy topících evropských zemí. Podle otevřeného dopisu, který kolegům z G20 poslali Barroso a Van Rompuy, musí petrohradská schůzka zdůraznit, že v centru zájmu skupiny G20 je i nadále růst a snaha zajistit zaměstnanost. Připomněli evropskou strategii zdůrazňující finanční stabilitu, vyčištění bankovního systému, včetně rychlého dokončení bankovní unie, i strukturální reformy a fiskální konsolidaci, která mají napomoci obnově konkurenceschopnosti a zajistit udržitelné zadlužení.
V centru pozornosti skupiny budou zřejmě především rozvíjející se trhy, jako Brazílie či Indie. U nich se totiž podle evropského diplomata teprve ukáže, zda jejich současné potíže jsou jen odrazem celosvětové krize, či projevem hlubších strukturálních problémů.
Zdroj: ČTK
Aktuality
