Exit Fedu v září nezačne? Nových pracovních míst v USA vzniklo nečekaně málo

V USA v srpnu vzniklo 169 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělský sektor, soukromý sektor zaměstnal o 152 tisíc lidí více. U obou se čekal nárůst 180 tisíc. Výrazně níže byla revidována také data o nových pracovních místech za červenec. Celková míra nezaměstnanosti však klesla na 7,3 % z 7,4 %, což je nejméně od prosince 2008. Jde o poslední údaje o trhu práce před zářijovým zasedáním Fedu. Centrální banka může s omezením QE v září váhat.
Se zaměstnaností spojila americká centrální banka načasování konce podpory ekonomiky. I když míra nezaměstnanosti proti předpokladům klesla, čísla o nových místech jsou výrazně horší. A nejde jen o údaje za srpen. Červencová data byla revidována na 104 tisíc z původně hlášených 162 tisíc nově vytvořených pracovních míst. Čísla ze soukromého sektoru za červenec byla rovněž revidována níže na 127 tisíc ze 161 tisíc. Průměrná hodinová mzda vzrostla o 0,2 % v souladu s odhady.
"Data z trhu práce v USA jsou rozporná – na jednu stranu nižší než očekávaný počet vytvořených pracovních míst a revize směrem dolů za předchozí dva měsíce, na druhou stranu nečekaný pokles míry nezaměstnanosti na 7,3 %," říká Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.
Zotavování amerického trhu práce pokračuje, jak ovšem ukazuje níže uvedený graf, je nejpomalejší ze všech velkých krizí v americké historii.
Americké akcie zamířily v pátek po otevření trhu do plusu, výnosy dluhopisů naopak klesly. Trh tedy očekává, že Fed s omezováním QE ještě počká.
"První reakce trhu naznačuje, že trh počítá s pozdějším začátkem ukončování QE (oslabení dolaru, pokles výnosu desetiletého dluhopisu, růst ceny zlata a akcií). Podle našeho názoru nebyla data tak špatná, aby Fed nezačal s ukončováním kvantitativního uvolňování, navíc je pro něj důležitější vývoj míry nezaměstnanosti než počet vytvořených pracovních míst (navíc silně volatilní a často revidovaný). Reakce na data by proto měla být spíše krátkodobá a trh by se relativně rychle měl vrátit ke spekulacím na ukončení kvantitativního uvolňování," dodává Mokráš.
Hlavní ekonom Deutsche Bank Joe LaVorgna očekával přírůstek nových pracovních míst o 190 tisíc a pokles celkové míry nezaměstnanosti na 7,3 %. Analytici z Goldman Sachs byli optimističtější a předvídali, že ekonomika vytvořila 200 tisíc nových pracovních míst, zatímco míra nezaměstnanosti měla podle nich stagnovat na 7,4 %. Drew Matus, ekonom z UBS, po zveřejnění ISM v sektoru služeb upravil svůj předchozí odhad ze 170 tisíc na 210 tisíc. Stejně jako analytici z Goldman Sachs očekával, že míra nezaměstnanosti zůstane beze změny na 7,4 %. Největší býci však pracují v Société Générale - Brian Jones ze Société Générale čekal, že číslo přeskočí konsenzus trhu o 40 tisíc a vyskočí na 220 tisíc.
Podle Charlese Evanse z Fedu ekonomika nadále potřebuje podporu, kterou jí banka nákupem dluhopisů poskytuje, mnoho členů FOMC se však domnívá, že by Fed mohl začít omezovat nákupy už letos v září. Centrální banky v Evropě a Japonsku svůj postoj k monetární politice na čtvrtečních zasedáních nezměnily, přestože šéf ECB Mario Draghi i šéf Bank of Japan Haruhiko Kuroda zdůraznili, že jsou připraveni jednat, kdyby to bylo zapotřebí.
Následující tři grafy ilustrují, že se americký trh práce dostává z nejhoršího ven. Kvůli nim se také ekonomové domnívali, že páteční údaje budou mnohem lepší.
1. Subindex sledující zaměstnanost v sektoru služeb podle ISM předčil očekávání
Do této chvíle právě zaměstnanost v sektoru služeb korelovala s grafem počtu nových pracovních míst v celé ekonomice.
2. Prodeje aut nejlepší od začátku krize
Prodejci aut mají za sebou podle všeho rovněž úspěšný měsíc a prodeje aut jsou dalším indikátorem, který dosud poměrně spolehlivě předvídal celkovou zaměstnanost.
3. Počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl nejníže od začátku krize
O podporu v nezaměstnanosti se v týdnu do konce srpna přihlásilo nejméně lidí od začátku krize. Zároveň klesá čtyřtýdenní průměr.
Ve čtvrtek se výnos desetiletých bondů dostal těsně pod 3 % (2,99 %), nejvýše od července 2011. Výnos 5letých dluhopisů vzrostl na 1,85 % a 30letých bondů na 3,89 %. Aktuálně výnosy kolísají - výnos pětiletých dluhopisů klesl zpět na 1,807 % a třicetiletých na 3,868 %. Výnos desetiletých dluhopisů poté, co v pátek ráno dosáhl 3,007 %, spadl na 2,957 %.
Ekonomové se začínají předhánět v predikcích ukončení kvantitativního uvolňování. Société Générale zveřejnila svou predikci tempa, s jakým Fed omezí program nákupu dluhopisů. Dále počítá s tím, že Fed utáhne kohoutky úplně do března 2014.