US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,05 %
KB-0,20 %
Erste-0,48 %

Čelíme nové bublině na trhu s nemovitostmi? Zdá se, že ano

Před čtyřmi měsíci došlo poprvé ke znepokojivému jevu - index sledující dostupnost hypoték pro americké domácnosti se propadl pod svůj dlouhodobý trend a od té doby se pod ním pohybuje. Podle některých analytiků tento jev signalizuje začátek bubliny na trhu s nemovitostmi.

Redakce IW
Redakce IW
12. 9. 2013 | 11:32
Nemovitosti

Index cenové dostupnosti domů, který sleduje ve Spojených státech Národní asociace realitních makléřů (National Association of Realtors - NAR), je zveřejňován s dvouměsíčním zpožděním, nejnovější data se tedy týkají července. Poprvé hodnota indexu spadla pod dlouhodobý trend v dubnu a v květnu, červnu i červenci se pod ním udržela. To by mohlo značit začátek nové bubliny na trhu.

Index cenové dostupnosti měří příjem průměrné domácnosti, který je potřeba k získání průměrné hypotéky (se složením 20% zálohy a měsíční splátkou pod 25 % příjmu). Pokud je index na hodnotě 100 bodů, znamená to, že příjem domácnosti na hypotéku stačí. Pokud je vyšší než 100 bodů, příjem domácnosti je vyšší, než je potřeba pro získání hypotéky, pokud 100 bodů nedosahuje, pak si domácnost se svým příjmem hypotéku nemůže dovolit.

Hladina indexu vrcholila v lednu na 210,7 bodu, pak prudce klesala a v červenci dosáhla 157,8 bodu (podle předběžných údajů zveřejněných v pondělí). Ceny domů i hypotéční sazby rostou, zatímco příjmy domácností nedrží krok. To je důvod, proč se index ocitl na nejnižší hodnotě od července 2009. Domy se tak stávají méně dostupnými.

Hodnota 157,8 bodu sama o sobě není špatná. Znamená to, že příjem průměrné domácnosti je o 57,8 % vyšší, než je potřeba na získání průměrné hypotéky. Bohužel se nedá plně určit, do jaké míry je index průkazný, pod 100 bodů totiž nespadl už od 90. let. I během poslední bubliny na trhu s nemovitostmi se nejníže dostal na 101 bodů v červenci 2006. Proto ho někteří ekonomové nazývají "zbytečným".

Podle nedávné studie tří ekonomů z univerzity Roberta Morrise v Pensylvánii však může být index použit k detekování bublin na trhu s bydlením. Adora Holsteinová, Brian O'Roark a Min Luová sledovali vývoj index pod dlouhodobým trendem. Když index pod tento trend spadne, značí to možný začátek bubliny. Tvrdí, že pokud se dostupnost bydlení nachází pod dlouhodobým trendem déle, než tři měsíce, na trhu se pravděpodobně vytvořila bublina.

Podle ekonomů z univerzity Roberta Morrise index klesl pod dlouhodobý trend na začátku roku 2004, což značilo začátek bubliny na trhu s bydlením, a pod trendem zůstal až do prosince 2008. Pokud je jejich teorie správná, pak se v tuto chvíli nacházíme v rozpínající se bublině.

To však neznamená, že se ceny domů okamžitě zřítí. Je potřeba si uvědomit, že ceny domů rostly ještě dva roky od chvíle, kdy dostupnost bydlení klesla pod trend. Mohlo by to však znamenat, že by Fed měl začít zvedat úrokové sazby raději dříve, aby bublinu potlačil.

Zdroj: CNBC

Americká ekonomikaInvestiční bublinyNemovitosti
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná