Evropské akcie ve středu ztrácely. Investory zklamal klesající zisk maloobchodního řetězce Tesco

Burzy v Evropě ve středu ztrácely. Dolů je tlačil sektor maloobchodu a trhy netěší ani pokračující platební neschopnost americké vlády. Dařilo se naopak akciím v Itálii a Španělsku, poté, co se vyřešila politická krize v Itálii.
Britský FTSE 100 odepsal 0,35 %, francouzský CAC 40 0,92 % a německý DAX 0,69 %. Nedařilo se potravinářským firmám, maloobchodu a automobilkám, posílil naopak sektor základních materiálů, banky a síťové odvětví.
Maloobchodní řetězec Tesco ztrácel kvůli neuspokojivým hospodářským výsledkům přes jedno procento, nakonec však ztráty mírně umazal a jeho akcie zakončily o 0,31 % slabší. Portugal Telecom naopak posílil o 6,5 % poté, co společnost souhlasila s fúzi s brazilskou Oi.
"Situace ve Spojených státech je stále nejdůležitější, protože tam proti sobě stojí v tvrdé opozici dvě strany a není vidět žádný pokrok," říká Jeremy Batstone-Carr z Charles Stanley Group. "Je jen správně, že trhy vysílají zákonodárcům signál, že prokrastinace není na místě," dodává.
Evropská centrální banka ve středu podle očekávání politiku nezměnila. Hlavní úroková sazba zůstává na 0,5 %, depozitní sazba zůstává na 0 %, zápůjční sazba na 1 %. Následnou tiskovou konferenci Maria Draghiho, během níž euro posílilo nejvíce od února letošního roku, jsme pro vás sledovali online.
Vláda premiéra Enrika Letty ve středu ustála hlasování o důvěře. Bývalého premiéra Silvia Berlusconiho hodili přes palubu vlastní straníci, když oznámili, že Lettu podpoří. Berlusconi, jemuž stále hrozí odejmutí senátorského křesla, nakonec rovněž vystoupil s tím, že vysloví Lettově kabinetu důvěru. Politická krize, kterou způsobil právě Berlusconi, když nařídil pěti ministrům PdL, aby opustili vládu, je tak u konce. Italský akciový index FTSE MIB v reakci na stabilizaci situace reagoval posílením o 0,68 % a výnos desetiletých státních dluhopisů po vystoupení Silvia Berlusconiho klesl až na 4,35 %.