Ceny amerických akcií ve středu klesaly, investory znepokojuje nečinnost politiků

Americké akcie ve středu ztrácely, zatímco investoři zvažovali dopad pokračující platební neschopnosti Spojených států. Americká vláda činnost částečně přerušila v pondělí o půlnoci a politici se od té doby na podobě zákona o státních výdajích stále nedohodli. Trhy navíc nemile překvapila zpráva ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru.
Dow odepsal 0,39 % a dotkl se třítýdenního minima, S&P 500 klesl o 0,07 % a Nasdaq ztratil 0,08 %. V indexu Dow si nejlépe vedly společnosti Microsoft, General Electric a Pfizer, dolů ho naopak tlačily United Technologies, American Express a Coca-Cola. Index volatility VIX, který je považován za nejlepší indikátor strachu na trhu, přeskočil hranici 16 bodů.
Akcie společnosti Monsanto odepsaly 1,33 % poté, co společnost zveřejnila horší než očekávané hospodářské výsledky za své čtvrté fiskální čtvrtletí. Cenné papíry hliníkového gigantu Alcoa, který byl vyřazen z indexu Dow, zlevnily o 1,84 % v reakci na snížení doporučení od Deutsche Bank. Společnost Alcoa zůstává v indexu S&P 500 a otevře výsledkovou sezónu indexu 8. října. V minulém kvartálu se zisk společností v indexu S&P 500 zvýšil o 1,8 %.
Akcie společnosti BlackBerry zastavily propad a posílily o 0,51 % poté, co Wall Street Journal zveřejnil zprávu, že se o firmu zajímá společnost Cerberus. BlackBerry už dříve naznačila, že by ji mohl odkoupit její největší akcionář Fairfax Financial Holdings. Firma také nedávno oznámila, že propustí asi 4 500 zaměstnanců, což představuje zhruba 40 % její pracovní síly. Čtvrtletní výsledky BlackBerry investory příliš nepotěšily - společnost sice vykázala nižší ztrátu, než se čekalo, zároveň však nedosáhla tržeb, které trh vyhlížel díky zahájení prodeje nového mobilního telefonu.
Premiéru na burze za sebou mají společnosti Empire State Realty Trust, majitel Empire State Building, a realitní firma RE/Max. Empire State Realty Trust posílila, přestože byly její akcie naceněny na 13 dolarů, což byla spodní hranice očekávané ceny, a dařilo se i společnosti RE/Max, jejíž akcie posílily o téměř 20 %.
"Trh se snaží přijít na to, jak vážná je situace ve Washingtonu," říká Paul Zemsky, investiční ředitel ING Investment Management. "Investoři se obávají, že je to mnohem horší, než jsme si původně mysleli, což na trh vyvíjí tlak," dodává.
Prezident je "rozhořčený"
Americký ministr financí Jack Lew ve středu znovu zopakoval, že vládě rychle docházejí zdroje a že mimořádná opatření, která ji zatím drží nad vodou, budou vyčerpána nejpozději 17. října. Debata o dluhovém stropu tak začíná být více než aktuální, američtí zákonodárci se však namísto toho zasekli na zákonu o financování, který si Sněmovna reprezentantů, v níž převládají republikánské hlasy, a demokratický Senát přehazují jako horký brambor. Republikáni se snaží k zákonu o financování přidat dodatek, který by oddálil zahájení zdravotnické reformy známé pod přezdívkou Obamacare, demokrati něco takového nehodlají připustit a prosazují "čistý" zákon o financování bez jakýchkoli dodatků.
Prezident Barack Obama si ve středu pozval čtyři hlavní zástupce Kongresu do Bílého domu, kde diskutovali o současné situaci vlády a o blížícím se dosažení dluhového stropu. Obama se zároveň sešel i se šéfy významných amerických bank. "Jsem ve své podstatě velmi klidný člověk, někteří mě považují možná až za příliš klidného," řekl prezident Obama v rozhovoru pro televizní stanici CNBC. Dopady platební neschopnosti vlády na HDP shrnuli v grafu analytici z Goldman Sachs.
"Jestli jsem ale nyní rozhořčený? To si pište, že jsem rozhořčený, protože to, co se děje, je naprosto zbytečné," dodal prezident. Zdůraznil také, že je podle něj v pořádku, že spolu demokrati a republikáni nesouhlasí, protože taková je demokracie, ale obě strany nesmějí připustit, aby se opakovala debata o dluhovém stropu z roku 2011. O podobě reformy, která leží republikánům v žaludku, je prý ochotný diskutovat, ale republikáni si to prý nemohou vynucovat výhrůžkami. Wall Street by podle prezidenta neměla brát neshody ve Washingtonu na lehkou váhu.
Přerušení činnosti vlády na týden by podle analytiků ukouslo z růstu HDP 0,1 procentního bodu. "Vliv na ekonomiku se projeví, pokud by přerušení činnosti trvalo déle než týden nebo dva," tvrdí Stephen Stanley, hlavní ekonom Pierpont Securities. "Pokud se bude jednat o pár dní nebo týden, pak se to stane epizodou, na niž zapomeneme během měsíce nebo dvou," dodává.
Předzvěst pátečních čísel z trhu práce neuspokojila, dolar oslabuje
Společnost ADP ve středu oznámila, že soukromý sektor Spojených států v září vytvořil 166 tisíc nových pracovních míst. Analytici přitom očekávali vznik 180 tisíc pracovních příležitostí.
Ceny ropy ve středu na trzích klesaly. K poklesu přispěly zprávy o zvýšení dodávek z některých zemí a zmírnění napětí kolem Sýrie a Íránu, které uklidnilo obavy z přerušení dodávek z Blízkého východu. V druhé polovině dne se však ceny odrazily směrem nahoru a ropa mírně podražila. Barel ropy Brent podražil o více než dolar na 109,10 USD a cena lehké americké ropy WTI rovněž vzrostla na 103,84 USD za barel.
Cena zlata ve středu vyskočila o více než 2 % na 1 316,50 USD za trojskou unci a výnos amerických desetiletých dluhopisů mírně klesl na 2,62 %.
Euro vůči dolaru posílilo nejvíce od února letošního roku a prorazilo i hranici 1,36 EUR/USD. Reagovalo tak na stabilizaci politické situace v Itálii, kde vláda ustála hlasování o důvěře, a holubičí výstup Maria Draghiho poté, co Evropská centrální banka rozhodla o zachování úrokových sazeb beze změny. Dolar oslabil i vůči japonskému jenu, a to až na 97,36 USD/JPY.
Aktuality

