Švýcarský regulátor vyšetřuje banky kvůli možné kurzové manipulaci

Švýcarský regulátor finančního sektoru Finma vyšetřuje několik švýcarských bankovních společností kvůli možným manipulacím s devizovými kurzy. Při vyšetřování spolupracuje se zahraničními úřady, protože případ by se mohl týkat řady bank po celém světě. Oznámil to dnes regulátor, neposkytl však jména konkrétních finančních ústavů.
"Finma úzce spolupracuje s úřady v jiných zemích, protože do případu by mohlo být zapleteno vícero bank z celého světa," uvedl regulátor. Britský Úřad pro finanční etiku (FCA) podle agentury Reuters již v červnu oznámil, že prošetřuje zprávu o manipulacích s měnovými kurzy. Mluvčí FCA dnes ale odmítl sdělit, zda úřad spolupracuje se švýcarským regulátorem.
Internetový zpravodajský server Inside Paradeplatz na základě nejmenovaného zdroje informuje o tom, že se UBS chystá dát výpověď dvěma traderům, kteří obchodovali s měnami. Na devizových trzích se denně zobchoduje v přepočtu zhruba pět bilionů dolarů.
Do případu se zapojil i švýcarský antimonopolní úřad WEKO. Ten dnes oznámil, že když se dozvěděl o možné manipulaci bank na devizových trzích, zahájil předběžné vyšetřování. Rovněž WEKO však odmítl sdělit jména bank, které vyšetřuje. V kontaktu s úřadem Finma je kvůli vyšetřování také švýcarská prokuratura.
Švýcarské banky UBS a Credit Suisse se k případu odmítly vyjádřit. Zürcher Kantonal Bank uvedla, že v současné době nemá informace, že by ji úřad Finma vyšetřoval. Generální ředitel makléřské společnosti Swissquote Marc Bürki uvedl, že jeho firmu úřady nevyšetřují.
Britský Úřad pro finanční etiku (FCA) již v červnu oznámil, že prošetřuje zprávu o manipulacích s měnovými kurzy. Mluvčí FCA dnes ale odmítl sdělit, zda úřad spolupracuje se švýcarským regulátorem. Bankovní sektor přitom již dříve zasáhl rozsáhlý skandál s manipulací Londýnskou mezibankovní nabízenou sazbou (LIBOR), kvůli němuž muselo několik finančních ústavů zaplatit vysoké pokuty.
Devizový trh je největším trhem v rámci finančního systému a jedním z nejméně regulovaných. Většina obchodů se tam odehrává mimo burzu. Podle obchodníků s devizami není žádným překvapením, že se obchodníci snaží vydělat na tom, že znají dopředu podrobnosti o objednávkách klientů. Vzhledem k velikosti trhu by však podle nich byla manipulace s kurzy velmi obtížná, pokud by obchodník neměl mimořádně velkou objednávku nebo pokud by neobchodoval s dvěma málo obchodovanými měnami.
Zdroj: ČTK, Bloomberg
Aktuality
