Znervózňující způsob, jakým o fiskálních problémech v USA uvažuje trh

Akciové trhy si zatím s děním ve Washingtonu sice dělají těžkou hlavu, ale léčivá pilulka s nápisem "QE" a mechanismus v hlavách traderů zvaný "ono to nějak dopadne" celkem spolehlivě fungují. Od začátku října jsou americké akcie v mírném plusu, Evropa v úvodu týdne ale ztrácí přes procento.
"Finanční trhy strávily veškeré obavy během minulého čtvrtku a v pátek se odrazily výše. Sázky na LONG vyplývají z pocitu jistoty, že se ve Washingtonu pouze odkládá dohoda, ke které stejně nakonec musí dojít," píše Mike O'Rourke z JonesTrading. "Letos je to stále stejné - každý výprodej vyvolává sérii nákupních příkazů, tradeři věří strategii buy the dip (kupujte poklesy."
Nyní se zdá, že obchodníci věří, že případné oznámení politické dohody vyvolá okamžitou rally o procento až procento a půl. "Tradeři nakupují každý pokles s ještě větším nadšením než dříve," pokračuje O'Rourke. "S&P 500 je ovšem stále na dohled historickému maximu, což dokazuje, že v cenách v žádném případě není zahrnuto riziko, že bude shutdown trvat další týdny, případně že se politici nedohodnou do 17. října na zvýšení dluhového stropu."
Zaslepenost a davové přesvědčení o "nedotknutelnosti" rally, pocit, že akcie jsou zkrátka neohrožené, že Fed přece všechno zachrání, že navíc politici přece musejí dostat rozum - to všechno tady v různých dobách a obměnách už bylo. Proč by případný výprodej neměl alespoň připomínat ten z konce léta 2011? Evropský výprodej v úvodu týdne, kdy hlavní indexy ztrácejí zhruba procento, by měl být varováním i pro Ameriku. Tamní futures indikovaly v pondělí dopoledne zahájení obchodování o 0,8 % níže.
Bloomberg připomíná, že republikáni zkrátka neschválí zvýšení dluhového stropu bez toho, aby Obama a demokraté vyjednávali a něco nabídli (úspory, škrty). John Boehner o víkendu řekl, že ke schválení vyššího stropu zkrátka ve Sněmovně reprezentantů nejsou hlasy. Samotné pozastavení činnosti administrativy se podle Bloombergu stává spíše okrajovou záležitostí. Poměr hlasů ve sněmovně je přitom velice těsný (232 ku 200), takže pokud demokraté budou jednotní, John Boehner si může dovolit ztratit pouze 15 hlasů republikánů.
Zdroj: JonesTrading