Globální recese se blíží: MMF snížil odhad světového růstu, má být nejhorší od krize v roce 2009

Zpráva Mezinárodního měnového fondu konstatuje mimo jiné i to, že by úvěrový kolaps Spojených států mohl "vážně poškodit" globální ekonomiku.
Růst světové ekonomiky v letošním roce zpomalí na 2,9 %, což bude nejméně od globální krize z roku 2009. Příští rok pak růstové tempo oživí jen mírně a dosáhne 3,6 %. Ve své podzimní prognóze to v úterý předpověděl Mezinárodní měnový fond, který tak zhoršil svou globální předpověď na letošní rok už pošesté za sebou. K novému zhoršení odhadu měnový fond donutil výrazný útlum zemí rozvíjejícího se světa v čele s Čínou, Indií a Ruskem.
Fond zhoršoval svůj výhled pro letošní rok každé čtvrtletí od loňského jara, kdy ještě předpovídal, že světová ekonomika vzroste o 4,1 %. Až do tohoto léta k tomu nejvíce přispívala dluhová krize a recese v eurozóně, ve druhém čtvrtletí se už ale země eura z propadu vymanily, naopak útlum se prohloubil v Asii a Rusku. Podle dřívější definice fondu, která platila do roku 2009, znamená pokles ročního tempa růstu pod 3 % globální recesi.
Pro vyspělý svět MMF letos očekává stejně jako v posledním odhadu růst o 1,2 % a v příštím roce zrychlení na 2 %. Výhled pro mladé tržní a rozvojové ekonomiky naproti tomu fond zhoršil na 4,5 % z dosavadního 5% odhadu. V roce 2014 měnový fond v této skupině zemí čeká oživení jen těsně nad 5 %.
Zvlášť výrazně snížil fond letošní výhled pro Indii (3,8 % v roce 2013 a 5,1 % v roce 2014, tedy o více než procentní bod méně, než MMF predikoval v červenci), Rusko a Mexiko. Čína, která je po USA druhou největší ekonomikou světa, podle fondu letos dále zpomalí na 7,6 % a příští rok až na 7,3 %.
Vyspělý svět mají zachránit USA
Dynamiku vyspělého světa potáhnou příští rok Spojené státy, jejichž ekonomika by měla z letošního útlumu zrychlit na 2,6 %. MMF ovšem předpokládá, že nynější období ochromení vládní činnosti kvůli rozpočtovým sporům bude velmi krátké a že se politici dohodnou i na zvýšení limitu pro zadlužení, k němuž se Washington dostane příští týden. Pokud se to nestane, podkope to podle fondu nejen americkou, ale světovou ekonomiku.
Zřetelně také oživí eurozóna, která po letošním poklesu o 0,4 % přejde příští rok k 1% růstu. Tlačit vpřed by ji mělo Německo, které už letos poroste o půl procenta a v roce 2014 zrychlí na 1,4 %. Překvapila Velká Británie, které MMF zlepšil odhad nejvíce ze všech velkých zemí (v roce 2014 by tempo růstu mělo podle MMF dosáhnout 1,9 %). Zpráva nicméně konstatuje, že eurozóna potřebuje více monetárního uvolňování, včetně dalšího snižování sazeb a zvýšení dostupnosti půjček pro malé a střední podniky. MMF se také domnívá, že eurozóna potřebuje silný rozhodovací mechanismus založený na jedné autoritě pro zajištění stability budoucí bankovní unie.
Pro českou ekonomiku měnový fond zhoršil výhled již v srpnu, kdy předpověděl, že ji letos čeká pokles o 0,4 %. Zotavení z recese lze očekávat až příští rok, kdy by ekonomika měla vykázat růst o 1,5 %, uvedl fond po srpnových oficiálních konzultacích v ČR.
Zpráva o výhledu světové ekonomiky World Economic Outlook (WEO) vychází pravidelně před pololetním zasedáním MMF a Světové banky, mezi nimi fond vydává její čtvrtletní aktualizaci. V následujících dnech se do Washingtonu sjedou na podzimní zasedání mezinárodních finančních institucí představitelé členských zemí.
Zdroj: ČTK, Bloomberg