US MARKETOtevírá za: 16 h 17 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Tři měny, kterým byste se měli vyhnout jako moru (a dvě bezpečné jako bonus)

Papírové měny vládnou světu. Kterým třem platidlům byste se však měli vyhnout obloukem?

Ve třináctém století se Marco Polo podivoval nad papírovou měnou v Číně. "Všechny tyto kousky papíru jsou vydávány s takovou vážností a autoritou, jako by byly z čistého zlata nebo stříbra. A skutečně, všichni je tak přijímají," napsal Polo. V Evropě v jeho době byly totiž za peníze považovány floriny a dukáty.

Dnes papírová měna vládne světu. Svěřili jsme absolutní kontrolu nad peněžní nabídkou úzké bankovní elitě. Šéfové centrálních bank nejsou voleni občany a i přes nesmírnou moc, kterou vládnou, aniž by ji získali ve volbách, si občané stále myslí, že žijí v demokratických státech.

Ačkoli má koncept papírových měn mnoho chyb, existují měny, které jsou na tom hůře než jiné. Při hodnocení papírové měny je nutné se nejdříve podívat na finanční kondici autority, která ji vydává - v tomto případě centrální banky.

Americká centrální banka Fed a Evropská centrální banka jsou nyní v horším stavu než Lehman Brothers před krachem v roce 2008, což z dolaru a eura činí poměrně rizikové měny. Existují však měny, které jsou ještě rizikovější.

1. Kanadský dolar

Zařazení této měny mezi rizikové může mnohé překvapit. Kanada je považována za západní mocnost, protože podle všeobecně přijímaného názoru je její ekonomika silná a založená na přírodních zdrojích. Pokud se však zaměříme na zdraví její centrální banky, rázem se dostane na první příčku v soutěži o nejméně kapitalizovanou centrální banku Západu - čistá hodnota aktiv je totiž pouze 0,53 %. Slabá finanční kondice centrální banky tak závisí v podstatě pouze na odolnosti měny, ne naopak.

2. Mexické peso

Mexická centrální banka je ve skutečnosti nesolventní, což může být šokující pro všechny, kteří stále investují do ekonomik Latinské Ameriky. V poslední roční zprávě centrální banka vykázala záporné čisté jmění 73 miliard pesos. Abychom byli spravedliví, není to enormní suma, nicméně částka narůstá. Dříve či později bude muset vláda zachránit vlastní centrální banku. A mexická vláda už nyní zabředá do hlubokého deficitu, přičemž státní dluh se rychle zvyšuje. Trend je tedy jasně negativní.

3. Japonský jen

Pozice Bank of Japan je velice slabá, čisté jmění banky je pouze 1,9 %. Vláda ji přesto tlačí k bezprecedentní monetární expanzi. Vládní rozpočet je z 46 % financován na dluh, z kterého většinu likviduje právě centrální banka. Státní dluh přesahuje již 200 % a jen splácení úroků požírá více než 50 % příjmů z daní.

Japonsko se z této situace nemůže dostat se zdravou kůží. Jediné možné scénáře jsou úvěrový kolaps nebo měnová krize. Ani jeden z nich nečiní z japonského jenu atraktivní měnu.


Tři uvedené měny ani zdaleka nejsou všechny, které mají hodně vratké základy. Brazilský real a britská libra jsou na tom velmi podobně. Existují vůbec nějaké zdravé měny? Zatím ano - z technického pohledu je nyní nejbezpečnější norská koruna, protože norská centrální banka je nejlépe kapitalizovaným ústavem na světě. Také hongkongský dolar prozatím vykazuje stabilitu.

Zdroj: sovereignman.com

Forex (FX)Japonský jenKanadský dolarMěnyMexikoNorská koruna
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa