Evropské akcie v pátek posilovaly díky dobré podnikatelské náladě v Německu

Evropské akcie v pátek vesměs posilovaly v reakci na zveřejnění indexu podnikatelské nálady institutu Ifo, který se nečekaně vyšplhal na nejvyšší hodnotu od dubna 2012.
Britský FTSE 100 odepsal 0,11 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,58 % a německý DAX připsal 0,25 %. Nejvíce se dařilo automobilkám, mediálním společnostem a technologickému sektoru, ztrácelo naopak stavebnictví, potravinářské firmy a sektor základních materiálů.
Za celý týden FTSE 100 klesl o 0,29 %, CAC 40 o 0,32 % a DAX si polepšil o 0,55 %.
Podnikatelská nálada v Německu se v listopadu nečekaně výrazně zlepšila a její index se ocitl nejvýše od loňského dubna. Index podnikatelského klimatu institutu Ifo v Německu v listopadu vyskočil na 109,3 bodu, čekal se mírnější růst na 107,7 bodu z říjnových 107,4 bodu. Údaje výzkumného institutu Ifo naznačují, že největší evropská ekonomika po slabém výkonu ze začátku roku nyní stabilně oživuje. Ještě v říjnu se nálada zhoršovala.
"Údaje o německé podnikatelské náladě podporují teorii, že ekonomický růst v příštím roce zrychlí," říká Peter Garnry ze Saxo Bank. "Ceny akcií rostou, a tento trend ospravedlňují i silná makrodata, což vytváří efekt momenta," dodává.
V pátek se sejdou ministři financí eurozóny a budou prozkoumávat rozpočty jednotlivých zemí poté, co minulý týden Evropská komise vyjádřila obavy z italských a španělských plánů vládních výdajů. Komisi se zdá, že se tyto země příliš nesnaží snížit ani deficit ani státní dluh.
Člen Výkonné rady ECB, Peter Praet, v pátek na konferenci v Paříži prohlásil, že Evropa má přetrvávající problém s dluhem, a tomu je třeba se "energicky" postavit. Jeho kolega, šéf rakouské centrální banky Ewald Nowotny zase tvrdí, že regionální ekonomika má příliš slabou poptávku a jen napravení bankovního systému nebude k ukončení krize stačit.
Šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi v pátek vyzval k urychlenému zavedení pravidel, v jejichž rámci by se věřitele podíleli na nákladech sanace nebo likvidace bank v eurozóně. Tento prvek by se měl uplatňovat hned od začátku fungování nového mechanismu řešení situace zadlužených či jinak problematických bank, řekl Draghi.
Hlavní události týdne na evropských burzách:
- Ekonomická aktivita v eurozóně zaznamenala v listopadu nečekané zpomalení růstu. Podle předběžných údajů výzkumné agentury Markit to způsobil propad v sektoru služeb a nepříznivý vývoj ve Francii. Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který zahrnuje údaje za zpracovatelský průmysl i sektor služeb, klesl tento měsíc na 51,5 bodu z říjnové úrovně 51,9 bodu a skončil pod všemi odhady.
- Index sektoru služeb se propadl o 0,7 bodu na 50,9 bodu a dostal se na minimum za tři měsíce. Opačně působil zpracovatelský sektor, jehož index vzrostl o 0,2 na pětiměsíční maximum 51,5 bodu.
- OECD v úterý vydala pesimističtější predikci světového ekonomického růstu. Globální ekonomika podle ní v příštím roce poroste jen tempem 3,6 % namísto v květnu očekávaných 5,8 %. OECD svůj odhad zakládá na obavách z pomalejšího vývoje v rozvojových ekonomikách.
- Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se podle průzkumu ZEW v listopadu zvýšila, na druhou stranu se však snížilo hodnocení současné situace.
- Evropský statistický úřad Eurostat v pondělí zveřejnil obchodní bilanci Evropské unie i eurozóny za letošní září. Eurozóna dosáhla přebytku 13,1 miliardy eur (po očištění o sezónní vlivy +14,3 miliardy eur), bilance zahraničního obchodu celé EU v září pak vykázala přebytek 600 milionů eur (oproti schodku 14,5 miliardy v září loňského roku a -2,4 miliardy v srpnu letošního roku).
Zdroj: ČTK, Bloomberg