US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,02 %
NASDAQ+0,94 %
S&P 500+0,47 %
ČEZ+0,00 %
KB+0,10 %
Erste-0,17 %

Český HDP ve třetím kvartálu nakonec nebyl tak tragický, mezičtvrletně klesl jen o 0,1 %. Reálná mzda o 0,1 % vzrostla

Hrubý domácí produkt podle zpřesněného odhadu klesl ve 3. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,1 % (původně se očekával propad o 0,5 %), meziročně o 1,3 % (původní odhad -1,6 %). Průměrná hrubá měsíční nominální mzda ve 3. čtvrtletí 2013 vzrostla na přepočtené počty zaměstnanců proti stejnému období předchozího roku o 1,3 %, reálně se zvýšila o 0,1 %. Medián mezd činil 21 331 Kč.

Redakce IW
Redakce IW
4. 12. 2013 | 9:02
Česká ekonomika

Hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí podle zpřesněného výpočtu Českého statistického úřadu mezičtvrtletně očištěn o cenové vlivy a sezónnost klesl o 0,1 %, což je o 0,4 procentního bodu lepší výsledek, než uváděl předchozí odhad. Meziročně HDP poklesl o 1,3 %, zatímco v listopadu úřad odhadoval pokles 1,6 %.

Vývoj HDP ve třetím čtvrtletí byl výrazně ovlivněn větším počtem pracovních dní - meziročně o 3 dny. HDP neupravený o tento vliv byl meziročně nižší pouze o 0,4 %, zatímco ve srovnání s 2. čtvrtletím o 0,6 % vzrostl.

Zhoršeny však byly předchozí údaje. Podle aktuálních propočtů klesl HDP ve srovnání se stejným čtvrtletím roku 2012 v 1. čtvrtletí o 2,4 % (podle odhadu z 30. září o 2,3 %) a ve 2. čtvrtletí o 1,5 % (dříve pouze o 1,3 %). V úhrnu za devět měsíců byl HDP meziročně nižší o 1,8 %.

Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly meziročně o 0,7 %, a to zejména zásluhou spotřeby institucí vládního sektoru, která byla o 2,6 % vyšší než před rokem. Výdaje domácností na konečnou spotřebu meziročně v úhrnu stagnovaly, ve srovnání s 2. čtvrtletím o 0,7 % poklesly. Spotřebitelé ve srovnání s loňským rokem preferovali nákup předmětů středně- a dlouhodobé spotřeby, konkrétně dopravních prostředků, telekomunikačních zařízení a audio a video techniky, před výdaji za netrvanlivé zboží a služby.

Česká ekonomika rostla méně, než čekala ČNB

Vývoj ekonomiky byl ve srovnání s odhady České národní banky (ČNB) ve třetím čtvrtletí nižší o 0,3 procentního bodu v mezičtvrtletním vyjádření a o 0,5 procentního bodu v meziročním vyjádření. Uvedl to ředitel sekce měnové a statistiky ČNB Tomáš Holub.

"Odchylka vývoje od očekávání ČNB směrem dolů souvisela s tím, že spotřeba domácností meziročně nepatrně poklesla, zatímco ČNB očekávala její mírný nárůst. Ve stejném směru působilo nečekané meziroční snížení čistého vývozu. To bylo dáno jak nižším než očekávaným vývozem zboží a služeb, tak jejich vyšším dovozem," uvedl Holub.

Naopak rychleji, než ČNB čekala, stoupla spotřeba vlády. Hrubá tvorba kapitálu propadla meziročně výrazně méně, než ČNB odhadovala. Meziroční pokles fixních investic byl naopak o něco hlubší.

Komentář Petra Dufka, hlavního analytika ČSOB:

Výkon české ekonomiky nebyl ve třetím čtvrtletí až tak tragický, jak napovídal první odhad statistického úřadu. Ani tak to není nijak povzbudivý výsledek ve srovnání se zbytkem Evropy. Ve třetím čtvrtletí ekonomice rozhodně nepomohla stagnující spotřeba domácností ani zahraniční obchod. A nakonec už vůbec ne investice, které padaly o 5,6 %. V plusu byla tak pouze vládní spotřeba a zásoby.

Nakonec, proč by vlastně měla spotřeba domácností nějak viditelně růst, když průměrná mzda v reálném vyjádření ve třetím kvartálu rostla jen o 0,1 %? Navíc to je mzda, kterou více než dvě třetiny lidí nevidí na svých výplatních páskách, a tak prostor pro další utrácení rozhodně není velký. "Devalvace koruny" v tomto směru sice popohnala spotřebu už v posledním čtvrtletí, avšak spíše než novou vlnu spotřeby vyvolala pouze přesuny nákupů dováženého zboží v předvánočním čase.

Ochota investovat zůstává ve firemní sféře malá a investičními výdaji nehýří ani veřejný sektor. Ostatně výkony stavebnictví v posledních pěti letech to jen potvrzují. Ekonomika, jak poslední čísla potvrzují, stojí stále především na průmyslu, zatímco ostatní odvětví jsou v mínusu. Změnu v tomto směru nepřinese nejspíše ani končící čtvrté čtvrtletí. Celkový propad naší ekonomiky tak dosáhne zhruba 1,5 %.

Naděje na zlepšení přinese až rok 2014, kdy by se pozitivní výsledky průmyslu mohly začít projevovat i v dalších částech ekonomiky.

Podle Martina Lobotky, analytika z České spořitelny jsou data sice stále zklamáním, ale mnohem menším, než se zdálo po zveřejnění prvního odhadu.

Zde je Lobotkův Komentář:

Pod pokličkou zůstává obrázek pozitivní, takže neměníme své přesvědčení, že v příštím roce ekonomika vzroste o zhruba 2 %. Tímto opatrným optimismem nás naplňuje několik věcí:

  • Obnova zásob (v nemalé míře i z dovozu) je efekt jednorázový. V příštích kvartálech bude vývoz znovu předstihovat dovoz. Průmyslu se vede dobře, předstihové indikátory i indikátory důvěry ukazují na růst o 4 až 5 % v následujících 2 kvartálech. Čistému exportu navíc pomůže slabší koruna.

  • Vláda s fiskální restrikcí dle očekávání skončila, v příštím roce žádnou brzdou růstu nebude.

  • Ve spotřebě domácností se kromě toho, že stagnuje (což je po vývoji v letech 2011 až 2012 samo o sobě pozitivní), objevily i další pozitivní znaky – domácnosti dle ČSÚ ve srovnání s rokem 2012 preferovaly nákup předmětů dlouhodobé a střednědobé spotřeby (auta, elektronika), což ukazuje na návrat důvěry. Listopadová intervence ČNB tento efekt ještě zvýrazní, přesunem poptávky z budoucnosti bude ovlivněn růst ve 4Q2013, kdy čekáme růst o 0,6 až 0,7 % mezikvartálně.

ČR i přes zlepšení proti prvnímu odhadu patří k nejhorším zemím v EU.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Česká ekonomikaHDP
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně