Americké akcie se v pátek dostaly na nové rekordy a mají za sebou nejlepší týden za několik měsíců

Americké akciové trhy v pátek stouply a hlavní burzovní ukazatele Dow a S&P 500 zapsaly do burzovního almanachu nová historická maxima. Trhy reagovaly na nečekaně dobré zprávy o vývoji americké ekonomiky, podle kterých hrubý domácí produkt Spojených států v minulém čtvrtletí rostl nejrychleji za téměř dva roky.
Index Dow posílil o 0,26 % na 16 221,14 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,48 % na 1 818,32 bodu a technologický Nasdaq si polepšil o 1,15 % na 4 104,74 bodu.
Americké ministerstvo obchodu v pátek oznámilo, že ekonomika Spojených států v letošním třetím čtvrtletí stoupla o 4,1 %, tedy nejprudším tempem za téměř dva roky. Investory potěšilo obzvláště to, že ekonomiku táhl nahoru růst zásob firem (do celkového růstu HDP přispěl 1,7 procentního bodu) a spotřeba domácností na služby, například zdravotní péči. Právě spotřebitelské výdaje, které se na ekonomické aktivitě v USA podílejí více než dvěma třetinami, stouply o rovná dvě procenta oproti dříve ohlášenému nárůstu o 1,4 %.
Páteční obchodování však ovlivňovalo i to, že trhy zažívaly takzvaný quadruple witching, tedy den, kdy končí kontrakty na čtyři různé deriváty v USA, a to na akciové opce, indexové opce, futures na jednotlivé akcie a futures na celé indexy. Zároveň došlo na čtvrtletní rebalanci indexu S&P 500, po níž se jeho součástí staly akcie Facebooku. "Tento den obvykle přináší na trhy volatilitu už od zahájení obchodování a ta burzy ovládá celou seanci kvůli rebalancování. Obzvláště v poslední hodině pak dochází ke spoustě objednávkových nesrovnalostí oběma směry," říká Joe Kinahan, hlavní stratég TD Ameritrade.
"Nové akcie přicházejí, staré odcházejí, lidé se pravděpodobně budou nejvíce zabývat Facebookem," komentoval Kinahan vstup nových firem do indexu S&P 500 po ukončení pátečního obchodování. Kromě Facebooku v indexu S&P 500 přibude ještě společnost Mohawk Industries, zatímco Abercrombie & Fitch, JDS Uniphase a Teradyne "odcházejí" do indexu S&P MidCap400.
Index S&P 500 v pátek vzhůru táhly akcie softwarové společnosti Red Hat, které poskočily o 17 %. Společnost vykázala zisk, který daleko předčil očekávání trhu. Akcie kanadského výrobce mobilů BlackBerry vykazovaly nárůst o zhruba 15 % poté, co firma vykázala masivní ztrátu, která však byla menší, než čekaly trhy. Navíc podepsala pětiletý kontrakt se společností Foxconn, známým dodavatelem Applu, s jehož pomocí chce vyvinout spotřebitelsky zajímavé (levnější) modely pro trhy v Indonésii a další. Akcie Responsys přidaly 40 % po oznámení akvizice firmy ze strany společnosti Oracle.
Nejvíce se v pátek dařilo sektorům veřejných služeb a průmyslu. Jedinou skupinou, která zůstala v záporu, byly telekomunikace.
Zlato i ropa mírně zdražily
Cena zlata v průběhu pátečního obchodování klesla až na 1 191 dolarů za trojskou unci, postupně však část ztrát smazala a vyskočila zpět nad hranici 1 200 dolarů. "Myslím, že zlato bude nadále pod tlakem," říká Daniel Morgan, komoditní analytik z UBS. "Důvody pro jeho držbu, zdá se, pominuly," dodává a domnívá se, že průměrná cena zlata se příští dva roky bude pohybovat kolem 1 200 dolarů za trojskou unci. Ve čtvrtek se této hranice cena dotkla poprvé od června letošního roku.
Cenu zlata poslalo dolů středeční rozhodnutí Fedu o měnové politice, které zároveň nakoplo akcie k rekordním výkonům. Fed ve středu snížil objem odkupovaných hypotéčních zástavních listů ze 40 na 35 miliard USD a vládních dluhopisů USA ze 45 na 40 miliard USD s platností od ledna. Zároveň ponechal svůj cíl nezaměstnanosti pro zvýšení sazeb na 6,5 %. Dále prohlásil, že úroky mohou zůstat kolem nuly i po dosažení tohoto cíle, zvlášť když se bude držet inflace pod 2 %. Zaktualizoval také svůj ekonomický výhled. Odhad vývoje nezaměstnanosti pro rok 2014 zlepšil na 6,3 % až 6,6 % z rozmezí 6,4 % až 6,8 %. Tiskovou konferenci Bena Bernankeho jsme pro vás sledovali živě.
Cena barelu severomořské ropy Brent během pátečního obchodování stoupla o více než dolar. Důvodem jsou příznivé vyhlídky pro poptávku po pohonných hmotách ve Spojených státech a pokračující výpadky v dodávkách z Libye. Ropa Brent zdražila o 1,56 dolaru na 111,86 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI zůstala téměř beze změny na 99,12 dolaru za barel.
Nepokoje v Libyi vedly k poklesu tamního exportu na pouhých 100 tisíc barelů denně z více než milionu barelů denně v červenci. "Libye možná v příštím roce těžbu zvýší. Neočekávám však dosažení stabilní produkce kolem 1,5 milionu barelů denně," uvedl analytik Bjarne Schieldrop ze společnosti SEB Bank.
Také v Jižním Súdánu nyní hrozí, že těžbu ropy naruší vnitřní nepokoje. "Pokud se situace nezlepší, mohl by konflikt v Jižním Súdánu způsobit výpadky v těžbě ropy, která nyní dosahuje 200 tisíc barelů denně," upozornila poradenská společnost JBC Energy.
Na devizových trzích dolar k jenu sestoupil z nejvyšší hodnoty za pět let. Americkou měnu během dne nejdříve podpořily příznivé údaje o růstu domácí ekonomiky, po kterých se investoři rozhodli pojistit si zisky.
Nejlepší týden od léta
Za celý týden si Dow připsal 2,96 % a S&P 500 zpevnil o 2,41 %. Pro prvně jmenovaný ukazatel tak byl tento týden nejlepší od září a pro S&P 500 od července. Nasdaq za týden posílil o 2,58 %.
Jaké byly nejdůležitější události uplynulého týdne?
- Fed na prosincovém zasedání rozhodl o omezení tempa nákupů dluhopisů ze 45 na 40 miliard USD měsíčně a hypotéčních zástavních listů (MBS) ze 40 na 35 miliard USD měsíčně. Většina trhu očekávala ponechání programu kvantitativního uvolňování beze změny, silná data z trhu práce za listopad ale zvýšila očekávání omezení QE již na prosincovém zasedání FOMC. Tiskovou konferenci Bena Bernankeho po zasedání jsme sledovali živě. Mimo jiné na ní prohlásil, že podobně mírné kroky budou provedeny v roce 2014, záleží však na vývoji ekonomiky.
- Fed snížil odhad míry nezaměstnanosti v USA na konci roku 2014 na 6,3 až 6,6 %. Ještě v září předpokládal úroveň mezi 6,4 a 6,8 %. HDP by měl růst o 2,8 až 3,2 %.
- 12 ze 17 členů FOMC předpokládá, že k prvnímu zvýšení základní úrokové sazby dojde v roce 2015.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 14. prosince vzrostl na téměř devítiměsíční maximum 379 tisíc. (odhad: pokles na 337 tisíc). Předchozí týden byl revidován z 368 tisíc na 369 tisíc. Čtyřtýdenní průměr vzrostl na 343 500 (předchozí údaj revidován z 328 750 na 330 250).
- Existujících domů se v USA k listopadu prodalo nejméně za téměř rok. Prodejům nesvědčí růst sazeb a cen domů. V listopadu klesly prodeje stávajících domů meziměsíčně potřetí v řadě, konkrétně o 4,3 % na 4,9 milionu domů za uplynulý rok. To je nejméně od prosince 2012, analytici v anketě Reuters odhadovali 5,03 milionu prodaných existujících domů.
- Index aktivity filadelfského Fedu dopadl hůře, než se čekalo. Vzrostl pouze na 7 bodů z listopadových 6,5 bodu. Letošní průměr se ale oproti loňsku výrazně vylepšil, a to na 6,4. Loni index v průměru dosáhl jen -0,2 bodu.
- Společnost Facebook prodá 70 milionů akcií typu A. Sám ředitel Zuckerberg prodá 41,35 milionu akcií.
- Výrobce elektromobilů Tesla Motors začal nabízet svůj sedan Model S v Číně. Kvůli sporu o obchodní značku však tomuto vozu automobilka zatím nedala čínský název. Jistá není ani jeho cena pro tamní trh. Tesla nedávno otevřela svůj vlajkový obchod v centru Pekingu a tento týden spustila internetové stránky v čínštině, kde přijímá objednávky od čínských zájemců.
- Cena zlata v letošním roce klesla už o 29 % a drahý kov má našlápnuto k nejhoršímu ročnímu výkonu za více než dvě dekády. Rozhodnutí americké centrální banky z pohledu investorů dále snížilo riziko inflace, což je pro zlato negativní.
- Zahájená výstavba podle ve středu zveřejněných dat vzrostla v listopadu nejprudčeji od ledna 1990 na nejvyšší hladinu od února 2008. Trh s nemovitostmi se tak zdánlivě otřepává z krize i přes rostoucí hypotéční sazby.
- Aktivita v americkém podnikatelském sektoru si tento měsíc udržela tempo růstu, dále se přitom zlepšovaly podmínky v sektoru služeb. Podnikům přibývalo zakázek, a tempo přijímání nových pracovníků se tak dostalo na nejvyšší úroveň za čtyři roky. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které ve středu zveřejnila organizace Markit.
- Ford očekává v Severní Americe v roce 2014 slabší zisk než v roce 2013.
- Meziroční míra inflace ve Spojených státech v listopadu vzrostla na 1,2 % ze čtyřletého minima 1,0 % v předchozím měsíci.
- Schodek běžného účtu byl ve třetím čtvrtletí nejnižší za poslední čtyři roky. Celkový schodek se proti předchozímu čtvrtletí snížil o 1,8 % na 94,8 miliardy USD.
- Index trhu s bydlením NAHB v prosinci vzrostl na 58 bodů (listopad: 54 bodů). Jde o maximum od roku 2005.
- Rozpočtová dohoda zajišťující financování americké vlády do roku 2015 prošla klíčovým hlasováním v Senátu. Pro její přijetí bylo potřeba 60 hlasů, ruku zvedlo 67 senátorů.
- Facebook začne inzerentům nabízet videoreklamu. Uživatelům se bude zobrazovat automaticky.
- Americké ministerstvo financí v pondělí oznámilo, že čistý příliv zahraničních investic do amerických akcií a dluhopisů v říjnu dosáhl téměř 195 miliard dolarů po zářijovém odlivu kolem 98 miliard dolarů. Je to nejvíce za posledních pět let.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech vzrostla v listopadu mnohem více, než se čekalo. Analytici vyhlíželi růst o 0,6 %, produkce překvapila zlepšením o 1,1 % meziměsíčně.
- Zato předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru za prosinec podle agentury Markit očekávání nesplnil. Spadl na 54,4 bodu, ačkoli se predikoval růst na 55 bodů z listopadových 54,7 bodu.
- A očekávání nesplnil ani index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State), který sice vyskočil na 1 bod, trh však vyhlížel růst na 5 bodů.
- Produktivita v nezemědělském sektoru ve Spojených státech ve třetím čtvrtletí vzrostla mírně více, než se předvídalo. Čekal se růst o 2,9 %, vzrostla o 3 % (revidováno z +1,9 %). Náklady na pracovní sílu spadly o 1,4 % v souladu s očekáváním.
Zdroj: ČTK, Bloomberg