US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,09 %
NASDAQ-0,68 %
S&P 500-0,01 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Americké akcie se v pátek dostaly na nové rekordy a mají za sebou nejlepší týden za několik měsíců

Americké akciové trhy v pátek stouply a hlavní burzovní ukazatele Dow a S&P 500 zapsaly do burzovního almanachu nová historická maxima. Trhy reagovaly na nečekaně dobré zprávy o vývoji americké ekonomiky, podle kterých hrubý domácí produkt Spojených států v minulém čtvrtletí rostl nejrychleji za téměř dva roky.

Redakce IW
Redakce IW
20. 12. 2013 | 22:30
Americké akcie

Index Dow posílil o 0,26 % na 16 221,14 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,48 % na 1 818,32 bodu a technologický Nasdaq si polepšil o 1,15 % na 4 104,74 bodu.

Americké ministerstvo obchodu v pátek oznámilo, že ekonomika Spojených států v letošním třetím čtvrtletí stoupla o 4,1 %, tedy nejprudším tempem za téměř dva roky. Investory potěšilo obzvláště to, že ekonomiku táhl nahoru růst zásob firem (do celkového růstu HDP přispěl 1,7 procentního bodu) a spotřeba domácností na služby, například zdravotní péči. Právě spotřebitelské výdaje, které se na ekonomické aktivitě v USA podílejí více než dvěma třetinami, stouply o rovná dvě procenta oproti dříve ohlášenému nárůstu o 1,4 %.

Páteční obchodování však ovlivňovalo i to, že trhy zažívaly takzvaný quadruple witching, tedy den, kdy končí kontrakty na čtyři různé deriváty v USA, a to na akciové opce, indexové opce, futures na jednotlivé akcie a futures na celé indexy. Zároveň došlo na čtvrtletní rebalanci indexu S&P 500, po níž se jeho součástí staly akcie Facebooku. "Tento den obvykle přináší na trhy volatilitu už od zahájení obchodování a ta burzy ovládá celou seanci kvůli rebalancování. Obzvláště v poslední hodině pak dochází ke spoustě objednávkových nesrovnalostí oběma směry," říká Joe Kinahan, hlavní stratég TD Ameritrade.

"Nové akcie přicházejí, staré odcházejí, lidé se pravděpodobně budou nejvíce zabývat Facebookem," komentoval Kinahan vstup nových firem do indexu S&P 500 po ukončení pátečního obchodování. Kromě Facebooku v indexu S&P 500 přibude ještě společnost Mohawk Industries, zatímco Abercrombie & Fitch, JDS Uniphase a Teradyne "odcházejí" do indexu S&P MidCap400.

Index S&P 500 v pátek vzhůru táhly akcie softwarové společnosti Red Hat, které poskočily o 17 %. Společnost vykázala zisk, který daleko předčil očekávání trhu. Akcie kanadského výrobce mobilů BlackBerry vykazovaly nárůst o zhruba 15 % poté, co firma vykázala masivní ztrátu, která však byla menší, než čekaly trhy. Navíc podepsala pětiletý kontrakt se společností Foxconn, známým dodavatelem Applu, s jehož pomocí chce vyvinout spotřebitelsky zajímavé (levnější) modely pro trhy v Indonésii a další. Akcie Responsys přidaly 40 % po oznámení akvizice firmy ze strany společnosti Oracle.

Nejvíce se v pátek dařilo sektorům veřejných služeb a průmyslu. Jedinou skupinou, která zůstala v záporu, byly telekomunikace.

Zlato i ropa mírně zdražily

Cena zlata v průběhu pátečního obchodování klesla až na 1 191 dolarů za trojskou unci, postupně však část ztrát smazala a vyskočila zpět nad hranici 1 200 dolarů. "Myslím, že zlato bude nadále pod tlakem," říká Daniel Morgan, komoditní analytik z UBS. "Důvody pro jeho držbu, zdá se, pominuly," dodává a domnívá se, že průměrná cena zlata se příští dva roky bude pohybovat kolem 1 200 dolarů za trojskou unci. Ve čtvrtek se této hranice cena dotkla poprvé od června letošního roku.

Cenu zlata poslalo dolů středeční rozhodnutí Fedu o měnové politice, které zároveň nakoplo akcie k rekordním výkonům. Fed ve středu snížil objem odkupovaných hypotéčních zástavních listů ze 40 na 35 miliard USD a vládních dluhopisů USA ze 45 na 40 miliard USD s platností od ledna. Zároveň ponechal svůj cíl nezaměstnanosti pro zvýšení sazeb na 6,5 %. Dále prohlásil, že úroky mohou zůstat kolem nuly i po dosažení tohoto cíle, zvlášť když se bude držet inflace pod 2 %. Zaktualizoval také svůj ekonomický výhled. Odhad vývoje nezaměstnanosti pro rok 2014 zlepšil na 6,3 % až 6,6 % z rozmezí 6,4 % až 6,8 %. Tiskovou konferenci Bena Bernankeho jsme pro vás sledovali živě.

Cena barelu severomořské ropy Brent během pátečního obchodování stoupla o více než dolar. Důvodem jsou příznivé vyhlídky pro poptávku po pohonných hmotách ve Spojených státech a pokračující výpadky v dodávkách z Libye. Ropa Brent zdražila o 1,56 dolaru na 111,86 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI zůstala téměř beze změny na 99,12 dolaru za barel.

Nepokoje v Libyi vedly k poklesu tamního exportu na pouhých 100 tisíc barelů denně z více než milionu barelů denně v červenci. "Libye možná v příštím roce těžbu zvýší. Neočekávám však dosažení stabilní produkce kolem 1,5 milionu barelů denně," uvedl analytik Bjarne Schieldrop ze společnosti SEB Bank.

Také v Jižním Súdánu nyní hrozí, že těžbu ropy naruší vnitřní nepokoje. "Pokud se situace nezlepší, mohl by konflikt v Jižním Súdánu způsobit výpadky v těžbě ropy, která nyní dosahuje 200 tisíc barelů denně," upozornila poradenská společnost JBC Energy.

Na devizových trzích dolar k jenu sestoupil z nejvyšší hodnoty za pět let. Americkou měnu během dne nejdříve podpořily příznivé údaje o růstu domácí ekonomiky, po kterých se investoři rozhodli pojistit si zisky.

Nejlepší týden od léta

Za celý týden si Dow připsal 2,96 % a S&P 500 zpevnil o 2,41 %. Pro prvně jmenovaný ukazatel tak byl tento týden nejlepší od září a pro S&P 500 od července. Nasdaq za týden posílil o 2,58 %.

Jaké byly nejdůležitější události uplynulého týdne?

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná