Co kdyby státy účtovaly jako firmy

Tak mne napadá, pořád se oháníme makro ukazateli, kurzy měn apod. Zamysleli jste se ale nad tím, zda vůbec jsou tyto ukazatele publikovány ve správné výši, zda nejsou zkreslovány?
Každá větší firma, musí povinně projít auditem. Kdo ale audituje státní výsledky? Nikdo.
Cash Flow
Představuje rozdíl mezi příjmy a výdaji za určité období.
Dalším, a podle mne mnohem závažnějším, problémem je, že státy defacto "jedou" na jednoduché účetnictví.
Kdyby stát byla firma, tak kurz měny je ekvivalent ceny akcie, HDP je podobné tržbám, státní rozpočet má nejblíže ke cash flow.
Kdyby státy byly nuceny účtovat podle pravidel platných pro společnosti, asi bychom se velmi divili, jak by vypadaly jejich rozvahy, jak by se do nich promítly schodky penzijních systémů nebo nakumulovaný státní dluh. Prošly by takové firmy auditem? Nebo by se podobaly Enronu? Ministerstvo financí USA v rámci zprůhlednění hospodaření začalo připravovat výsledky hospodaření USA i podle pravidel platných pro společnosti. Výkaz hospodaření USA připravený podle účetních standardů US GAAP ministerstvem financí je k dispozici na fms.treas.gov/fr/08frusg/08frusg.pdf. Podívejme se na čísla podrobněji.
Publikovaný deficit rozpočtu USA podle běžných pravidel činil zhruba 460 mld USD. Podle US GAAP jsou výsledky USA za fiskální rok 2008 následující: k ročnímu deficitu rozpočtu 1,0 bil. USD bychom ještě měli přičíst změnu současné hodnoty závazků Social Security a Medicare, která činí 1,8 bil. USD. Reálný deficit USA podle pravidel podvojného účetnictví za uplynulý rok činil 2,8 bil USD, tedy zhruba šestinásobek schodku rozpočtu USA za uplynulý rok. Tomu říkám rozdíl. Dallaský Fed k tomu dopočítal současnou hodnotu budoucích příjmů a výdajů státního rozpočtu. Vyšel jim SCHODEK 99 BILIONŮ USD (angl. to byly triliony).
Poměr dluhu k HDP je navíc zkreslen vlivem metodiky výpočtu HDP - pokud do výpočtu zahrnu i čistě účetní transakce bez jakéhokoliv pohybu peněz - je uměle nadhodnocen. Dluh přitom může být splácen pouze při generování hotovosti, a ne z přecenění výkonu IT, (což je jedna z oblíbených hédonických úpravy v USA), započítání fiktivních pronájmů majitelů nemovitostí užívaných k bydlení apod. Mimochodem, podobná změna metodiky výpočtu HDP v ČR zvýšila v roce 2006 škrtem pera HDP České republiky o 10%. Rozbor těchto a dalších podobných položek uměle nafukujících HDP by vydal na velký samostatný článek.
Kdyby výše zmíněné postupy použila kotované společnost, byla by ihned podezřelá z kreativního účetnictví. Když to udělá stát, je vše v naprostém pořádku. Bez komentáře.
Koupili byste si akcie takto zadlužených firem, jak jsou dnes státy? Emise peněz je podobná emisi dodatečných akcií. Kdyby firmy projídaly prostředky získané z emisí akcií tak, jako to dělají státy s emisí peněz, asi by rychle šly ke dnu.
Pokud bude přetlak nabídky akcií vlivem neustále emise nových a nových akcií, co bude s jejich cenou? Spadne dolů.
Takové akcie by byly zralé jedině na SHORT, ale rozhodně ne na nákup za účelem dlouhodobého držení. Na nákup mi vychází DRAHÉ KOVY.
Aktuality
