Americké akcie ve středu posílily díky lepšímu výhledu ekonomiky a dobrým výsledkům. S&P 500 smazal letošní ztráty a překonal rekord

Americké akcie ve středu posilovaly a index S&P 500 dosáhl na nový intradenní rekord. Světová banka zlepšila výhled ekonomiky, investory potěšily také index podnikatelské nálady newyorského Fedu a hospodářské výsledky Bank of America.
Index Dow posílil o 0,67 % na 16 482,97 bodu, širší S&P 500 překonal své intradenní maximum (dosáhl na 1 850,7 bodu) a nakonec uzavřel o 0,52 % silnější než v úterý na 1 848,38 bodu (historické závěrečné maximum posunul o 0,02 bodu). Technologický Nasdaq přidal 0,76 % na 4 214,88 bodu.
Investory potěšilo zlepšení výhledu světové ekonomiky od Světové banky i hospodářské výsledky Bank of America, která po úterních číslech JPMorgan a Wells Fargo také ohlásila zisk, který překonal odhady.
"V novém roce zažíváme silné ekonomické momentum. Akcie nejsou levné, ale nejsou ani předražené. Dynamika, jakou má teď ekonomika, umožňuje růst i sektorům, které jsou citlivé na růst úrokových sazeb," říká Kate Warne, která působí jako investiční stratég ve společnosti Edward Jones.
Wall Street pokračovala v růstu i díky Béžové knize Fedu, která konstatovala, že ekonomika roste mírným tempem a některé oblasti vykazují zrychlování růstu.
Po dobrých výsledcích za čtvrtý kvartál se dařilo akciím Bank of America, které posílily o 2,31 %. Dařilo se ale většině sektorů z indexu S&P 500, nejlépe na tom byly technologie a právě finance. Ztráceli naopak prodejci necyklického zboží, energetické firmy a síťové odvětví. Index volatility VIX se propadl o 2,2 % na 12,01 a je na nejnižší hodnotě od srpna.
Americká centrální banka a Úřad pro kontrolu měny vyslaly své vyšetřovatele do londýnského sídla Citigroup. Činí tak v rámci vyšetřování údajné manipulace na globálním měnovém trhu. S odkazem na své zdroje to uvedla agentura Reuters, podle které tak zesílilo mezinárodní vyšetřování možné manipulace na největším finančním trhu světa. Akcie Citigroup ale ve středu přidaly bezmála 2 % v souladu s dalšími bankovními tituly.
O 1,77 % si polepšily akcie společnosti Tesla Motors, které těžily z prohlášení šéfa firmy Elona Muska, že firma začne v březnu vyvážet automobily Tesla Model S do Číny. Už v úterý přitom akcie firmy poskočily po sérii nákupních objednávek o více než 15 %.
Dařilo se i Applu, jehož akcie vyskočily o 2,01 %. V pátek totiž začne prodávat nové iPhony čínský operátor China Mobile. Firma přitom už registruje kolem 1,2 milionu objednávek. Apple také urovná ve Spojených státech spor ohledně účtování poplatků za nákupy, které bez svolení rodičů uskutečnily děti, když si hrály s mobilními aplikacemi. Americká vláda oznámila, že Apple spotřebitelům vrátí minimálně 32,5 milionu dolarů.
SolarCity Corp na burze posílila o 4,5 % poté, co oznámila, že umožní investorům včetně těch drobných investovat do solárních systémů, které se umisťují na střechy budov.
O 1,6 % klesly akcie společnosti General Motors, přestože firma oznámila, že po šesti letech začne vyplácet dividendu.
"Jestli někdo říkal, že trh teď potřebuje růst zisků nebo jiné pozitivní zprávy, tak se mu to splnilo," shrnul středeční obchodování Dan Greenhaus, hlavní stratég BTIG. Zisk na akcii firem z indexu S&P 500 podle odhadů sebraných agenturou Bloomberg vzrostl ve 4Q2013 o 4,9 %. Tržby se průměrně zvýšily o 1,8 %.
Po uzavření trhů přišla zpráva, že maloobchodní řetězec J.C. Penney zavře 33 obchodů a propustí 2 000 zaměstnanců. Firma, která má finanční problémy, tak ušetří 65 milionů USD. Akcie společnosti v after-marketu oslabovaly více než o procento.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Americká ekonomika na konci roku pokračovala v mírném růstu, sepsal Fed v pravidelné Béžové knize.
- Podle Financial Times Wells Fargo zkoumá možnosti bitcoinu. Šéf oddělení zaměřeného na boj s praním špinavých peněz Jim Richards dle deníku sestavil skupinu, která prověří, jak bezpečně nabídnout bankovní služby v bitcoinech obchodníkům, kteří tuto měnu používají.
- Světová banka poprvé za tři roky zvýšila svůj odhad světového ekonomického růstu, hlavně díky oživování vyspělých ekonomik z pětiletého útlumu po globální finanční krizi. Letos se má globální hrubý domácí produkt zvýšit o 3,2 % po loňském tempu 2,4 %, sdělila instituce ve své úterní pololetní prognóze. Loni v červnu banka pro letošní rok předpovídala tříprocentní vzestup.
- USA: Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) v lednu vzrostl na 12,51 bodu (prosinec revidován na 2,22 z 1 bodu).
- USA: Index cen výrobců v prosinci vzrostl o 0,4 %, jádrové ceny +0,3 %.
- Výsledky Bank of America ve 4Q: Zisk na akcii 0,29 USD (odhad: 0,26 USD), tržby: 21,49 miliardy USD (odhad: 21,23 miliardy USD).
- Společnost BP ve svém výhledu do roku 2035 mimo jiné uvedla, že energetická revoluce v USA založená na plynu a ropě z břidlic nedosáhne vrcholu dříve než za deset let. Amerika se má stát čistým exportérem energie během několika málo let.
Dolar těžil ze silných makrodat, ropa z poklesu zásob
Americký dolar během středečního obchodování zpevňoval vůči euru i japonskému jenu. Za jeho růstem stály hlavně známky pokračujícího zotavování ekonomiky Spojených států. Jednotná evropská měna vůči dolaru ztrácela 0,6 % na 1,3589 USD. Dolar k jenu přidával 0,4 % na 104,67 JPY, i když si již více než procento připsal v úterý.
"Údaje přicházející po páteční zprávě z trhu práce jsou celkem pozitivní. Podle mého názoru naznačují, že tato zpráva byla spíše anomálií než signálem širšího zpomalení americké ekonomiky," řekl agentuře Reuters analytik Omer Esiner ze společnosti Commonwealth Foreign Exchange.
Severomořská ropa Brent přestala zlevňovat a její cena se vydala vzhůru. Dostala se nad hranici 107 dolarů za barel. Trh reagoval především na údaje o nečekaně výrazném propadu zásob ropy ve Spojených státech. Cenu Brentu předtím dolů tlačily náznaky možného růstu vývozu ropy z Íránu.
Posílila i americká ropa WTI. Zásoby ropy v USA podle zprávy vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) minulý týden klesly o 7,7 milionu barelů, což je podstatně více než odhadovaný pokles o 0,6 milionu barelů. Nečekaně se oproti odhadům naopak zvýšily zásoby benzínu, zatímco zásoby destilátů navzdory předpokládanému zvýšení klesly.
Zlato mírně oslabilo na 1 240,95 USD za unci.
Zdroj: CNBC, Bloomberg, Reuters, ČTK