Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely po neuspokojivých datech z Číny

Evropské akcie spadly z šestiletých maxim poté, co předběžné údaje agentury Markit ukázaly, že aktivita ve zpracovatelském sektoru Číny poprvé po půl roce klesla.
Britský FTSE 100 ztratil 0,78 %, francouzský CAC 40 1,02 % a německý DAX 0,92 %. Regionální Stoxx Europe 600 odepisoval kolem jednoho procenta a všechny jeho sektory se pohybovaly v červených číslech. Nejlépe na tom byla síťová odvětví a sektor zdravotní péče, naopak technologický sektor ztrácel téměř tři procenta.
"Zpomalení v Číně nás děsí," říká Paolo Vicentini z Edmond de Rothschild. "Ranní data se přidávají k už dříve klíčícím obavám. Pokud ekonomika neudrží tempo růstu, pak budou evropské společnosti, například německé, které závisí na čínské poptávce, trpět," dodává.
Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Číně podle předběžných údajů z průzkumu agentury Markit a banky HSBC klesl na 49,6 bodu z prosincových 50,5 bodu. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali pokles jen na 50,4 bodu, Bloombergu vyšlo v anketě v průměru 50,3 bodu. Hranice 50 bodů přitom odděluje očekávání růstu a poklesu.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Soukromý sektor eurozóny zahájil nový rok v lepší kondici, než se předpokládalo. Ukázaly to předběžné výsledky průzkumů mezi nákupními manažery, které ve čtvrtek zveřejnila konzultační společnost Markit. Aktivita se zlepšovala napříč celou oblastí, výjimkou byla Francie.
- Portugalsko loni splnilo rozpočtový cíl, na kterém se dohodlo v rámci mezinárodního záchranného programu. Oznámilo to ve čtvrtek tamní ministerstvo financí. Dosažený výsledek je další známkou toho, že Portugalsko se dostává z dluhové krize.
- Spotřebitelská důvěra v eurozóně se podle předběžných dat v lednu zlepšila na -11,7 bodu z -13,6 bodu v prosinci.
- Pokud Evropa nepodnikne kroky, které sníží ceny zemního plynu a energie obecně, mohou vysoké náklady na energii vytlačit ze starého kontinentu energeticky náročná průmyslová odvětví. To bude mít těžké dopady na celou ekonomiku. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekl hlavní ekonom Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Evropská unie by podle něj měla především podpořit těžbu plynu z břidlicových hornin a omezit subvence drahým obnovitelným zdrojům.
- Německý výrobce spotřebního zboží Henkel zvýší dividendový výplatní poměr. Představenstvo společnosti ve čtvrtek rozhodlo, že navrhne dividendový výplatní poměr mezi 25 a 35 % z čistého zisku po odečtení menšinových podílů a úpravě o mimořádné položky, a to v závislosti na výši aktiv a zisku i finančních potřeb společnosti. Firma to oznámila v tiskové zprávě. Dividendový výplatní poměr dosud činil zhruba 25 %.
- Finská společnost Nokia, která prodává svou divizi mobilních telefonů americkému Microsoftu, utrpěla v posledním loňském čtvrtletí ve zbylé části jejího podnikání čistou ztrátu 25 milionů eur proti zisku 193 milionů eur o rok dříve. Tržby její divize telekomunikačních zařízení NSN, hlavní součásti firmy po odprodeji mobilní divize, se v meziročním srovnání propadly o 22 % na 3,1 miliardy eur. Plyne to ze čtvrtečních údajů společnosti.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality

