Problém na obzoru? Čínské banky začínají obchodovat s komoditami, zatímco západní od nich utíkají

Zatímco evropské a americké banky opouštějí obchodování s komoditami, Čína se nemůže dočkat, až do tohoto podnikání naskočí. Tvrdí to George Chen ze South China Morning Post.
China Merchants Securities, šestá největší makléřská firma v Číně podle objemu spravovaných aktiv, právě založila pobočku ve Spojeném království. Chce expandovat na komoditní trh a soustředit se zejména na obchodování s deriváty.
Americká banka Morgan Stanley loni jednala s China International United Petroleum & Chemicals o prodeji své divize obchodující s komoditami. V srpnu zase GF Securities koupila divizi na obchody s komoditami od francouzské banky Natixis za 36 milionů dolarů.
Západní bankovní titáni, například JPMorgan, komoditní trhy opouštějí z několika důvodů. Zaprvé, je to rizikové obchodování a banky po finanční krizi regulační úřady nutí, aby množství rizika ve svých rozvahách eliminovaly. Zadruhé, banky prodávají své komoditní divize zkrátka proto, že už nejsou tak výdělečné, jako kdysi bývaly. Index cen komodit podle Goldman Sachs od roku 2008, kdy dosáhl maxima, klesl už o 57 %.
A zatřetí, komoditní divize se poslední dobou dostávají do velkých potíží. Například divize banky JPMorgan (JPMorgan Ventures Energy) dostala pokutu 410 milionů dolarů za manipulace na trhu s elektřinou. Tato divize obchoduje nejen s komoditami, ale také s jejich deriváty. JPMorgan se ji právě chystá prodat spolu s makléřskou divizí specializující se na futures kontrakty kovů.
Pro některé analytiky představuje fakt, že čínské banky sbírají tyto podniky, problém ze tří důvodů:
- Panují obavy, zda čínské banky dokáží tak rychle vystavět infrastrukturu pro obchodování s komoditami.
- Objevují se otázky, zda by země, která produkuje komodity, zároveň měla být domovem všech bank, které obchodují s jejich deriváty. Čína je například největším světovým producentem oceli. Pokud by ovládala zásoby oceli a její banky kontrolovaly cenový mechanismus, mohl by se z Číny stát řidič auta jedoucího po silnici, již sám kontroluje.
- Obavy o samotné zdraví čínských bank. Čínská centrální banka v týdnu opět napumpovala do systému likviditu, aby předešla možnému nedostatku peněz během oslav Nového roku. To o zdraví systému zrovna nevypovídá. A rizikové obchodování vyžaduje dost stabilní systém, který ustojí případné šoky a ztráty.
Všechny tyto důvody vyvolávají obavy a podporují názor, že je potřeba zavést mezinárodní regulační úřad, který by pohlídal, že na sebe některé systémy neberou více rizika než ostatní.
Zdroj: South China Morning Post