Americké akcie v pátek i přes zklamání z trhu práce posílily a po měsíci si připsaly týdenní zisk

Americké akcie v pátek uzavřely i přes smíšenou zprávu z trhu práce druhým výrazným vzestupem po sobě a zažily nejúspěšnější týden roku. Počáteční zklamání ze slabé tvorby pracovních míst vystřídaly naděje na pozdější zlepšení a na to, že centrální banka bude ekonomiku nadále podporovat uvolněnou měnovou politikou.
Dow uzavřel vzestupem o 1,06 % na 15 794,08 bodu, širší index S&P 500 posílil o 1,33 % na 1 797,02 bodu a úhrnný index technologického trhu Nasdaq skončil na 4 125,86 bodu s přírůstkem 1,69 %. Ve čtvrtek indexy Dow a S&P 500 vyskočily každý o 1,2 % a zažily nejlepší den roku.
Páteční výkon trhu po nepříliš příznivé zprávě kontrastoval s pondělní reakcí Wall Street na smíšené údaje z průmyslu. To podle analytiků naznačuje, že trh po lednových ztrátách začíná oživovat. "Zajímavé je, že akcie nejprve zpráva srazila dolů, pak ale výrazně posílily. Je to silné znamení, že se trh odrazil ode dna," řekl agentuře Reuters Donald Selkin z newyorské National Securities.
Míra nezaměstnanosti v USA klesla v lednu na nové pětileté minimum 6,6 %, ale tvorba pracovních míst zůstala slabá. Obchodníci ale viděli příznivé známky v solidní tvorbě míst v průmyslu a stavebnictví a čekají, že se po ústupu velmi chladné zimy situace na trhu práce začne opět zlepšovat. Navíc by slabší čísla mohla Fedu zabránit ve zrychleném omezování nákupů dluhopisů. "Potěšil mírný nárůst participace v pracovní síle," nabídl jedno z pozitiv vývoje na pracovním trhu Chris Gaffney, stratég z EverBank.
"Čísla byla špatná, ale ne zase tak špatná. Je vidět určitý pokrok a stále doufáme v lepší trend," říká Marc Doss z Wells Fargo Private Bank.
Rychlý pokles míry nezaměstnanosti v posledních letech dělá vrásky na čele zkušenému ekonomovi Davidu Rosenbergovi z Gluskin Sheff. "Jen třikrát za posledních šedesát let klesla míra nezaměstnanosti tak výrazně rychleji. Na začátku 50. let, kdy ale růst ekonomiky v průměru dosahoval 6,7 %, na konci 70. let (růst o 4,8 %) a v polovině 80. let (růst o 5,2 %). Současné tempo růstu HDP je ale výrazně pomalejší," uvedl v týdnu ekonom před rozpočtovým výborem Senátu.
Podle Paula Nolteho z Dearborn Partners jsou ekonomická data v pořádku, důležitější však je, že jsou v pořádku i čísla o hospodaření. Podle něj tak nehrozí další recese a trh se bude pohybovat v širším pásmu mezi 1 750 a 1 850 body. "Firmy z S&P 500 jsou na dobré cestě za uplynulý kvartál dosáhnout růstu zisku na akcii o 9 až 10 %, tržby jsou zatím vyšší o 2 až 3 %," doplnil Doss.
Po zprávě, že v posledních dvou týdnech firma odkoupila akcie za 14 miliard USD, posílily akcie Applu o 1,4 %. Zprávu na svém Twitteru kvitoval i aktivistický akcionář Applu Carl Icahn, který na šéfa Applu Tima Cooka tlačí, aby byl při odkupech akcií agresivnější. Při stejném P/E, jaké má mít při letošních ziscích Google, by Apple stál přes 1 200 USD za akcii.
Akcie internetové cestovní kanceláře Expedia vyskočily o 14 % poté, co firma oznámila, že přibylo inzerátů i rezervací pobytů. Díky tomu rostly i tržby.
Nedařilo se naopak společnosti LinkedIn, jejíž akcie se propadly o 6,2 %, protože růst tržeb zpomalil páté čtvrtletí v řadě. Firma to oznámila už ve čtvrtek.
Jinak ale rostly všechny sektory indexu S&P 500. Nejvíce se dařilo zdravotnictví, nejhůře na tom byly naopak telekomunikace.
Americký dolar v reakci na zprávu o vývoji zaměstnanosti v USA klesl vůči euru, část ztrát ale později smazal.
Prudce vzrostly ceny ropy a severomořský Brent se dostal na letošní maximum těsně pod 110 dolarů za barel. Ropu podpořilo razantní oživení cen benzinu a topného oleje pod vlivem zpráv o brzkém snížení dodávek v době, kdy v USA pokračuje velmi chladné počasí. Situace na trhu produktů zastínila vliv slabých údajů z amerického trhu práce.
Americká lehká ropa WTI zdražila o dva a čtvrt dolaru na 99,90 USD. Za celý týden Brent získal 3,5 % a WTI posílila o téměř 3%.
Dlouhá vlna mrazů přiměla elektrárny na severovýchodě USA využívat topný olej k výrobě elektřiny. To zvýšilo obavy z poklesu zásob tohoto produktu v USA v době, kdy evropské rafinerie začaly kvůli údržbě omezovat produkci. "Je to vliv mimořádné zimy. Chladné počasí bude nadále podporovat poptávka po topném oleji," řekl agentuře Reuters Oliver Sloup z chicagské firmy iitrader.com.
Zlatu zase prospěla čísla z trhu práce. Žlutý kov si tak prošel nejvyšším růstem za poslední měsíc.
Týden v zeleném teritoriu, strach z korekce vystřídaly naděje
Za celý týden Dow i přes pondělní propad posílil o 0,6 %, S&P o 0,8 % a index trhu Nasdaq o půl procenta. Byl to první týdenní přírůstek po čtyřech týdnech ztrát. V rámci týdne přitom indexy již ztrácely přes 3 % a rostly obavy (a na druhou stranu naděje) z blížící se první korekce o alespoň 10 % od roku 2011. Medvědi si ale zatím museli nechat zajít chuť.
Obavy z nového útlumu americké ekonomiky spolu s otřesy na mladých trzích a známkami zpomalování růstu v Číně srážely v posledních týdnech akcie po celém světě. V pondělí americké indexy ztratily přes 2 % a zaznamenaly nejhlubší denní ztrátu za sedm měsíců. V lednu zažily akcie v USA nejhorší měsíc od května 2012.
Trh naopak zatím zůstává v klidu, pokud jde o takzvaný dluhový strop. Na ten americká ekonomika pravděpodobně narazila práce v pátek, ministr financí Jack Lew ovšem uvedl, že díky mimořádným opatřením může financování vydržet zhruba do 27. února. V dopisu předsedovi Sněmovny reprezentantů Johnu Boehnerovi apeloval na to, aby se na půdě parlamentu urychleně našla shoda ohledně navýšení limitu zadlužení.
Hlavní události na amerických trzích v minulém týdnu:
- Americká ekonomika v lednu vytvořila 113 tisíc nových pracovních míst (prosincová data revidována na 75 tisíc z původně hlášených 74 tisíc, listopad na 274 tisíc z 241 tisíc). Míra nezaměstnanosti nečekaně klesla na 6,6 %, nejníže od října roku 2008. Analytici předvídali, že vznikne 180 tisíc nových pracovních míst a celková míra nezaměstnanosti zůstane 6,7 %. Míra participace v lednu vzrostla na 63 % z prosincových 62,8 %. Soukromý sektor vytvořil 142 tisíc pracovních míst oproti 89 tisícům v prosinci. Zaměstnanost v maloobchodě klesla o 12 900, nejvíce od června 2012.
- Americký technologický gigant Apple od konce ledna nakoupil zpět své akcie v hodnotě 14 miliard dolarů. Reagoval tak na pokles jejich ceny po neuspokojivých čtvrtletních výsledcích. V rozhovoru pro list Wall Street Journal to uvedl generální ředitel společnosti Tim Cook.
- Porota newyorského soudu ve čtvrtek shledala bývalého manažera investičního fondu SAC Capital Advisors Mathewa Martomu vinným ze zneužívání neveřejných informací při obchodování na burze, tedy z takzvaného insider tradingu. Hrozí mu tak až 45 let vězení. Datum vynesení rozsudku ještě nebylo stanoveno. O rozhodnutí poroty informovaly agentury AP a Reuters.
- Spoluzakladatel technologické společnosti Apple Steve Wozniak v rozhovoru s internetovým deníkem Wired uvedl, že by podle něj firma Apple měla kromě zařízení s operačním systémem iOS vyrábět také telefony s operačním systémem Android.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl ve Spojených státech o 20 tisíc na 331 tisíc (odhad: 335 tisíc). Předchozí týden byl revidován na 351 tisíc z 348 tisíc. Čtyřtýdenní průměr vzrostl na 334 tisíc (předchozí údaj revidován na 333 750 z 333 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v týdnu do 18. ledna ubylo na 2,991 milionu z 3,007 milionu (revidováno z 3,006 milionu).
- Deficit obchodní bilance Spojených států se v prosinci prohloubil na 38,7 miliardy USD oproti deficitu 34,6 miliardy USD v listopadu (odhad: deficit 36 miliard USD). Za celý loňský rok však byl díky rekordnímu vývozu nejnižší od roku 2009. Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že se deficit za rok 2013 snížil o 11,8 % na 471,5 miliardy USD. Vývoz ze Spojených států loni stoupl o 2,8 %.
- Evropská unie chce Spojeným státům nabídnout zrušení cel na téměř veškeré zboží z USA. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. EU se chystá nabídku předložit v pondělí, o týden dříve, než se ve Washingtonu sejdou unijní komisař pro obchod Karel De Gucht a šéf Úřadu obchodního zmocněnce USA Michael Froman.
- Série snížených doporučení na akcie Twitteru: UBS snižuje doporučení na "prodat" z "neutral" (cílová cena snížena na 42 USD z 45 USD); Sterne, Agee & Leach snižuje doporučení na "underperform" z "neutral" a Atlantic Equities snižuje doporučení na "underweight" z "neutral".
- Benjamin Lawsky, vrchní newyorský finanční kontrolor, požádal více než tucet bank, včetně Goldman Sachs a Deutsche Bank, o dokumentaci související s jejich obchodními praktikami na měnových trzích. Vyžádal si také dokumentaci od Lloyds Bank, Royal Bank of Scotland, Credit Suisse a Standard Chartered. Agenturu Bloomberg o tom informoval zdroj, který si kvůli probíhajícímu vyšetřování nepřál být jmenován.
- Aktivita v americkém sektoru služeb vzrostla více, než se čekalo. Index nákupních manažerů vyskočil na 56,7 bodu z prosincových 55,7 bodu a již třetí měsíc v řadě se nachází nad padesátibodovou hranicí dělící expanzi od kontrakce. Produkce odvětví navíc narostla nejprudším tempem od září 2013. Kompozitní index vzrostl jen mírně na 56,2 bodu z 56,1 bodu v prosinci a zaznamenal rovněž třetí měsíc v řadě nad padesáti body.
- USA: ISM index nákupních manažerů ve službách v lednu vzrostl na 54 bodů z prosincových 53 bodů (odhad: 53,7 bodu).
- Ratingová agentura Moody's ve středu oznámila, že dosažení dluhového stropu ve Spojených státech není významnou hrozbou pro schopnost země dostát závazkům, a proto nepředstavuje riziko pro současnou známku AAA.
- V soukromém sektoru USA v lednu vzniklo 175 tisíc nových pracovních míst. Očekávalo se, že soukromý sektor v lednu vytvoří 185 tisíc nových pracovních míst, podle agentury ADP jich však vzniklo o deset tisíc méně. V prosinci jich vytvořil 227 tisíc (revidováno z 238 tisíc).
- Šéf filadelfského Fedu Charles Plosser uvedl, že očekává růst americké ekonomiky v letošním roce o 3 % a pokles míry nezaměstnanosti na 6,2 %. Nic tak podle něj nebrání omezování kvantitativního uvolňování. Jeho kolega z atlantské pobočky centrální banky Dennis Lockhart považuje vývoj akcií v posledních dnech za korekci, trh podle něj předběhl fundamenty.
- Podnikové objednávky v prosinci klesly o 1,5 %, čekal se pokles o 1,8 %, lednová data byla revidována na +1,5 % z +1,8 %.
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku v lednu vzrostl na 64,4 bodu (prosinec: 63,8 bodu).
- CBO: Rozpočtový deficit USA letos klesne na 3 % HDP.
- Technologické společnosti Google a Cisco Systems oznámily, že uzavřely dohodu o licencování svých patentů. Firmy uvedly, že k tomuto kroku přistoupily ve snaze o omezení patentových soudních sporů. Google a Cisco Systems však v patentových soudních sporech přímými protivníky nejsou a podle analytiků dohodu uzavřely, aby se vyhnuly případným budoucím střetům. Finanční podmínky ani další podrobnosti dohody zveřejněny nebyly.
- Satya Nadella byl jmenován novým šéfem společnosti Microsoft. Bill Gates bude po odstoupení z pozice předsedy představenstva zastávat pozici poradce pro technologie, bývalý šéf společnosti Steve Ballmer zůstane členem představenstva.
- Investoři v lednu z fondů Pimco vybrali 6,9 miliardy dolarů. Z vlajkové lodi společnosti, fondu Pimco Total Return, investoři v lednu vybrali 3,5 miliardy dolarů. Loni Pimco zaznamenalo rekordní doliv peněz ze svých fondů, investoři z nich vybrali 41,1 miliardy dolarů.
- Marc Faber: Volatilitu na trzích nezpůsobuje jen Fed, v příštích měsících sázím na dluhopisy. "Zdá se mi, že na trhy nevyvíjí tlak jen tapering," řekl Faber. "V rozvojových ekonomikách nevidíme prakticky žádný růst a zpomalení v Číně je významnější, než si očividně mnozí stratégové připouštějí a než ukazují oficiální čínské statistiky," dodal.
- Bank of America varuje: Na trzích chybějí medvědi. Investoři nejsou připraveni na případnou korekci.
- Jeffrey Lacker (Fed, Richmond): Růst americké ekonomiky letos bude mírný, omezování QE však bude pokračovat.
- ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ve Spojených státech v lednu nečekaně klesl na 51,3 bodu z 56,5 bodu v prosinci. Stále se sice nachází nad padesátibodovou hranicí, zpomalení je však výrazné. Analytici v průměru očekávali pokles na 56 bodů, odhady se pohybovaly mezi 54 a 57,5 bodu.
- SAC Capital, hedgeový fond Stevena A. Cohena, by měl velmi brzy změnit jméno. Podle zprávy portálu Dealbook, fond finalizuje plány na změnu jména a vnitřní struktury, které by se měly uskutečnit v polovině března. Steven Cohen ředitelem fondu zůstane. SAC Capital bude do budoucna fungovat jako rodinná firma a nebude přijímat vnější kapitál. V listopadu loňského roku fond připustil vinu v případu insider tradingu a souhlasil se zaplacením pokuty ve výši 1,8 miliardy dolarů.
- Pokud se americký Kongres nedohodne na novém zvýšení dluhového limitu, přestane mít federální vláda peníze na uhrazení všech svých závazků do konce února. Řekl to v pondělí ministr financí USA Jack Lew.
- USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu 53,7 bodu (prosinec: 54,4 bodu, flash: 53,7 bodu).
- Bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke v pondělí nastoupil do prestižního washingtonského think tanku Brookings Institution, kde bude působit jako expert na ekonomiku a měnovou politiku. Plyne to z pondělního sdělení organizace. Bernankemu skončilo druhé čtyřleté funkční období v čele Fedu v pátek, od února jej nahradila Janet Yellenová.
Výsledková sezóna
- Výsledky General Motors ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,67 USD (odhad: 0,87 USD), tržby 40,5 miliardy USD (odhad: 41,08 miliardy USD). Akcie -0,03 %.
- Výsledky 21st Century Fox ve 2Q: Zisk na akcii 0,33 USD v souladu s odhady, tržby 8,16 miliardy USD (odhad: 7,87 miliardy USD).
- Výsledky Kellogg ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,83 USD (odhad: 0,82 USD), tržby 3,5 miliardy USD (odhad: 3,52 miliardy USD).
- Výsledky Philip Morris International ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,37 USD v souladu s odhady, tržby 7,79 miliardy USD (odhad: 7,81 miliardy USD).
- Výsledky LinkedIn ve 4Q2013: Upravený zisk na akcii 0,39 USD (odhad: 0,38 USD), tržby 447,22 milionu USD (odhad: 438 milionů USD).
- Výsledky News Corp ve 2QFY2013: Upravený zisk na akcii 0,31 USD (odhad: 0,21 USD), tržby 2,24 miliardy USD (odhad: 2,32 miliardy USD).
- Výsledky Ralph Lauren ve 3Q: Zisk na akcii 2,57 USD (odhad: 2,51 USD), tržby: 2,02 miliardy USD (odhad: 2,01 miliardy USD). Akcie po silném startu nakonec odepsaly 3,5 %.
- Výsledky Beam ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,77 USD (odhad: 0,72 USD), tržby: 739,5 milionu USD (odhad: 735,6 milionu USD).
- Výsledky Merck ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,88 USD (odhad: 0,89 USD), tržby: 11,32 miliardy USD (odhad: 11,34 miliardy USD).
- Čistý zisk americké mediální společnosti Time Warner v loňském čtvrtém čtvrtletí navzdory růstu tržeb meziročně klesl zhruba o desetinu na 983 milionů dolarů. Oznámila to ve středu firma, která vlastní téměř poloviční podíl v majiteli české televize Nova.
- Prodeje maloobchodního řetězce J.C. Penney ve čtvrtém kvartále 2013 vzrostly poprvé od poloviny roku 2011. Řetězec v úterý oznámil, že jeho prodeje ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 2 %, v devíti týdnech listopadu a prosince dokonce o 3,1 % meziročně. Ačkoli se jedná o první růst od druhého čtvrtletí 2011, jeho tempo očekávání nenaplnilo. Akcie v řádném obchodování -10,56 %.
- Výsledky CME Group ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,64 USD (odhad: 0,67 USD), tržby 687 milionů USD (odhad: 693,1 milionu USD). Akcie v řádném obchodování +0,59 %.
- Výsledky Michael Kors ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,11 USD (odhad společnosti: 0,83 až 0,85 USD na akcii), tržby 1,01 miliardy USD (odhad společnosti: 845 až 855 milionů USD). Akcie v řádném obchodování +17,27 %.
- Výsledky Gilead Sciences ve 4Q2013: Čistý zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,50 USD, tržby 3,12 miliardy USD (odhad: 2,85 miliardy USD). Akcie v řádném obchodování +4,03 %, v after-marketu posilovaly přibližně o půl procenta.
Z indexu Dow v úterý nejvíce přidaly akcie farmaceutických společností Merck (+2,75 %) a Pfizer (+2,75 %), chemického gigantu DuPont (+2,70 %) a konglomerátu 3M (+2,28 %). Nedařilo se naopak cenným papírům technologické společnost United Technologies (-0,96 %), výrobci letadel Boeing (-0,84 %) a akciím výrobce počítačových čipů Intel (-0,54 %).
Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg