US MARKETZavírá za: 4 h 25 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Fed v roce 2008 podcenil krizi. Netušil, jak zle může být

Centrální banka USA podcenila krizi v roce 2008. Příchod největší recese od Velké hospodářské krize z 30. letech minulého století zaznamenala až v době, kdy se země již plně ponořila do krize. Vyplývá to z přepisů zápisů jednání Fedu z roku 2008.

"Myslím si, že je tu několik náznaků, že brzy můžeme být v recesi," řekl bývalý šéf Fedu Ben Bernanke svým kolegům v lednu 2008. V té době již byla krize v plném proudu, upozornila na svých internetových stránkách CNNMoney.com. Později se ukázalo, že recese začala v prosinci 2007 a trvala do června 2009. Absolutní jistotu, že je země v recesi, získal Fed až v polovině září, kdy zkrachovala investiční banka Lehman Brothers.

Fed v pátek zveřejnil více než 1 500 stránek doslovných přepisů ze 14 zasedání měnového výboru v roce 2008, osmi plánovaných a šesti mimořádných. Fed zveřejňuje veškeré přepisy z jednání se zpožděním pět let. Přepisy z roku 2008 zahrnují většinu bouřlivého období krize, včetně kolapsu a záchrany investiční banky Bear Stearns, převzetí hypotečních agentur Fannie Mae a Freddie Mac vládou, osudového rozhodnutí o krachu investiční banky Lehman Brothers, největším v historii USA, a záchrany pojišťovny American International Group.

Sazby šly na nulu, aniž by Fed tušil, co se děje

Rok 2008 byl zásadním rokem, Fed se tehdy rozhodl snížit úrokové sazby téměř na nulu a spustil program nákupu dluhopisů, který předtím nikdy nikdo nevyzkoušel. Vše s jediným cílem - podpořit americkou ekonomiku. Přepisy však ukazují, že Fed před zavedením všech těchto opatření nechápal velikost katastrofy, kterou se zabýval. Bernanke a jeho spolupracovníci často vyjadřovali rozpaky nad tím, že se jim nedaří uklidnit paniku investorů. Obavy měli hlavně o inflaci a nestabilitu na finančních trzích, zmínek o vývoji nezaměstnanosti je jen několik, i když je pravdou, že čísla z té doby ještě neukazovala na hrozbu krize zaměstnanosti, která poté přišla.

Dokonce ani na zasedání doslova pár hodin po krachu Lehman Brothers v září 2008 se představitelé Fedu nebyli schopní shodnout na tom, zda jejich rozhodnutí nechat banku zkrachovat bylo správné. Akciový trh v USA po krachu banky zaznamenal nejhorší propad za sedm let a navzdory obavám o stabilitu trhu se Fed na zářijovém zasedání rozhodl, že nesníží základní úrokovou sazbu a Bernanke prohlásil, že nevidí důvod ke změně sazeb. O tři týdny později se situace tak zhoršila, že Fed svolal mimořádné zasedání, na kterém Bernanke oznámil, že situace je mimořádná s obrovským rizikem pro globální ekonomiku, a úrokové sazby snížil. Stejný krok učinilo pět dalších významných centrálních bank.

Centrální bankéři jako jeden muž (a jedna žena)? Iluze! Krize je za dveřmi

Centrální bankéři jako jeden muž (a jedna žena)? Iluze! Krize je za dveřmi

Zdroj: ČTK

Americká ekonomikaFedFinanční krize
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika