US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Evropské akcie ve středu sklouzly z šestiletých maxim

Burzy v Evropě ve středu mírně oslabovaly, ztráty způsobené poklesem ceny akcií banky Credit Suisse však vyrovnala lepší než očekávaná americká makrodata.

Redakce IW
Redakce IW
26. 2. 2014 | 17:55
Evropské akcie

Britský FTSE 100 ztratil 0,46 %, francouzský CAC 40 0,40 % a německý DAX 0,39 %. Regionální Stoxx Europe klesl mírně o 0,1 %. Nejvíce se dařilo potravinářskému a technologickému sektoru, ztrácela naopak síťová odvětví, maloobchod a telekomunikace.

Švýcarská banka Credit Suisse ztrácela téměř tři procenta kvůli skandálu s údajným napomáháním americkým klientům ve vyhýbání se daní. Její pokles však vyrovnala zpráva o prodejích nových domů ve Spojených státech v lednu, které nečekaně výrazně předčily veškerá očekávání. Investory potěšila i lepší než očekávaná hospodářská čísla pivovaru Anheuser-Busch InBev (+2,7 %), Airbus Group (+1,62 %) i Telekom Austria (+2,94 %).

"Na trhu nepanuje slepý optimismus jako loni a investoři si uvědomují, že se nedočkají žádných snadných vítězství," říká Tobias Britsch z Meriten Investment Management. "Valuace nejsou levné a investory může tlačit mírná nervozita k tomu, aby jednali konzervativněji. Zlepšení ekonomického růstu a výsledků firem stále potřebuje být potvrzeno dříve, než se někteří odhodlají zakročit agresivněji," dodává.

Hlavní středeční události na evropských trzích

  • Spotřebitelská nálada v Německu se dostala na nejlepší úroveň za sedm let, protože spotřebitelé jsou optimističtější ohledně svých budoucích příjmů. Vyplývá to z údajů výzkumné společnosti GfK. Příznivý vývoj spotřebitelské důvěry podporuje očekávání, že domácí poptávka letos bude motorem růstu německé ekonomiky, napsala agentura Reuters. Index důvěry pro březen stoupl o 0,2 bodu na 8,5 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od ledna 2007 a překonal očekávání analytiků.
  • Španělský premiér Mariano Rajoy zvýšil odhad letošního růstu domácí ekonomiky na procento z dříve předpokládaných 0,7 %. Předpověděl zároveň, že ve Španělsku letos poprvé za šest let stoupne počet pracovních míst.
  • Na Ukrajině se zvyšuje riziko náhlého hromadného vybírání vkladů. Rezervy centrální banky klesají a objem vkladů u bank se za tři dny snížil až o sedm procent, upozornila na svých internetových stránkách CNBC.
  • Ukrajinská centrální banka opustila řízený kurz měny a nahradila jej kurzem plovoucím. Ve finanční televizi CNBC to ve středu řekl zástupce banky Serhij Kruhlyk. Kurz hřivny se ve středu propadl na nové minimum 10,60 hřivny za dolar a od počátku roku kvůli politické krizi a rostoucímu riziku ukrajinského státního bankrotu ztrácí už zhruba 20 %.
  • Rusko popřelo, že by se zapojilo do vícestranných jednáních o finanční pomoci Ukrajině. Žádná taková jednání se totiž nevedou, řekl ve středu agentuře Reuters náměstek ruského ministra financí Sergej Storčak. Zároveň upozornil, že je nutné rychle najít řešení, jak Ukrajině z problémů pomoci.
  • Na Krymu se podle agentury Reuters střetli proruští demonstranti s krymskými Tatary, kteří podporují ukrajinskou vládu. Na videu, které zveřejnila agentura AP, jsou vidět ruské vlajky proti ukrajinským a tweetující novináři informují o tom, že Tataři vykřikují "Krym není Rusko", na což jim jejich odpůrci odpovídají "Krym je Rusko".
  • Německá farmaceutická společnost Bayer získá za 2,9 miliardy dolarů norského výrobce léků na rakovinu Algeta. Bayer ve středu oznámil, že se mu úspěšně podařilo dokončit tendr na odkup akcií Algety. Německý koncern si tak posílí pozici na trhu s léky na rakovinu.
  • Druhá největší švýcarská banka Credit Suisse podle zprávy vyšetřovací komise amerického Senátu napomáhala zámožným klientům vyhýbat se placení daní. Zpráva obsahuje výsledky dva roky trvajícího senátního vyšetřování a byla zveřejněna v úterý, tedy den před vystoupením šéfa Credit Suisse Bradyho Dougana a dalších klíčových představitelů banky před senátní komisí. Ta vyzvala ministerstvo spravedlnosti USA k agresivnějšímu postupu proti této bance.
  • Řeckým dluhopisům se daří. Jejich výnosy klesají na čtyřleté minimum díky spekulacím o tom, že země dosáhne dohody s mezinárodními věřiteli. Výnos třicetiletých dluhopisů klesl pod 7 % poprvé od dubna 2010 v reakci na setkání šéfa řecké centrální banky Jorgose Provopulose se zástupci Evropské komise, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky. Výnosy dluhopisů klesají také díky tomu, že se státní plynárenská společnost Depa dohodla s ruským Gazpromem na cenách zemního plynu.
  • Podle druhého odhadu vzrostl britský HDP ve čtvrtém kvartále loňského roku o 0,7 % oproti třetímu čtvrtletí, čímž potvrdil první rychlý odhad z konce ledna. Meziročně pak ekonomika v posledních třech měsících loňského roku expandovala tempem 2,7 %, tedy o 0,1 procentního bodu méně, než předvídal první odhad. Za celý rok 2013 bylo tempo růstu také revidováno níže, a to na 1,8 % z původně hlášených 1,9 %.
  • Itálie prodala 182denní pokladniční poukázky za 8,5 miliardy eur s rekordně nízkým výnosem 0,455 %.
  • Prodej nových užitkových automobilů v Evropské unii v lednu meziročně vzrostl o téměř pět procent na 132 503 vozů. Růst tak vykazuje již pět měsíců za sebou. Informovalo o tom ve středu Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). V České republice se prodej užitkových aut minulý měsíc zvýšil o 28,5 % na 1 789 vozů.

Výsledková sezóna

Zdroj: Bloomberg

Evropské akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná