Index cen výrobců se v České republice v únoru meziměsíčně nezměnil, meziročně klesl o 0,7 %

Meziměsíčně vzrostly ceny zemědělských výrobců o 0,2 % a tržních služeb o 0,7 %, ceny stavebních prací a průmyslových výrobců se nezměnily. Meziročně byly nižší ceny zemědělských výrobců o 5,0 %, průmyslových výrobců o 0,7 %, stavebních prací o 0,4 % a tržních služeb o 1,0 %.
V zemích Evropské unie (EU28), podle údajů zveřejněných Eurostatem, se ceny průmyslových výrobců v lednu meziměsíčně snížily o 0,4 % (v prosinci 2013 se zvýšily o 0,2 %). Ze zemí, za které jsou data k dispozici, nejvíce klesly ceny v České republice a ve Španělsku shodně o 1,3 %, v Litvě o 0,8 %, ve Francii a na Slovensku shodně o 0,6 %. V Rakousku se ceny snížily o 0,2 % a v Německu o 0,1 %. Nejvíce vzrostly ceny v Estonsku o 1,1 % a v Lotyšsku o 1,0 %. V Polsku byly ceny vyšší o 0,1 %.
Meziročně se ceny v EU28 v lednu snížily o 1,2 % (v prosinci 2013 o 0,5 %). Nejvíce klesly ceny na Kypru o 4,8 %, v Belgii o 3,9 % a v Litvě o 3,7 %. Na Slovensku byly ceny nižší o 2,7 %, v Rakousku o 1,5 %, v Polsku a v Německu shodně o 1,0 % a v České republice o 0,7 %. Nejvyšší růst cen byl zaznamenán v Irsku o 2,1 % a v Lotyšsku o 0,5 %.
"Únor byl ve znamení nulové inflace v průmyslu. Ceny ve výrobě stagnovaly a v podstatě nikde se neprojevovaly žádné silnější inflační tlaky," okomentoval výsledky Petr Dufek, analytik z ČSOB.
"Meziročně průmyslové firmy v průměru účtují svým odběratelům ceny, které jsou o 0,7 % nižší. Hlavní zásluhu na tom ovšem má energetika, jejíž ceny se propadly o 8,8 %. Levnější produkty nabízí i těžební průmysl, který tak musí reagovat na vývoj světových cen komodit. Pro spotřebitele je nepochybně dobrou zprávou, že ceny nerostou ani u rafinérií, takže pohonné hmoty na čerpacích stanicích nemají v tuto chvíli důvod mířit nahoru," poukázal Dufek.
"Nejrychleji naproti tomu rostou ceny výrobků doposud nejúspěšnějšího průmyslového oboru – a sice dopravních prostředků. Jsou nyní o více než 4 % výše, než byly loni. Zde se nepochybně projevují efekty loňské devalvace, která zdražila dovozy vstupů pro tento dovozně náročný průmysl," domnívá se Dufek.
"Příznivé trendy lze z únorových dat vyčíst i pro české spotřebitele. Zdá se, že se trend cen zemědělských komodit ustálil a tyto ceny stále klesají. Zvláště pokud jde o obiloviny. Ceny v zemědělství jsou však ještě o téměř 33 % vyšší, než byly v roce 2010. V případě rostlinné produkce dokonce o 41,5 %. Průmysl ani zemědělství prozatím žádné zřetelné inflační tlaky pro českou ekonomiku negenerují. Na druhé straně však nelze zapomínat, že jde o průměrná čísla, za nimiž se skrývají velké rozdíly jak v průmyslu, tak v zemědělství. A zapomenout nelze ani na dominantní vliv levnějších energií, za něž ČR vděčí především vývoji cen v zahraničí," dodal Dufek.
Meziroční růst cen zahraničního obchodu pokračoval
V lednu 2014 vývozní a dovozní ceny meziměsíčně shodně klesly o 0,4 %, směnné relace dosáhly hodnoty 100,0 %. Meziročně se vývozní ceny zvýšily o 4,7 %, dovozní ceny o 2,9 %, směnné relace dosáhly hodnoty 101,7 %.
Meziměsíční srovnání
Vývozní ceny klesly v lednu o 0,4 % (v prosinci růst o 2,2 %). Největší vliv na pokles celkového meziměsíčního indexu mělo snížení cen strojů a dopravních prostředků o 0,4 %.
Dovozní ceny se snížily o 0,4 % (v prosinci růst o 1,7 %). Největší vliv na pokles celkového meziměsíčního indexu mělo snížení cen strojů a dopravních prostředků o 0,7 %.
Směnné relace klesly na hodnotu 100,0 % (v prosinci hodnota 100,5 %).
Meziroční srovnání
Ceny vývozu, zejména důsledkem oslabení koruny vůči euru a dolaru, se zvýšily o 4,7 % (v prosinci o 6,0 %). Největší vliv na vývoj celkového meziročního indexu měl růst cen strojů a dopravních prostředků o 5,0 %.
Dovozní ceny rostly o 2,9 % (v prosinci o 3,8 %). Největší vliv na vývoj celkového meziročního indexu měl růst cen strojů a dopravních prostředků o 3,4 %.
Směnné relace se snížily na hodnotu 101,7 % (v prosinci hodnota 102,1 %), nicméně již třináctý měsíc zůstaly pozitivní.
Zdroj: ČSÚ
Aktuality
