US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,00 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+0,25 %
KB+0,00 %
Erste+1,08 %

Fed: Americké banky jsou na tom podle zátěžových testů lépe než v roce 2008. Prošlo jich 29 z 30

Podmínkám posledních zátěžových testů ve Spojených státech vyhověly všechny velké americké banky až na společnost Zions Bancorp. Zbylých 29 z 30 testovaných bank má dostatek kapitálu na překonání případných potíží a celkově je na tom bankovní sektor nejlépe od finanční krize. Konstatovala to ve čtvrtečních výsledcích testů americká centrální banka.

Redakce IW
Redakce IW
20. 3. 2014 | 21:05
Americké banky

Výsledky nedopadly špatně. Ani nejhorší uvažovaný scénář by nesrazil ukazatel Tier 1 na vyloženě nebezpečnou úroveň. Základní ukazatel kapitálu zůstal u všech bankovních korporací kromě Zions nad 5 % objemu aktiv, uvedl Fed.

Nejhorší testovaný scénář (severely adverse) počítal s poklesem HDP o 4,75 % mezi 3Q2013 a koncem roku 2014. Během tohoto období by inflace klesla pod 1 %, míra nezaměstnanosti by stoupla o 4 procentní body na 11,25 % v 1H2015, ceny akcií by klesly téměř o 50 % a volatilita by výrazně stoupla. Ceny domů by spadly o čtvrtinu a ceny komerčních nemovitostí o 35 %. V roce 2015 by pak HDP mírně stoupl (o 2 % v roce 2015, rok nato již o téměř 4 %). Osm největších bank muselo v testech zvažovat dopad bankrotu svých největších obchodních protistran. Scénář počítá i s recesí v eurozóně a Japonsku a růstem ekonomiky pod trendem v rozvíjejících se asijských zemích.

Fed v nejhorším scénáři předpokládal, že celková ztráta třicítky bank v důsledku propadů na trzích a krachů firem dosáhne během devíti čtvrtletí 501 miliard dolarů. Ukázalo se, že průměrná kapitálová přiměřenost by v takovém případě klesla na 7,6 %. Znamená to, že banky jsou nyní mnohem silnější než během poslední finanční krize - počátkem roku 2009 tento ukazatel klesl na 5,5 %.

Příští týden může být v bankovním sektoru ještě živěji. Fed totiž bude schvalovat plány výplaty dividend a zpětných odkupů akcií jednotlivých finančních ústavů.

Každoroční testování bank se stalo důležitým protikrizovým nástrojem, ačkoli analytici mnohdy kritizovali nízko nastavenou laťku. Testy mají především zjistit, zda banky neriskují příliš velkou část svého kapitálu a zda mají dostatečnou rezervu pro případ výrazného zhoršení ekonomických podmínek.

Americké banky po krizi omezily svou páku, a proto se čekalo, že nebudou mít problém ani s letošními testy. Konsolidace bankovního sektoru v USA ale vyvolává i negativní odezvy - velké banky se staly systémově ještě důležitějšími, než byly před krizí, což vede k prohloubení rizika morálního hazardu v okamžiku, kdy by je musela opět zachraňovat americká vláda (too-big-to-fail).

Během tohoto roku by se měly zátěžovým testům podrobit rovněž evropské banky. Na rozdíl od dřívějších neprůkazných výsledků by to měla být tentokrát tvrdá zkouška, kterou bude poprvé organizovat Evropská centrální banka.

Zdroj: Fed, MarketWatch, CNBC, ČTK, Bloomberg

Americké banky
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

25. 6.-Tomáš Beránek
Průmyslové kovy