Americké akcie v pondělí zlevnily druhý den v řadě kvůli technologickým akciím i Ukrajině

Americké akcie pokračovaly v poklesu. Nejsilněji byl zasažen index Nasdaq kvůli ztrátám technologických společností. Z makrodat zklamal předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru.
Index Dow oslabil o 0,16 % na 16 276,69 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,49 % na 1 857,44 bodu a Nasdaq přišel o 1,18 % na 4 226,38 bodu.
"Nasdaq klesá neúměrně ostatním indexům. Část tohoto poklesu má na svědomí sektor biotechnologií," říká Matthew Kaufler, portfoliomanažer z Federated Investors. Právě v sektoru biotechnologií se mluví o možné bublině. Biotechnologický index v rámci Nadaqu se propadl v pondělí o více než 3 %.
Nedařilo se ale ani velkým technologickým firmám, jako jsou Facebook, Tesla Motors nebo Netflix. "Jsou to akcie, které loni zažily výrazný růst. Nacházíme se přitom v době, kdy roste riziko a investoři se stahují do bezpečných investic. Ty akcie, které hodně zdražily, jsou první na řadě," říká Kaufler.
Akcie Facebooku ztratily 4,67 %, Google klesl o 2,12 %, Netflix přišel dokonce o 6,67 %.
Také pokračující ukrajinská krize podle agentury Reuters přiměla investory k vybírání zisků, které jim přinesl předchozí růst. Ruská vojska ráno ovládla základnu námořní pěchoty ve Feodosiji jako jedno z posledních vojenských zařízení Ukrajiny na Krymu, který v uplynulých dnech anektovalo Rusko. Ukrajinské úřady vzápětí ohlásily rozhodnutí o stažení ukrajinských vojáků a jejich příbuzných z okupovaného poloostrova.
Investoři se obávají hospodářských důsledků ukrajinského konfliktu. Západní země uvalily sankce na vybrané ruské představitele a pohrozily možnými hospodářskými sankcemi vůči Rusku.
Podle agentury Bloomberg, která citovala ruské banky, spadne Rusko kvůli sankcím za akci na Krymu alespoň na dvě čtvrtletí do recese.
Země G7, jejichž představitelé se sešli v pondělí v Haagu, pohrozily Rusku dalšími sankcemi, pokud vpadne na Ukrajinu, a odvolaly svou účast na setkání G8 v Soči.
Investory také zklamal předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, který klesl na 55,5 bodu z 57,1 bodu. Čekal se mírnější pokles na 56,5 bodu.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu klesá na 55,5 bodu z 57,1 bodu.
- Index aktivity chicagského Fedu za únor: +0,14 bodu (odhad: +0,10 bodu, leden: -0,39 bodu).
- Společnost Cisco Systems chce vstoupit do podnikání s cloudovými službami. Plánuje investovat miliardu dolarů v průběhu následujících dvou let a vstoupit na trh, který v současnosti ovládá Amazon.com. Zprávu přinesl deník Wall Street Journal. Podle něj Cisco chce peníze věnovat na stavbu datových center, která by měla podpořit fungování nové služby nazvané Cisco Cloud Services. Cisco chce oslovit především ty společnosti, které si nechtějí kupovat drahá zařízení, ale namísto toho jsou ochotné si tyto služby pronajmout.
- Společnost Apple údajně jedná s firmou Comcast o možnosti využití Apple TV ke streamování on-line obsahu. Podle Wall Street Journal jsou jednání předběžná a je značně nejisté, jestli k dohodě dojde. Apple zkoumá možnosti vstupu na televizní trh již několik let. Společnost by chtěla obsah skladovat na cloudu a skrze Apple TV by si ho následně zákazníci stahovali.
- Na burzu se chystá společnost Box, která nabízí možnost ukládání dat on-line. V úpisu chce získat 250 milionů USD. Emisi přivedou na trh Morgan Stanley, Credit Suisse a JPMorgan. Firma založená 29letým Aaronem Leviem od začátku roku 2011 prodělala přes 335 milionů USD při tržbách 206 milionů USD. Měsíčně "spálí" 17,5 milionu USD hotovosti.
Cena severomořské ropy Brent byla v pondělí jako na houpačce. Náladu na trzích nejdříve srazily údaje poukazující na oslabující poptávku v Číně. Ceny ale později podpořily obavy z možného narušení dodávek kvůli ukrajinské krizi a neklidné situaci v Libyi. Potom cena ropy zase klesla.
Aktuality
