Americké akcie v pátek neuhájily rekordní úrovně a ztratily přes procento. Za celý týden se indexy s výjimkou Nasdaqu udržely v plusu

Americké akcie v pátek pozitivně reagovaly na zprávy z trhu práce. Brzy ale optimismus vyprchal a investoři realizovali zisky z uplynulých dnů. Prudký páteční pokles tak pokazil dojem z mimořádně úspěšného týdne.
Americké akcie reagovaly na solidní údaje z trhu práce dočasným vzestupem a index S&P 500 opět posunul své historické intradenní maximum. Později ale hlavní indexy přešly do mírně záporných hodnot a technologický trh Nasdaq se začal výrazně propadat kvůli ztrátám akcií, které v poslední době silně získávaly.
S&P 500 nejprve vystoupil až na 1 897,28 bodu, postupně ale začal zisky odevzdávat a ztrácel kolem procenta. Nakonec odepsal 1,25 % na 1 865,09 bodu, Dow umazal 0,96 % na 16 412,71 bodu a Nasdaq propadl o 2,6 % na 4 127,73 bodu. Ztrácely všechny hlavní sektory s výjimkou síťového odvětví. Nejhůře dopadly firmy ze sektorů technologií a zdravotní péče.
Nejvíce tedy v pátek ztrácel index Nasdaq, v němž jsou zahrnuty mimo jiné velké technologické firmy. Některé z hvězd uplynulých týdnů jako kdyby na konci prvního dubnového týdne vyhasly. Silné výprodeje tak zažily například cenné papíry společností Tesla Motors (-5,85 %), Netflix (-4,9 %), Amazon.com (-3,18 %) nebo Priceline (-4,8 %). Nedařilo se ani akciím Googlu (-4 %), Microsoft odepsal 2,27 %, Apple 1,12 %, Facebook dokonce 3,92 %.
"Negativní nálada se rozšířila z Nasdaqu, kde krvácela řada akcií s dosud silným růstovým trendem," vysvětluje Art Hogan, stratég z Wunderlich Securities, podle kterého se aktuálně hladinou odporu pro index S&P 500 stala hladina 1 875 bodů.
Vynikající první den na burze naopak zažily akcie doručovatele jídla na objednávku GrubHub (+30,77 %). V úvodu seance stály dokonce přes 40 USD, posilovaly tedy o více než 50 % oproti ceně v IPO (26 USD). Během dne sice část mimořádného zhodnocení vrátily, i tak ale šlo o velice povedený vstup na trh.
Akcie ropné a plynárenské firmy Anadarko Petroleum (+2,05 %) navázaly na čtvrteční silný růst. Firma je ochotna zaplatit přes 5 miliard USD za vyčištění různých oblastí USA znečištěných jaderným a raketovým palivem a kreozotem (látka používaná na impregnaci dřeva). Anadarko tím ukončí vleklý soudní spor. Řada brokerů na základě zprávy výrazně zvýšila cílovou cenu akcií firmy.
Akcie největšího amerického prodejce ojetých vozů CarMax (-4,21 %) zlevnily po oznámení horších než očekávaných hospodářských výsledků. Firma ale navýšila program odkupu akcií o miliardu dolarů.
Ekonom a bývalý ředitel Goldman Sachs Asset Management Jim O'Neill investory varuje před optimismem ohledně amerických akcií. Letošní rok podle něj bude mnohem složitější než ten loňský, kdy S&P 500 přidal 30 %. Líbí se mu spíše emerging markets, Indie a Čína především, a také Německo, které podle něj tomu "nepořádku, kterému někdo říká Evropa", zkouší nabídnout více své vůdčí role.
V pátek se dařilo drahým kovům, cena zlata se po růstu o více než procento vrátila nad 1 300 USD za trojskou unci.
Sice mírně, ale přece jen posílil dolar vůči euru. V době zvýšené volatility a nervozity na trhu typický obrázek, ačkoli zlato bylo v pátek výrazně populárnější.
Téměř o procento zdražily oba nejčastěji obchodované typy ropy. Světové ceny "černého zlata" reagovaly na příznivé údaje z amerického trhu práce, trh také nadále podporují pochybnosti o naplnění dohody libyjské vlády s povstalci o znovuotevření libyjských ropných přístavů.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v březnu vytvořila 192 tisíc nových pracovních míst, čekalo se 200 tisíc. Míra nezaměstnanosti stagnovala na únorových 6,7 %. Únorová data však byla revidována výrazně výše - ze 175 tisíc na 197 tisíc. Soukromý sektor přidal 192 tisíc nových pracovních míst a únorová data byla rovněž revidována výše, a to na 188 tisíc ze 162 tisíc. Průměrná hodinová mzda oproti odhadovanému 0,2% růstu stagnovala po 0,4% růstu v únoru.
- Společnost Airbus v prvním čtvrtletí letošního roku obdržela méně zakázek než konkurenční Boeing. V březnu firma obdržela 40 nových zakázek, především díky dohodě s Čínou, nicméně zároveň jí dva klienti objednávku stornovali. Za první kvartál tedy Airbus získal 158 objednávek, nebo 103 čistých objednávek po očištění o stornovaná letadla. Naproti tomu americký Boeing zaznamenal v prvním čtvrtletí 275 zakázek, po očištění o stornované objednávky 234, tedy více než dvojnásobek.
- Tabáková společnost Philip Morris International ukončí výrobu cigaret v Nizozemsku, potýká se totiž se slábnoucí poptávkou v Evropě. Už ve středu firma uvedla, že ukončí výrobu i v Austrálii.
- Americký ekonom Nouriel Roubini v pátek v rozhovoru pro televizi Bloomberg uvedl, že očekává konec programu kvantitativního uvolňování americké centrální banky (Fed) v říjnu letošního roku. Muž s přezdívkou Dr. Zkáza zároveň upozornil, že se eurozóna na druhé straně Atlantského oceánu skutečně nachází na pokraji deflační propasti. ECB přitom podle Roubiniho má nástroje, kterými by pádu eurozóny do deflace mohla zabránit.
- Ředitel Goldman Sachs Lloyd Blankfein za rok 2013 dostal celkovou odměnu 19,9 milionu USD, o rok dříve to bylo "jen" 13,3 milionu. 11,3 milionu USD z odměn za rok 2013 je v akciích.
- Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's přerušil činnost ve svých provozovnách na ukrajinském Krymu anektovaném Ruskem. Společnost své rozhodnutí vysvětluje "provozními důvody" a doufá, že bude moci činnost co nejdříve obnovit, napsala s odvoláním na její páteční sdělení agentura Reuters.
Hlavní události týdne na amerických trzích
Celkově si americké akcie v prvním dubnovém týdnu připsaly mírný zisk. Výjimkou byl index Nasdaq, který po pátečním prudkém propadu nakonec spadl do mínusu. Dow za týden přidal 0,55 %, S&P 500 zpevnil o 0,40 %, Nasdaq odepsal 0,67 %.
- Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v únoru nečekaně zvýšil o 7,7 % na 42,3 miliardy dolarů a ocitl se nejvýše od loňského září. Přispěl k tomu zejména pokles vývozu. Zpráva tamního ministerstva obchodu tudíž potvrzuje, že ekonomický růst USA v prvním čtvrtletí zpomalil.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 29. března vzrostl o 16 tisíc na 326 tisíc. Čekal se růst na 317 tisíc. Předchozí týden byl revidován na 310 tisíc z 311 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 22. března vzrostl na 2,836 milionu, čekal se růst na 2,85 milionu po předchozích 2,814 milionu (revidováno z 2,823 milionu). Čtyřtýdenní průměr vzrostl na 319 500 tisíc z 319 250 (revidováno z 317 750).
- Index nákupních manažerů ve službách ve Spojených státech v březnu roste na 55,3 bodu (flash: 55,5 bodu) z únorových 53,3 bodu. Kompozitní index se vyšplhal na 55,7 bodu (flash: 55,8 bodu) z únorových 54,1 bodu.
- ISM index nákupních manažerů ve službách v březnu vzrostl na 53,1 bodu z únorových 51,6 bodu (odhad: 53,5 bodu).
- Podle agentury AP Spojené státy tajně zosnovaly vytvoření "kubánského Twitteru", sociální sítě, která by měla podkopat komunistickou vládu na Kubě. Projekt, jenž trval více než dva roky a přilákal desetitisíce uživatelů, se snažil obejít kubánskou kontrolu internetu vytvořením primitivní platformy. V první fázi měla sociální síť sdružovat především mladé Kubánce, následně je měla popostrčit k protestům.
- Guvernér americké centrální banky Jeremy Stein oznámil, že na svoji funkci rezignuje. Uvedl, že tak učiní 28. května, a dodal, že se po svém odchodu z Fedu plánuje vrátit jaku učitel na Harvardovu univerzitu. Na postu guvernéra americké centrální banky Stein působil dva roky a své rozhodnutí o rezignaci oznámil v dopise americkému prezidentovi Baracku Obamovi již na konci minulého týdne. Fed o této události informoval ve čtvrtek.
- Od čtvrtka si budou moci investoři vybrat, zda si na burze koupí akcie Google s omezenými hlasovacími právy (1/10 hlasu), nebo úplně bez nich. Kmenové akcie bez hlasovacích práv jsou poměrně vzácným fenoménem. Ohlášený akciový split (rozdělení) řeší situaci, kdy Google potřebuje peníze na rozvoj, nechce se ale zadlužit a majoritní vlastníci si nechtějí nechat "mluvit" do řízení firmy.
- CETV zahajuje distribuci práv v rámci dříve realizovaného úpisu v celkovém rozsahu 341,8 milionu USD. Distribuce poběží do 25. dubna 2014 do 17.00 newyorského času.
- Společnost Amazon ve středu představila nové zařízení Amazon Fire TV, které má usnadnit prohlížení internetových videí v běžném televizoru, aniž by bylo potřeba je stahovat.
- U cenných papírů internetové společnosti Google ve čtvrtek došlo ke splitu (rozdělení). Investoři si nyní mohou vybrat, zda si na burze koupí akcie Google s omezenými hlasovacími právy (1/10 hlasu), nebo úplně bez nich. Akciový split řeší situaci, kdy Google potřebuje peníze na rozvoj, nechce se ale zadlužit a majoritní vlastníci si nechtějí nechat "mluvit" do řízení firmy.
- Podle zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor v USA v březnu 191 tisíc nových pracovních míst, očekávalo se 195 tisíc.
- Podnikové objednávky v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,6 % (odhad: +1,2 %, leden revidován na -1,0 % z -0,7 %).
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku v březnu klesl na 52 bodů (únor: 57 bodů).
- Americká automobilka General Motors se v roce 2005 rozhodla nevyměňovat vadné přepínače zapalování, které nakonec vedly k nejméně 13 úmrtím, aby ušetřila necelý dolar na jeden automobil. Vyplývá to podle agentury Reuters z interních dokumentů, které firma poskytla vyšetřovatelům z amerického Kongresu.
- BlackBerry neprodlouží smlouvu s T-Mobilem. Už v jeho prodejnách nebude nabízet své zboží.
- Americká automobilka Chrysler Group svolá téměř 870 000 sportovně-užitkových vozů k opravě závady v brzdovém systému. Oznámila to ve středu firma. Dodala, že opatření se týká především Spojených států, kde zahrnuje zhruba 644 000 vozů.
- Solidní zisky, vysoké marže a nízké výdaje znamenají, že hotovost v rozvahách společností zařazených v indexu S&P 500 rapidně narůstá. Podle zprávy společnosti FactSet zveřejněné minulý pátek generují společnosti S&P 500 hotovost rekordním tempem.
- Softwarová společnost Micrososft (-0,17 %) na konferenci Build odhalila operační systém Windows Phone 8.1 a představila několik nových mobilních telefonů Nokia. Nová vlajková loď Nokie pro evropské trhy se jmenuje Lumia 930 a k zákazníkům se podle Microsoftu dostane v červnu. Dalšími oznámenými novinkami z dílny Nokie jsou Lumia 630 a Lumia 635.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle finálních údajů společnosti Markit klesl na 55,5 bodu z únorového 45měsíčního maxima 57,1 bodu. Společnost tak úterní zprávou potvrdila předběžné údaje, které na trh poslala minulý týden.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru zpracovávaný agenturou ISM v březnu vzrostl druhým měsícem v řadě, tentokrát na 53,7 bodu z 53,2 bodu v únoru. Čekal se růst indexu na 54 bodů. Nejvíce ze všech dílčích složek kompozitního indexu vzrostl index výroby, a to na 55,9 bodu z 54,5 bodu v únoru. Předstihový index nových objednávek, který vystihuje očekávání podniků, vzrostl na 55,1 bodu z 54,5 bodu.
- Stavební výdaje v únoru meziměsíčně vzrostly o 0,1 % (odhad: +0,1 %, leden revidován na -0,2 % z +0,1 %).
- Americký automobilový trh v březnu postupně oživoval ze slabého začátku roku, kdy poptávku srazilo mrazivé počasí. Růst prodejů nových osobních a lehkých užitkových vozů ale zůstal celkově slabý a výrazné zotavení trhu se čeká až v dubnu. Plyne to z úterních zpráv jednotlivých automobilek působících na trhu v USA.
- Podle nejnovějšího průzkumu s politikou amerického prezidenta Baracka Obamy nesouhlasí 59 % Američanů, což představuje jeho nový rekord. Znepokojuje to celou demokratickou stranu. Přesto se však Obama nachází ještě hluboko pod svým předchůdcem Georgem W. Bushem, který v říjnu 2008 dosáhl míry nesouhlasu 72 %.
- Šéf internetové sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg měl loni o více než dvě třetiny nižší příjem než v předešlém roce. Stalo se to hlavně proto, že se podobně jako ředitelé jiných velkých firem spokojil se základním platem jeden dolar. Vyplývá to podle agentury AFP z dokumentů předložených americkým regulátorům. Přes tři miliardy dolarů ale devětadvacetiletý Zuckerberg vydělal díky akciím.
- Američané měli v pondělí poslední možnost se přihlásit ke zdravotnímu pojištění v rámci první vlny reformy přezdívané Obamacare. Stránky HealthCare.gov měly opět několik výpadků. K pojištění se zatím přihlásilo necelých 7 milionů lidí.
- Index aktivity dallaského Fedu v březnu vzrostl na 4,9 bodu (únor: 0,3 bodu).
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v březnu klesl na 55,9 bodu. Čekal se pokles pouze na 58,5 bodu z 59,8 bodu v únoru.
- Společnost Johnson & Johnson souhlasila s prodejem jedné ze svých divizí (Ortho-Clinical Diagnostics) privátní investiční společnosti Carlyle Group. Transakce vyjde na 4 miliardy USD.
- Caterpillar v uplynulých deseti letech převedl 8 miliard USD zisku na svou švýcarskou pobočku, čímž se vyhnul zaplacení daní ve výši 2,4 miliardy USD ve Spojených státech. Uvádí se to v dokumentu senátního vyšetřovacího podvýboru.
- Konglomerát General Electric zvažuje prodej své skandinávské bankovní divize GE Money Bank Nordics. Agentuře Reuters to v pondělí řekly zdroje obeznámené se situací. Pokud by GE k prodeji své severské bankovní divize skutečně přistoupila, mohla by transakce podle odhadů dosáhnout až dvou miliard eur.
- Americký aktivistický investor Bill Ackman navýšil prostřednictvím fondu Pershing Square Capital Management svůj podíl v amerických hypotečních agenturách Fannie Mae a Freddie Mac na přibližně 11 %. Freddie Mac spolu s větší agenturou Fannie Mae vlastní či garantují zhruba polovinu všech hypotečních úvěrů, které byly v USA vydány. Daňoví poplatníci za záchranu obou firem na začátku finanční krize zaplatili zhruba 187 miliard USD. Freddie Mac splatila pomoc loni, Fannie Mae splacení pomoci oznámila v polovině února.
Zdroj: CNBC, Bloomberg, ČTK