Kam se podělo Buffettovo kouzlo?

Warren Buffett od roku 2009 do roku 2013 překonal s výnosy z akcií v portfoliu Berkshire Hathaway široký index S&P 500 pouze jednou, v roce 2011, kdy hlavní americký benchmark skončil prakticky na nule. V dlouhé kariéře proslulého investora jde o mimořádně neúspěšné období, pokud jde o srovnání s trhem.
Od roku 1965 se Buffettovi stávalo jen výjimečně, že by svými sázkami na akcie nedokázal porazit hlavní americký index.
V posledních pěti letech, pro akcie mimořádně přiznivých, se Buffettovy "porážky" staly v podstatě pravidlem. Sám Buffett tvrdí, že v době, kdy akciový trh roste "extrémně rychle", je jeho hodnotové investování odsouzeno k zaostávání. Zaostávání za indexem ovšem v uplynulých letech neznamenalo, že by snad Buffett byl ve ztrátě.
Ukazuje to, jak těžké je někdy porážet trh. Téměř každý (drobný investor) by se i proto mohl spolehnout raději na indexový fond, než se snažit vybírat konkrétní akcie. Přesto je historie Buffettova investování doslova statistickým extrémem, protože na dlouhém vzorku let dokázal trh porazit v téměř 80 % případů, "prohrál" jen destkrát. 4 z 5 "porážek" v posledních letech ale také podle statistiků znamenají, že je jen menší než 3% pravděpodobnost, že by šlo o nešťastnou náhodu.
Buffett navíc s tím, jak rostla jeho investiční společnost, začal stále více kupovat celé firmy nebo rozhodující podíly v nich. "Kvůli tomu se na výkonu samotného portfolia mnohdy neodráží skutečná síla těchto dlouhodobých investic," říká sám Zázrak z Omahy. V posledních letech možná tedy spíše Spokojený Investor z Omahy, Který Nemusí Nikomu Nic Dokazovat.
Zdroj: Statistical Ideas, New York Times