Konec bez přímého zákazu? Stiglitz navrhuje zdanění HFT

Držitel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz navrhuje zdanění vysokofrekvenčního obchodování. Šlo by podle něj o způsob, jak tuto praktiku efektivně ukončit bez nutnosti oficiálního zákazu. Zároveň zavrhl myšlenku, že by HFT bylo trhu prospěšné. Naopak se domnívá, že ničí hodnotu.
HFT v poslední době poutá opět více pozornosti kvůli podezření z toho, že se v podstatě jedná o manipulaci trhu. Praktiky vysokofrekvenčního obchodování už začala vyšetřovat i americká FBI, která se snaží zjistit, zda jednání traderů je, nebo není protizákonné.
Diskuze se točí především kolem toho, jaký dopad na obyčejné investory HFT skutečně má. Zastánci HFT tvrdí, že zvyšuje efektivitu a snižuje obchodní náklady, odpůrci se domnívají, že tyto výhody v sobě přinášejí samotné elektronické obchodní platformy, které by mohly fungovat i bez toho, aby se HFT tlačilo mezi kupce a prodejce.
Vzhledem k tomu, že HFT tradeři vydělávají v podstatě na každém obchodu nějakou minimální částku - berou si marži z propojení nákupního a prodejního příkazu dvou obyčejných investorů-smrtelníků -, stačilo by zdanit každý obchod algoritmických obchodníků velice malou částkou. Respektive zdanit každý obchod takovou částkou. Investorům, kterým jde o alespoň trochu dlouhodobější výhled, než jsou zlomky vteřin, by podobné opatření nemuselo tolik vadit. I když jistě se najdou i odpůrci každé nové regulace.
Stiglitz kritiku posouvá ještě dále a říká, že HFT trhu jako celku ve skutečnosti škodí. "Jedna ze stran získává pouze za cenu zbytečných výdajů strany druhé," tvrdí Stiglitz. Cena za to, že jste nejrychlejším traderem, nebo že se vám podaří skrýt pravou povahu vašeho obchodu, a zabránit tak tomu, že vás HFT předběhne, je totiž vysoká. Představuje náklady navíc, aniž by tvořila přidanou hodnotu. Podle Stiglitze se tedy jedná o "hru s negativním součtem".
Ekonom také poukazuje na to, že čím více zájmu HFT získává, tím více se odhlíží od finančních zpráv. Je totiž možné vydělávat peníze jen tím, že máte lepší algoritmus. Ten skutečnou hodnotu firmy nebere v potaz. Zastánci HFT tvrdí, že napomáhá trhu rychleji do ceny zapracovat nové informace, flash crash z roku 2010 (a desítky menších v dalších letech) však jasně ukazuje, že cena tvořená algoritmy nemusí korespondovat se skutečnými hodnotami.
Zdroj: valuewalk.com