US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Berlín: Obchodní smlouvu EU-USA musejí schválit členské země EU

O konečném schválení připravované dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy musejí rozhodovat i národní parlamenty evropských států, nejen evropské instituce. V pondělí to v Berlíně při jednání s eurokomisařem pro obchod Karlem De Guchtem a nejvyšším americkým obchodním diplomatem Michaelem Fromanem prohlásil německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Pokud by se národní parlamenty na rozhodnutí nepodílely, podle Gabriela by mezi lidmi vůči dohodě výrazně vzrostl odpor.

"Je to smlouva, jejíž rozsah jde vysoko nad rámec obchodu, který je vyhrazen jako exkluzivní kompetence Evropské komise," prohlásil Gabriel. Kritizoval proto některé hlasy, podle nichž by o konečné podobě dohody, nazvané Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP), měly rozhodovat jen evropské instituce.

"Pokud vznikne dojem, že nakonec nebudou o výsledku jednání jednat národní parlamenty, pak začne exponenciálně růst odpor vůči dohodě a ze smlouvy nakonec nebude nic," varoval Gabriel. Podle březnového průzkumu pro deník Financial Times sice většina Němců v obecné rovině vznik zóny volného obchodu mezi EU a USA podporuje, ke konkrétním opatřením, jako je například zrušení všech cel nebo sjednocení standardů pro zemědělskou produkci, ale mají Němci značné výhrady.

Gabriel přitom dnes zdůrazňoval, že pro německé hospodářství by dohoda byla přínosem. "Spojené státy jsou pro německé výrobky největším odbytovým trhem mimo Evropskou unii. Každý den dosahuje obchodní výměna mezi USA a EU objemu dvou miliard eur a člověk nemusí být studovaný ekonom, aby si uvědomil, že odstranění cel a dalších obchodních překážek by našim podnikům ušetřilo hodně peněz," řekl německý ministr.

Podle Gabriela by dohoda TTIP díky odstranění cel mohla zvýšit obrat podniků, které už nyní do USA vyvážejí. Pro malé a střední evropské firmy by se podle ministra mohla otevřít příležitost proniknout na americký trh, v čemž jim dosud cla i další netarifní překážky brání.

Zdroj: ČTK

Evropská unieMezinárodní obchodSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná