Americké akcie v pátek napravily část ztrát, přesto S&P 500 i Dow v týdnu oslabily

Investoři na amerických burzách v pátek v závěru obchodování zaplavili trh nákupními příkazy, přesto hlavní indexy za celý týden mírně ztratily.
Dow v pátek přidal 0,27 % na 16 491,31 bodu, S&P 500 posílil o 0,37 % na 1 877,86 bodu a Nasdaq vzrostl o 0,52 % na 4 090,59 bodu. Nejsilnějším titulem v rámci Dow byl Verizon, nejvíce se celkově dařilo sektorům telekomunikací a spotřebního zbytného zboží.
Akcie některých větších firem díky příznivým výsledkům výrazně zdražily, zejména maloobchodní společnosti J.C. Penney a Nordstrom. Podstatně posílily i akcie technologické firmy Applied Materials a k závěrečnému vzestupu podstatně přispěl telekomunikační sektor.
Za celý týden oslabil S&P 500 jen o 0,03 %, Dow odepsal 0,55 % a Nasdaq narostl o 0,46 %. Dow a S&P 500 v týdnu stanovily svá nová historická maxima. Analytici a stratégové jsou navzdory tomu nadále spíše optimističtí, pokud jde o další růst cen akcií. "Mírných poklesů se není potřeba bát, očekávám, že S&P 500 uzavře kvartál nad 1 900," uvedl například ve vysílání CNBC Laszlo Birinyi. "Aktuálně je na trzích hodně humbuku, ale je potřeba ho odlišovat od opravdových signálů."
V týdnu se od lokálního dna odrazily nedávné hvězdy z internetového odvětví jako Facebook nebo Twitter. Náladu na trzích nadále podporovaly také výsledky firem. Z indexu S&P 500 oznámilo kvartální čísla 93 % firem, z nichž zatím 69 % překonalo odhady na úrovni zisku, 22 % je naopak nenaplnilo.
Ve čtvrtek Dow a S&P 500 zaznamenaly nejvýraznější propad za více než měsíc. Varovným signálem je situace na trhu s akciemi menších firem sdruženými v indexu Russell 2000. Ten v posledních dnech koketuje s úrovní 10% poklesu od svého maxima, což by znamenalo "oficiální" start korekce, navíc již dva dny uzavírá pod svým 200denním klouzavým průměrem. V blízkosti maxim se tak tradičně více daří akciím velkých, spíše "hodnotových" firem, a zlevňují růstové tituly.
Na devizovém trhu dolar po nadějné statistice z amerického trhu bydlení a stabilizaci na trhu dluhopisů smazal čtvrteční ztráty vůči jenu a k euru zůstal jeho kurz stálý. Americká měna ale i tak utrpěla nejhlubší týdenní ztrátu od počátku dubna, protože ji během týdne srazil pokles výnosů amerických dluhopisů na šestiměsíční minima.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Index spotřebitelské důvěry sledovaný Michiganskou univerzitou podle předběžných dat v květnu klesl na 81,8 bodu, očekával se přitom nárůst na 84,5 bodu z 84,1 bodu v dubnu.
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v dubnu předčila očekávání - vzrostla o 13,2 % na celoroční tempo 1,07 milionu domů, což je zároveň meziroční nárůst o 26,4 %. Očekávalo se 980 tisíc po březnových 947 tisících. Počet vydaných stavebních povolení vzrostl o 8 % na 1,08 milionu, tedy o 70 tisíc více, než se čekalo po březnovém milionu (revidováno z 990 tisíc).
- Darden prodává řetězec restaurací Red Lobster za 2,1 miliardy dolarů investiční společnosti Golden Gate Capital.
- Abbott Laboratories koupí CFR Pharmaceuticals za 2,9 miliardy dolarů.
- Hedgeové fondy v prvním čtvrtletí prováděly výrazné změny v portfoliu. Které akcie kupují, a kterých se naopak zbavují nejen tyto fondy, ale také velcí investoři jako Carl Icahn nebo John Paulson?
- Wunderlich zvyšuje investiční doporučení na akcie Twitter na "hold" z "buy", cílovou cenu ale snižuje na 35 z 38 USD.
- Americký holding Berkshire Hathaway legendárního investora Warrena Buffetta v prvním čtvrtletí letošního roku koupil zhruba 0,27% podíl v americkém mobilním operátorovi Verizon Communications. Vyplývá to z čtvrtletního hlášení společnosti 13F pro americkou komisi pro cenné papíry (SEC). Společnost do svého portfolia podle hlášení nakoupila celkem 11 milionů akcií mobilního operátora, což tuto investici při současné tržní ceně akcií Verizon oceňuje na zhruba 528 milionů dolarů.
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Akciové indexy trhaly rekordy - S&P 500 stanovil v úterý nové historické intradenní i zavírací maximum na 1 902,17 bodu, respektive 1 897,45 bodu. Dow ve stejný den posunul historický intradenní rekord na 16 735,51 bodu a pokořil i zavírací rekord, když dosáhl 16 715,44 bodu.
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v dubnu vzrostly o 0,3 % meziměsíčně (odhad: +0,3 %, březen: 0,2 %) a o 2 % meziročně, rovněž v souladu s odhady (březen: 1,5 %). Jádrové ceny, očištěné o energie a potraviny, se v dubnu zvýšily o 0,2 %, stejně jako v březnu. Meziročně jádrová inflace výrazně zrychlila na 1,8 % z předchozích 1,7 %, očekávala se stagnace.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 10. května klesl o 24 tisíc na 297 tisíc, nejníže od května roku 2007. Čekal se růst na 320 tisíc z 319 tisíc v předchozím týdnu (revidováno na 321 tisíc). Počet pokračujících žádostí v týdnu do 3. května klesl na 2,667 milionu z 2,676 milionu (revidováno z 2,685 milionu), očekával se růst na 2,755 milionu.
- Index podnikatelské nálady newyorského Fedu v květnu nečekaně vyskočil na nejvyšší hodnotu od poloviny roku 2010. Analytici očekávali růst na 6 bodů po dubnovém propadu na 1,29 bodu, index však dalece předčil očekávání a dosáhl 19 bodů.
- Průmyslová výroba v dubnu ve Spojených státech klesla o 0,6 % po 0,9% růstu v březnu (revidováno z +0,7 %). Analytici očekávali stagnaci. Využití kapacit kleslo na 78,6 % ze 79,3 % v březnu.
- Index aktivity filadelfského Fedu v květnu klesá na 15,4 bodu z dubnových 16 bodů. Čekal se pokles na 14 bodů.
- Index cen domů NAHB v květnu klesá na 45 bodů. Trh očekával růst na 49 bodů z dubnových 46 bodů (revidováno z 47 bodů).
- Největší americká automobilka General Motors svolává do servisů po celém světě kvůli různým závadám další skoro tři miliony vozidel. Automobilka odhaduje, že v tomto čtvrtletí odepíše až 200 milionů dolarů, především kvůli opravám závad. Největší svolání se týká více než 2,4 milionu osobních vozů starších generací Chevrolet Malibu, Pontiac G6 a Saturn Aura. Případná koroze podle firmy může způsobit, že se při sešlápnutí brzdy nemusejí rozsvítit brzdová světla. Celkově je s touto závadou v USA spojováno 13 nehod, při kterých byli zraněni dva lidé. GM zároveň sdělila, že od zákazníků dostala stovky stížností.
- Index cen výrobců ve Spojených státech v dubnu meziměsíčně vzrostl o 0,6 % (odhad: +0,2 %). Jádrový index očištěný o ceny potravin a energií vzrostl o 0,5 % (odhad: +0,2 %) a meziročně o 1,9 % (odhad: +1,4 %).
- Americká internetová společnost Yahoo! kupuje aplikaci Blink pro zasílání zpráv prostřednictvím chytrých mobilních telefonů. Informovala o tom ve středu společnost Meh Labs, která je tvůrcem aplikace. Finanční podmínky transakce však nezveřejnila.
- Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu v rozhovoru pro televizní stanici Bloomberg prohlásil, že případný vstup Ukrajiny do NATO by se Ruska bezprostředně týkal. Zároveň odmítl garantovat, že další území nebudou anektovaná Ruskem, odvolal se na to, že Západ taky negarantuje, že práva Rusů a dalších na Ukrajině budou chráněna proti vládě s účastí "neonacistů".
- Těžba ropy ve Spojených státech vzrostla minulý týden na 8,43 milionu barelů denně, a dosáhla tak své nejvyšší úrovně od října 1986. Odhadl to ve středu Úřad pro energetické informace (EIA) při federálním ministerstvu energetiky.
- Jihokorejskou automobilku Hyundai odsoudila porota v americkém státě Montana k zaplacení celkem 248 milionů dolarů odškodného za výrobní vadu, která údajně vedla v červenci 2011 k nehodě a úmrtí dvou osob. Automobilka ve středu uvedla, že se proti rozsudku odvolá.
- Oběd s šéfem americké společnosti Apple Timem Cookem se na internetu vydražil za 330 000 dolarů. Zájem o posezení s šéfem Applu byl přitom letos nižší - loni neznámý zájemce vydražil posezení u kávy s Cookem za 610 000 USD. Výtěžek z aukce podle serveru BBC získá mezinárodní nezisková organizace The RFK Center for Justice and Human Rights.
- Maloobchodní tržby ve Spojených státech v dubnu vzrostly jen o 0,1 %, očekával se 0,4% růst po březnových 1,5 % (revidováno z 1,1 %). Bez zahrnutí aut tržby v dubnu stagnovaly, čekal se 0,6% růst po březnovém revidovaném růstu o procento. Jádrové tržby (bez zahrnutí aut, pohonných hmot a stavebních materiálů) v dubnu klesly o 0,2 %. Zpráva, kterou v úterý zveřejnilo americké ministerstvo obchodu, tak brzdí naděje na výrazné zrychlení ekonomického růstu USA ve druhém čtvrtletí.
- Ceny vývozu v dubnu klesly o procento (březen: +1,0 %), ceny dovozu se snížily o 0,4 % (březen: +0,4 %).
- Podnikové zásoby v březnu vzrostly v souladu s odhady o 0,4 % (únor revidován na +0,5 % z +0,4 %).
- Světově největší výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola oznámil, že plánuje navýšit svůj podíl v producentovi kávy a výrobci kávovarů a přístrojů na výrobu sycených nelakoholických nápojů Keurig Green Mountain z 10 na 16 %. Obě společnosti již v únoru letošního roku uzavřely dohodu o spolupráci na vývoji a distribuci přístrojů na výrobu sycených nealkoholických nápojů, v rámci které Coca-Cola získala za 1,25 miliardy dolarů 10% podíl v Keurig Green Mountain.
- Americký farmaceutický koncern Pfizer připouští, že bude rušit pracovní místa a v nové sloučené společnosti sníží rozpočet na výzkum, pokud se dohodne na koupi britské farmaceutické dvojky AstraZeneca. Prohlásil to v úterý ředitel Pfizeru Ian Read, který kvůli zamýšlenému převzetí britské firmy předstoupil před britské poslance a odpovídal na jejich dotazy.
- Slabší než očekávané prodeje tabletů v prvním čtvrtletí společnosti Apple nebyly podle banky Morgan Stanley anomálií. Právě naopak jsou novým normálem. Ve své nové analýze Katy Hubertyová z Morgan Stanley snižuje svůj odhad růstu trhu s tablety na 12 % z 26 % kvůli nedostatku nových, diferencovaných produktů. Uznává, že pomalejší růst trhu s tablety by mohl znamenat vyšší poptávku po osobních počítačích, ale i přesto Hubertyová i nadále očekává 5% pokles globální poptávky po osobních počítačích v letošním i příštím roce.
- Šéf pobočky Fedu v Atlantě Dennis Lockhart v neděli v rozhovoru pro televizní stanici CNBC prohlásil, že nízká inflace ve Spojených státech, v Evropě i Japonsku je stále problém. Dodal však, že současná měnová politika je správná. Současné omezování nákupu dluhopisů ze strany Fedu, společně s možným zahájením zvyšování úrokových sazeb ve druhé polovině příštího roku, je podle Lockharta správným mixem.
- Americká potravinářská společnost Hillshire Brands koupí konkurenční společnost Pinnacle Foods za 6,6 miliardy USD. Spojením vznikne přední výrobce značkových potravin ve Spojených státech s ročními tržbami 6,6 miliardy USD, oznámily v pondělí firmy.
Výsledková sezóna
- Výsledky Wal-Mart v 1Q2014: Zisk na akcii 1,10 USD (odhad: 1,15 USD), tržby 114,96 miliardy USD (odhad: 116,28 miliardy USD).
- Výsledky Kohl's v 1Q2014: Zisk na akcii 0,60 USD (odhad: 0,63 USD), tržby 4,07 miliardy USD (odhad: 4,23 miliardy USD).
- Výsledky J.C. Penney v 1Q2014: Ztráta na akcii 1,15 USD (odhad: ztráta 1,25 USD), tržby 2,8 miliardy USD (odhad: 2,71 miliardy USD).
- Výsledky Applied Materials v 2QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,19 USD (odhad: 0,18 USD), tržby 1,99 miliardy USD (odhad: 1,98 miliardy USD).
- Výsledky Nordstrom v 1Q2014: Zisk na akcii 0,72 USD (odhad společnosti: 0,60 až 0,70 USD), tržby 2,93 miliardy USD.
- Americká společnost Macy's ve středu zveřejnila hospodářské výsledky, které mírně předčily očekávání analytiků ohledně zisku, v tržbách však zaostaly. Firma vykázala v prvním čtvrtletí zisk na akcii ve výši 60 centů, což představuje meziroční nárůst o 5 centů, tržby jí naopak klesly na 6,28 miliardy dolarů z 6,39 miliardy dolarů, ačkoli trh očekával růst na 6,46 miliardy dolarů. Podle prohlášení výkonného ředitele zasáhla tržby společnosti nečekaně tvrdá zima, která držela zákazníky doma, celoroční výhled však firma nezměnila.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality

