Reuters: ECB zvažuje, že by o sazbách mohla rozhodovat méně často

Evropská centrální banka (ECB) zvažuje, že prodlouží intervaly svých zasedání věnovaných měnové politice, aby měla před měnovým rozhodnutím více času na vyhodnocení hospodářského vývoje. S odvoláním na nejmenované zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Šéf ECB Mario Draghi už dříve naznačil, že měsíční intervaly zasedání mohou vytvářet zbytečné krátkodobé napětí na trzích.
Čtyřiadvacetičlenná Rada guvernérů, která je hlavním rozhodovacím orgánem ECB, se v současnosti schází dvakrát měsíčně. Poprvé proto, aby rozhodla o měnové politice, a podruhé proto, aby projednala záležitosti spojené s dalšími úkoly a činností banky.
Jednou z možností je údajně prodloužení intervalu mezi zasedáními, kde se rozhoduje o měnové politice, na šest týdnů. To by nenarušilo současný dvoutýdenní cyklus setkávání a radě by to poskytlo více prostoru k debatám o dalších záležitostech, například nových zodpovědnostech spojených s dohledem nad bankami.
O záležitosti by se údajně mohlo jednat na středečním zasedání Rady guvernérů, rozhodnutí ale pravděpodobně nepadne. ECB se ke zprávě odmítla vyjádřit.
Draghi myšlenku méně častých setkávání věnovaných měnové politice zmínil v dubnu. "Je docela jasné, že četnost našich zasedání vede trhy a veřejnost k tomu, že očekávají nějaký zákrok," poznamenal tehdy Draghi. "Ne všechny velké centrální banky mají setkání po měsíci," řekl také podle Reuters.
Například americká centrální banka (Fed) má ročně osm zasedání věnovaných měnové politice. V případě potřeby se ale může sejít i neplánovaně.
Podle jednoho ze zdrojů by krok směrem k méně častým jednáním věnovaným měnové politice mohla být ochotna podpořit německá centrální banka. ECB kromě toho podle Reuters uvažuje o zveřejňování písemných záznamů z měnových zasedání dříve, než je současný třicetiletý horizont.
Zdroj: ČTK