Inflace v eurozóně se v květnu podle předběžných údajů snížila na 0,5 % meziročně (odhad: 0,6 %, duben 0,7 %)

Předběžný harmonizovaný index spotřebitelských cen vykázal v květnu ještě nižší hodnotu, než se očekávalo. Vývoj inflace je přitom zásadní pro Evropskou centrální banku. Bude hrát velkou roli při čtvrtečním rozhodování o nastavení měnové politiky.
Podle statistiků nejvíce rostly v květnu ceny ve službách, a to o 1,1 %. Ceny potravin, alkoholu a tabáku se zvýšily o 0,1 %. Tempo růstu u obou položek však zpomalilo. Ceny průmyslového zboží a energií stagnovaly.
"Nižší než očekávané předběžné údaje o květnové inflaci za Itálii, Španělsko a Německo ukazovaly na to, že i za celou eurozónu bude předběžná inflace velmi nízká. Ta však dokázala překvapit a byla ještě o něco nižší, než předpokládali analytici. Za obzvlášť zajímavý lze považovat výrazný pokles tempa růstu jádrové inflace. ECB kvůli tomu velmi rychle ztrácí výmluvu na nízkou inflaci způsobenou komoditami," říká analytik z České spořitelny Ľuboš Mokráš.
"Meziroční tempo růstu cen je už skutečně na dohled nule. Přinejmenším technická deflace (meziroční pokles hlavního cenového indexu) už je blízko. Od ECB se všeobecně čeká, že na to bude na svém čtvrtečním zasedání reagovat. Hlavní otázky nyní jsou, zda její reakce bude dostatečně razantní a zda už (vzhledem ke zpoždění účinků uvolnění měnové politiky) není na zabránění přechodu do deflace pozdě," dodává Mokráš.
Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že inflace v květnu zůstane na 0,7 %, podle Bloombergu se čekal pokles na +0,6 %. Inflace je hluboko pod 2% hranicí, kterou si jako strop cenové stability stanovila ECB, i pod úrovní jednoho procenta, kterou ECB označila za "nebezpečnou zónu".
Zdroj: ČTK, Bloomberg