ČEZ: V Dukovanech by v budoucnu mohly stát dva nové bloky

V Dukovanech by výhledově mohly stát dva nové jaderné bloky. Firma ČEZ se zatím snaží prosadit výstavbu prvního z nich, který by mohl začít fungovat kolem roku 2035. Druhý nový blok by měl přibýt o něco později, aby byly zcela nahrazeny stávající čtyři dukovanské bloky po definitivním odstavení, které nastane nejpozději v roce 2045. Dostavbu Dukovan podporují obce i kraje. Stavba prvního bloku ale bude podle Ladislava Štěpánka z představenstva ČEZ záviset na tom, zda ji vzhledem k problematické ekonomické návratnosti podpoří stát.
"Za stávajících podmínek na trhu s elektřinou se nevyplatí prakticky stavba žádného energetického zdroje, který není subvencovaný," řekl ve čtvrtek Štěpánek novinářům na konferenci o budoucnosti dukovanské elektrárny ve Valči. Podle diskutujících vzrostly šance na nový blok v Dukovanech, když firma ČEZ zrušila zadávací řízení na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Předtím vláda oznámila, že nemůže garantovat výkupní cenu elektřiny z rozšířeného Temelína. Projekt by se tak nevyplatil.
V Temelíně měly být postaveny další dva bloky, náklady se odhadovaly na 200 až 300 miliard Kč. Náklady na dukovanský blok by mohly být zhruba poloviční. Proces EIA, tedy vyhodnocení vlivu nového bloku na životní prostředí, by chtěla firma ČEZ spustit během příštího roku nebo v roce 2016. Štěpánek uvedl, že v lokalitě by bylo možné umístit dva nové jaderné bloky, čímž by byly zcela nahrazeny stávající čtyři reaktory. Celkový výkon Dukovan by se pak měl stejně jako nyní pohybovat kolem 2 000 megawattů.
Stávající dukovanské bloky byly spouštěny do provozu v letech 1985 až 1987. Pokrývají pětinu tuzemské spotřeby elektrického proudu. Podle původních předpokladů měly vyrábět 30 let, ČEZ chce jejich životnost prodloužit na 50 až 60 let. "Je zcela běžné, že se licence na jaderný blok vydávají na 60 let," potvrdila Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Firma ale musí po deseti letech žádat o obnovení licence a prokázat bezpečnost provozu zařízení.
Problémy by při prodlužování provozu bloků mohlo způsobit nové ustanovení v mezinárodní úmluvě o hodnocení vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států. Podle něj by měl být i tento proces spojen s EIA, tím by trval podstatně déle. "Máme stanovisko ministerstva životního prostředí, že prodloužení provozu Dukovan nevyžaduje hodnocení vlivu na životní prostředí. S tím do této chvíle pracujeme," uvedl Štěpánek.
Radnice bojují za udržení Dukovan s odůvodněním, že v regionu elektrárna patří mezi hlavní zaměstnavatele. Podle sdružení Energetické Třebíčsko tam ČEZ má 1 133 zaměstnanců a práci dává i 2 900 pracovníků dodavatelských firem.
Zdroj: ČTK
Aktuality
