Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na zasedání ECB a pokles americké nezaměstnanosti zdražily

Evropské akcie ve čtvrtek zamířily vzhůru, když investory v nákupech podpořil výsledek zasedání Evropské centrální banky. ECB rozhodla, že sazby ponechá na rekordních minimech, na která je snížila před měsícem, a oznámila, že se připravuje na nákupy aktiv. Investory podpořila také americká statistika z trhu práce, podle které v červnu míra nezaměstnanosti v USA klesla na o 0,2 procentního bodu na 6,1 %.
Britský FTSE 100 posílil o 0,72 %, německý DAX vzrostl o 1,19 % a francouzský CAC 40 posílil o 1,02 %. Dařilo se všem hlavním sektorům s výjimkou odvětví služeb. Největší zisky si připsaly akcie ze sektoru základních materiálů, technologické tituly a cenné papíry z odvětví dopravy a cestovního ruchu.
Americká ekonomika v červnu vytvořila 288 tisíc nových pracovních míst, přičemž analytici predikovali jen 215 tisíc. Červen je tak již pátým měsícem za sebou, kdy v USA vzniklo více než 200 tisíc pracovních míst. To je nejdelší období vysokého růstu počtu pracovních míst od rozkvětu technologického odvětví koncem 90. let. Počet nových pracovních míst mimo zemědělství byl za předchozí měsíc zrevidován na 224 tisíc proti původnímu údaji 217 tisíc.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Evropská centrální banka na svém červencovém zasedání podle očekávání měnovou politiku nezměnila. Hlavní úroková sazba zůstává na 0,15 %, depozitní sazba na -0,1 % a refinanční na 0,4 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.
- Maloobchodní tržby se v eurozóně meziměsíčně nezměnily, v celé Evropské unii se snížily o 0,1 %. V dubnu se v eurozóně snížily o 0,2 %, zatímco v EU28 o 0,2 % rostly. Meziročně se obrat maloobchodů v eurozóně zvýšil o 0,7 %. Tento růst vyvolaly tržby v oblasti nepotravinářského sektoru, které vzrostly o procento, pohonné hmoty se zvýšily o 0,8 % a potraviny, nápoje a tabák o 0,3 %. V EU28 do 1,2% meziročního růstu přispěl 2,1% růst v odvětví nepotravinářského sektoru a 0,4% růst v odvětví potravin, nápojů a tabáku, zatímco pohonné hmoty zůstaly stabilní.
- Sektor služeb v eurozóně v červnu expandoval pomalejším tempem.Index nákupních manažerů klesl z květnových 53,2 bodu na 52,8 bodu v souladu s odhady. Kompozitní index klesl rovněž na 52,8 bodu z 53,5 bodu v souladu s předběžnými daty.
- Sektor služeb v Německu v červnu expandoval pomalejším tempem. Index nákupních manažerů klesl z květnových 56 bodů na 54,6 bodu, očekávalo se, že klesne na 54,8 bodu. Kompozitní index klesl na 54 bodů z 55,6 bodu, předběžná data počítala s mírnějším poklesem na 54,2 bodu.
- Sektor služeb ve Francii v červnu dále klesal. Index nákupních manažerů spadl z květnových 49,1 bodu na 48,2 bodu v souladu s předběžnými odhady. Kompozitní index klesl na 48,1 bodu z 49,3 bodu, předběžná data počítala s poklesem na 48 bodů.
- Sektor služeb v Itálii v květnu expandoval rychlejším tempem. Index nákupních manažerů vzrostl z květnových 51,6 bodu na 53,9 bodu, očekával se přitom mírnější nárůst na 52 bodů. Kompozitní index vyskočil na 54,2 bodu z 52,7 bodu.
- Sektor služeb ve Španělsku v červnu expandoval pomalejším tempem. Index nákupních manažerů klesl z květnových 55,7 bodu na 54,8 bodu, očekával se přitom mírný růst na 55,9 bodu. Kompozitní index klesl na 55,2 bodu z 55,6 bodu.
- Sektor služeb ve Spojeném království v červnu expandoval mírně pomalejším tempem. Index nákupních manažerů klesl z květnových 58,6 bodu na 57,7 bodu, očekával se přitom pokles na 58,3 bodu. Kompozitní index klesl na 58 bodů z 59 bodů, očekával se mírnější pokles na 58,6 bodu.
- Irská ekonomika obnovila v prvním čtvrtletí silný růst a smazala pokles z konce loňského roku, který byl ale oproti původním údajům mnohem mírnější. Hrubý domácí produkt (HDP) Irska se od ledna do března meziročně zvýšil o 2,7 %, sdělil ve čtvrtek irský statistický úřad. Jeho údaje zvýšily naděje vlády na zmírnění úsporných opatření, s jejichž pomocí musí Dublin po dluhové krizi dál snižovat rozpočtové deficity.
- Inflační tlaky v eurozóně se zvyšují a jejich ukazatel dosáhl v květnu maxima za více než dva roky. Uvedl to ve čtvrtek americký institut ECRI, který se zabývá výzkumem ekonomických cyklů. Jeho údaje naznačují, že uvolněná měnová politika Evropské centrální banky může být v boji proti hrozbě deflace účinná, uvedla agentura Reuters.
- Švédská centrální banka snižuje hlavní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 0,25 %.
- Dolní komora německého parlamentu ve čtvrtek drtivou většinou schválila plošné zavedení minimální mzdy 8,5 eura za hodinu. O zavedení minimální mzdy musí ještě hlasovat horní komora. Zákon by měl začít platit od příštího roku.
- Německá energetická skupina RWE otevřela novou pobočku v Rumunsku. Spadá pod RWE East, která z Prahy řídí činnost ve střední a jihovýchodní Evropě a Turecku. Oznámil to ve čtvrtek mluvčí skupiny Martin Chalupský. Nová RWE Energie Srl se zatím bude soustředit na dodávky elektřiny pro průmyslovou a komerční sféru. Rumunská ekonomika je podle firmy na vzestupu a stoupá poptávka po energiích. Třeba česká firma ČEZ ale měla na Balkáně řadu problémů, konkrétně v Rumunsku s dotacemi pro větrné elektrárny.
- Řecký sázkový monopol OPAP nabídl program dobrovolného odchodu z firmy za odstupné zhruba třem čtvrtinám zaměstnanců. Firma tak chce snížit své náklady. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekl zástupce odborového svazu. Firma se ke zprávě odmítla vyjádřit. V OPAP má významný podíl český investor Jiří Šmejc.
- Ruská vláda podpořila plán prodat téměř pětinu akcií největší domácí ropné společnosti Rosněfť už v příštím roce. Novinářům to řekl ruský ministr financí Anton Siluanov. Moskva vlastní ve firmě 69,5 % prostřednictvím společnosti Rosněftěgaz.
- Německá automobilová skupina Volkswagen ve čtvrtek popřela zprávy, podle nichž se chystá podat nabídku na převzetí amerického výrobce nákladních vozů Paccar. S touto informací přišel ve středu večer šéf divize nákladních vozů německé automobilky Daimler Wolfgang Bernhard.
Zdroj: CNBC
Aktuality
