Americké akcie v pátek ztrácely kvůli výsledkům firem, týden dopadl smíšeně

Americké akcie po rekordní čtvrteční seanci v pátek obrátily do červených čísel kvůli výsledkům firem, které nenaplnily očekávání. V týdnu si indexy vedly smíšeně.
Dow oslabil o 0,72 %, S&P 500 sklouzl z předchozího rekordního závěru o 0,48 % a technologický Nasdaq odevzdal 0,5 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností Cisco Systems, Verizon a McDonald's, ztrácely naopak Visa, American Express a UnitedHealth.
Za celý týden Dow ztratil 0,83 %, S&P 500 zakončil na nule se ztrátou 0,03 bodu a Nasdaq zpevnil o 0,4 %.
Akcie společnosti Amazon.com ztrácely téměř 10 % poté, co firma nenaplnila očekávání investorů ohledně svých hospodářských výsledků za předchozí čtvrtletí. Index Dow vedly dolů cenné papíry společnosti Visa, která snížila predikci celoročního zisku. Akcie Pandora Media reagovaly více než 10% poklesem na to, že počet posluchačů této největší internetové radiové služby nevzrostl tak, jak se čekalo. Naopak společnost Baidu o více než deset procent posilovala poté, co její výsledky trhy příjemně překvapily.
V pátek se znovu zahájilo obchodování s akciemi společnosti CYNK Technology, které muselo být pozastaveno proto, že bez významné zprávy posilovaly o téměř 25 000 %, což vybudilo pozornost regulačních úřadů. Akcie v páteční seanci ztrácely 80 %.
Ceny ropy obnovily růst pod vlivem eskalace konfliktu na Ukrajině
Světové ceny ropy v pátek obnovily růst a severomořská ropa Brent se vrátila nad 108 dolarů za barel. Obavy ropného trhu podnítily eskalující boje na Ukrajině a zhoršování vztahů mezi Ruskem a Spojenými státy.
Brent kolem 21.50 SELČ zdražoval o 1,18 dolaru na 108,25 dolaru za barel a od počátku týdne je zhruba o půl dolaru výše. Americká lehká ropa WTI naopak dál mírně klesla těsně pod 102 USD za barel a za týden ztrácí více než dolar na barel.
Ruské ministerstvo obrany v pátek varovalo Kyjev před údajnými opakovanými dopady ukrajinských střel do ruských pohraničních regionů. Kyjev naopak obviňuje ruské jednotky umístěné v pohraničí, že podporují operace povstalců palbou z granátometů a raketových baterií. V milionovém městě Doněcku pokračovaly tvrdé boje mezi vzbouřenci a ukrajinskou armádou, které si vyžádaly životy civilistů.
"Eskalace konfliktu podněcuje obavy z narušení dodávek ropy, protože se jen čeká na to, až Rusko a Západ začnou hrát s energetickou kartou ve snaze způsobit druhé straně škodu," řekl agentuře Reuters John Kilduff z newyorské firmy Again Capital.
Ropa obnovila růst i v reakci na zprávy, že nové sankce Evropské unie proti Rusku by se měly týkat technologií pro těžbu ropy. Trh podporuje i násilí v Libyi a konflikt mezi Izraelem a Palestinci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Společnost Herbalife oznámila, že zaměstnala Alana Hoffmana, bývalého šéfa týmu amerického viceprezidenta Joea Bidena, aby jí pomohl v boji proti americkým regulátorům i Billu Ackmanovi, který ji už dlouho obviňuje z nekalých praktik.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v červnu rostou o 0,7 % po procentním propadu v květnu. Očekával se nárůst o 0,4 %. Bez dopravních prostředků objednávky vzrostly o 0,8 % po květnovém poklesu o 0,1 %, čekal se růst o 0,5 %.
- Restaurace rychlého občerstvení McDonald's v Hongkongu přestaly nabízet smažené kuřecí kousky a některé další produkty. Americký řetězec tam pozastavil jejich prodej v reakci na obvinění, že jeho dodavatel v pevninské Číně prodává prošlé maso. Zatím se neobjevily zprávy, že by se v souvislosti se skandálem u zákazníků objevily zdravotní obtíže, uvedla agentura Reuters.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Pedro de Noronha, partner v hedgeovém fondu Noster Capital, ve čtvrtek prohlásil, že si není jistý budoucností společnosti Apple. "Potřebuji vědět, kde firma bude za 5 až 10 let. Podívejte se na Apple, společnost, kterou velmi obdivuji. Nevím, kde bude za tři roky," řekl de Noronha. "Působí ve velice konkurenčním prostředí. Za dva, tři roky by mohla být zastaralá."
- Prodeje nových domů ve Spojených státech v červnu nečekaně klesly o 8,1 % na 406 tisíc jednotek. Čekal se pokles na 475 tisíc z předchozích 504 tisíc. Květnová data (504 tisíc) byla revidována níže o rekordních 12,3 % na 442 tisíc jednotek anualizovaně. Mediánová cena nového domu vzrostla meziročně o 5,3 % na 273 500 dolarů.
- Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci klesá na 56,3 bodu (odhad: 57,5 bodu, červen: 57,3 bodu).
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 17. července nečekaně klesl na 284 tisíc, tedy nejníže od února 2006. Čekal se růst na 310 tisíc z předchozích 303 tisíc (revidováno z 302 tisíc). Čtyřtýdenní průměr klesl na 302 tisíc z 309 250 v předchozím týdnu. Počet pokračujících žádostí klesl v týdnu do 12. července na 2,5 milionu z 2,508 milionu, očekával se růst na 2,510 milionu. Federální úřad práce však současně upozornil, že toto období v roce bývá velmi volatilní.
- Ředitel společnosti Wal-Mart Bill Simon odstupuje, ve funkci ho nahradí Greg Foran.
- Mezinárodní měnový fond snížil odhad růstu světové ekonomiky v letošním roce na 3,4 % z dubnové předpovědi 3,7 %. Přiměl ho k tomu pokles americké ekonomiky na začátku roku, výrazné oslabování v Rusku a pokračující útlum velkých rozvíjejících se ekonomik světa v čele s Čínou a Brazílií. Díky zesílenému růstu některých ekonomik vyspělého světa ale globální růstové tempo příští rok zrychlí na čtyři procenta, předpověděl ve čtvrtek MMF v aktualizaci jarní pololetní prognózy.
- Prezident Barack Obama v rozhovoru pro CNBC zkritizoval americké firmy, které chytrou akviziční politikou a dalšími kroky přesouvají placení daní do jiných zemí, ačkoli dlouhodobě těží z amerického vzdělávacího systému a infrastruktury. Nelíbí se mu ani dlouhodobě pomalé rozhodování Kongresu. Zopakoval své volání po zvýšení minimální mzdy, které podle něj pomůže více než 25 milionům Američanů.
- Mezinárodní měnový fond opět snížil odhad letošního růstu ekonomiky Spojených států. Nově očekává, že HDP největší světové ekonomiky se za celý rok zvýší o 1,7 %, zatímco v červnové prognóze počítal s 2% růstem. Za novým snížením je slabý výkon v prvním čtvrtletí (-2,9 %), kdy ji dolů táhl slabý trh s bydlením, nižší vývoz a pomalejší tempo doplňování zásob ze strany podniků. Šlo o nejprudší pokles za posledních pět let. Pro příští rok MMF nechal dosavadní předpověď 3% růstu. Stejné tempo očekává i v roce 2016.
- "Ceny zemědělských komodit sice nyní klesají - kukuřice, pšenice, sojové boby a tak dále -, ale z dlouhodobého hlediska se potýkáme se světovou populací, která se od 60. let více než zdvojnásobila. Na světě je 7 miliard lidí a toto číslo stále roste. Myslím, že zdroje využíváme naplno a potraviny budou brzy velmi důležité," prohlásil Faber.
- Společnost Puma Biotechnology v úterý večer zveřejnila povzbudivé výsledky posledních testů svého nového léku na rakovinu prsu. Klinické testy prokázaly, že u žen, které měly rakovinu prsu léčenu v raném stadiu, lék zabránil jejímu návratu. V reakci na to akcie společnosti ve středeční seanci posilovaly až o 296 %.
- FAA prodloužila o dalších 24 hodin zákaz letů z USA do Tel Avivu.
- Největší americká automobilka General Motors svolává na americkém trhu skoro 718 000 osobních a nákladních aut. Důvody šesti nejnovějších svolávacích akcí jsou různé, žádný ale nesouvisí s přepínači u zapalování. Počet svolávacích akcí se tak letos podle agentury AP vyšplhal až na 60 a týká se téměř 30 milionů aut. Největší svolávací akce se týká možných problémů u předních sedadel ve zhruba 414 000 autech a malých sportovně-užitkových vozech. Automobilka uvedla, že celkově se problémy v rámci nejnovějších svolání spojují s dvěma nehodami a třemi zraněními. Automobilka se kvůli problémům s přepínači zapalování stala terčem ostré kritiky. Ukázalo se totiž, že se o potížích dozvěděla již v roce 2001, ale se svoláváním aut k opravě začala až letos v únoru.
- V posledním týdnu přibylo hypoték, celkově o 2,4 %. největší podíl na tom mělo refinancování (+4 %).
- Ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení dluhopisů Atlantic City ve státě New Jersey do pásma "junk", tedy čiré spekulace. Týká se to dluhu ve výši 245 milionů USD.
- Tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v červnu stagnovalo na 2,1 % meziročně stejně jako v květnu. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,3 % v souladu s odhady po květnových 0,4 %. Jádrová inflace naopak zpomalila na 1,9 % meziročně ze 2 % v květnu, očekávala se rovněž stagnace. Jádrové ceny se meziměsíčně zvýšily o 0,1 %, čekalo se +0,2 %.
- Index cen domů v květnu vzrostl o 0,4 % meziměsíčně (odhad: +0,2 %, duben: 0,0 %). Celkový trend naznačuje, že se inflační tlaky zvyšují, což umožní centrální bance pokračovat v pomalém omezování stimulačních opatření.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v červnu vzrostly o 2,6 % meziměsíčně na 5,04 milionu jednotek anualizovaně, čekal se růst o 2 % na 4,99 milionu jednotek anualizovaně po květnovém růstu na 4,91 milionu jednotek (revidováno z 4,89 milionu jednotek). Mediánová cena domu meziročně vyskočila o 4,3 % na 223 300 dolarů. V reakci na zprávu posilovaly akcie developerů.
- FAA na 24 hodin zakázala civilní lety z USA do Izraele poté, co na Letiště Bena Guriona dopadla raketa z Pásma Gazy.
- Dlouho očekávaná prezentace Billa Ackmana o společnosti Herbalife akciím firmy neublížila, naopak během dne posilovaly o více než 20 %. Známý investor firmu dlouhodobě kritizuje za obchodní model připomínající pyramidovou hru. Na adresu růstu kurzu akcií Ackman poznamenal, že firma zřejmě masivně odkupuje vlastní akcie.
- Chrysler svolává 792 tisíc starších SUV kvůli problémům se zapalováním. Firma ale neví o žádných zraněních, která by tento problém způsobil.
- LinkedIn kupuje B2B marketingovou společnost Bizo za 175 milionů USD (90 % v hotovosti, 10 % ve vlastních akciích).
- Pokud patříte mezi lidi, kteří nechápou, co všichni na bitcoinu vidí, nedělejte si s tím hlavu - i jeho největší fanoušci uznávají, že pro mainstream má měna stále minimální využití. Fred Wilson, zakladatel Union Square Ventures, popsal ve svém projevu pro New York City Foundation for Computer Science Education dvě hlavní překážky, které musí digitální měna překonat, aby se stala užitečnou pro běžného spotřebitele.
- Řetězec Wal-Mart investoval do svých indických poboček v červnu 102,9 milionu dolarů. Wal-Mart v Indii provozuje dvacet velkoobchodů a během pěti let chce otevřít dalších padesát. Zároveň společnost na začátku měsíce spustila internetový prodej, aby mohla dodávat zboží menším obchodníkům.
- Největší americká automobilka General Motors plánuje uvést na evropský trh řadu levných modelů. Chce tak získat zpět podíl na trhu, o který ji připravili nízkonákladoví výrobci, například rumunská Dacia. Informoval o tom list Financial Times na svých internetových stránkách.
- Ruská ocelárna Severstal se dohodla na prodeji dvou závodů ve Spojených státech za 2,3 miliardy dolarů. Závody převezmou americké podniky Steel Dynamics a AK Steel.
- Od chvíle, kdy americký Fed v roce 2012 spustil svou operaci Twist (a následně QE3), akcie firem se "slabými rozvahami" zpevnily o 100 %, zatímco akcie firem se "silnými rozvahami" jen o 43 %. Politika Fedu tedy umožnila to, aby horší firmy na trhu nejen přežily, ale aby navíc výrazně rostla cena jejich akcií.
Výsledková sezóna
- Výsledky AbbVie ve 2Q: Zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,76 USD), tržby: 4,93 miliardy USD (odhad: 4,70 miliardy USD).
- Výsledky Xerox ve 2Q: Zisk na akcii 0,27 USD, tržby 5,29 miliardy USD (odhad: 5,30 miliardy USD).
- Výsledky Raytheon ve 2Q: Zisk na akcii 1,59 USD v souladu s odhady, tržby: 5,7 miliardy USD (odhad: 5,57 miliardy USD).
- Výsledky Ford ve 2Q: Zisk na akcii 0,40 USD (odhad: 0,36 USD), tržby 37,4 miliardy USD (odhad: 36,29 miliardy USD).
- Výsledky Eli Lilly ve 2Q: Zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,65 USD), tržby: 4,94 miliardy USD (odhad: 4,90 miliardy USD).
- Výsledky Bristol-Myers ve 2Q: Zisk na akcii 0,48 USD (odhad: 0,45 USD), tržby: 3,89 miliardy USD (odhad: 3,86 miliardy USD).
- Výsledky American Airlines ve 2Q: Zisk na akcii 1,98 USD (odhad: 1,95 USD), tržby: 11,36 miliardy USD (odhad: 11,329 miliardy USD).
- Výsledky 3M ve 2Q: Zisk na akcii 1,91 USD v souladu s odhady, tržby: 8,13 miliardy USD (odhad: 8,087 miliardy USD).
- Výsledky Caterpillar ve 2Q: Zisk na akcii 1,69 USD (odhad: 1,52 USD), tržby: 14,15 miliardy USD (odhad: 14,46 miliardy USD).
- Výsledky General Motors ve 2Q: Zisk na akcii 0,58 USD (odhad: 0,59 USD), tržby: 39,6 miliardy USD (odhad: 40,586 miliardy USD).
- Přední americký nízkonákladový přepravce Southwest Airlines svůj čistý zisk ve druhém čtvrtletí více než zdvojnásobil na nový rekord 465 milionů dolarů a rekordní byly i jeho tržby. Výsledky překonaly odhady trhu. Southwest Airlines dosáhly rekordů i co do výnosů z cestujícího na míli a procenta obsazenosti letadel. Tržby se zvýšily o 8 % na čtvrtletní maximum pět miliard dolarů a průměrná cena letenky se zvýšila stejným tempem na 163 dolarů.
- Výsledky Starbucks v 2Q: Zisk na akcii 67 centů (odhad: 66 centů), tržby 4,15 miliardy USD (odhad: 4,14 miliardy USD), globální srovnatelné tržby vzrostly o 6 %, čekal se růst jen é 5,1 %.
- Výsledky Amazon v 2Q: Ztráta 126 milionů USD, tržby 19,34 miliardy USD (+23 % meziročně).
- Společnost Visa oznámila zisk na akcii 2,17 USD, čekalo se jen 2,10 USD. Tržby byly mírně lepší než odhadované (3,16 miliardy USD vs. 3,15 miliardy USD). Ve fiskálním roce 2014 Visa očekává růst tržeb o 9-10 % a růst zisku na akcii o 17,5-18,5 %.
- Výsledky Delta Air Lines ve 2Q: Zisk na akcii 0,94 USD (odhad: 1,03 USD), tržby: 10,62 miliardy USD (odhad: 10,65 miliardy USD).
- Výsledky Omnicare ve 2Q: Zisk na akcii 0,91 USD (odhad: 0,90 USD), tržby: 1,61 miliardy USD (odhad: 1,59 miliardy USD).
- Výsledky Boeing ve 2Q: Jádrový zisk na akcii 2,42 USD (odhad: 1,98 USD), tržby: 22,05 miliardy USD (odhad: 22,31 miliardy USD). Akcie Boeingu ztrácely kvůli náznakům toho, že firma může zaostávat v rámci svého programu výroby nových letadel.
- Výsledky Biogen Idec. ve 2Q: Zisk na akcii 3,49 USD (odhad: 2,83 USD), tržby 2,42 miliardy USD (odhad: 2,15 miliardy USD).
- Výsledky EMC ve 2Q: Zisk na akcii 0,43 USD v souladu s odhady, tržby 5,88 miliardy USD (odhad: 5,84 miliardy USD).
- Výsledky Dow Chemical ve 2Q: Zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,71 USD), tržby: 14,92 miliardy USD (odhad: 14,82 miliardy USD).
- Americkému výrobci nápojů PepsiCo ve druhém čtvrtletí klesl čistý zisk o dvě procenta na 1,98 miliardy dolarů. Tržby ale nečekaně vzrostly a firma zlepšila dílčí prognózu zisků na letošní rok. K výsledkům jí pomohl vyšší prodej pochutin jako jsou brambůrky Lays a Doritos v Severní Americe.
- Zisk americké společnosti Whirlpool, která je největším výrobcem domácích spotřebičů na světě, se ve druhém čtvrtletí propadl téměř o deset procent na 179 milionů dolarů. Firma zaznamenala pokles tržeb ve všech regionech kromě Severní Ameriky. Navíc zhoršila odhad celoročního zisku kvůli nákladům souvisejícím s akvizicemi.
- Výsledky Facebook v 2Q: Očištěný zisk na akcii 42 centů (odhad: 32 centů), tržby 2,91 miliardy USD (odhad: 2,81 miliardy USD). Firma je po Googlu (50 %) druhým největším příjemcem peněz za reklamu v mobilních zařízeních, má podíl zhruba 22 %. Například Twitter má (zatím) jen asi 2% podíl na trhu. Asi půl hodiny po oznámení čísel Facebook na burze posiloval o 4 %.
- Gilead Sciences překvapila ve 2Q pozitivně jak na úrovni zisku (očištěný zisk na akcii 2,36 USD vs. odhadovaných 1,79 USD), tak tržeb (6,53 miliardy USD vs. 5,86 miliardy USD).
- Zisk společnosti McDonald's ve druhém čtvrtletí klesl na 1,39 miliardy dolarů (1,40 dolaru na akcii) z 1,40 miliardy dolarů (1,38 dolaru na akcii) v předchozím roce. Celkové tržby vzrostly na 7,18 miliardy ze 7,08 miliardy dolarů, očekávání trhy však přesto nenaplnily. Ve Spojených státech však tržby klesly o 1,5 %, v Evropě o procento, naopak v regionu Asie, Blízkého a Středního východu a Afriky vzrostly o 1,1 %. Analytici očekávali 0,3% pokles v USA, 0,6% růst v Evropě a 1,6 % růst v Asii, na Blízkém a Středním východě a v Africe.
- Zisk i tržby společnosti Coca-Cola ve druhém čtvrtletí meziročně klesly. Zisk na akcii se snížil na 58 centů z 59 centů před rokem (očištěný zisk na akcii dosáhl 64 centů o cent více než před rokem a zároveň o cent nad konsenzem) a tržby klesly na 12,57 miliardy dolarů z 12,75 miliardy dolarů před rokem.
- Výsledky Kimberly-Clark ve 2Q: Zisk na akcii 1,49 USD (odhad: 1,50 USD), tržby: 5,34 miliardy USD.
- Americké zbrojovce Lockheed Martin vzrostl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 3,5 % na 889 milionů USD. Růst způsobily hlavně změny v penzijním systému pro část zaměstnanců, kteří nejsou členy odborů. Firma, která je největším dodavatelem americké armády, současně v úterním prohlášení zlepšila výhled na celý letošní rok.
- Výsledky Altria ve 2Q: Zisk na akcii 0,65 USD (odhad: 0,66 USD), tržby: 4,57 miliardy USD (odhad: 4,59 miliardy USD).
- Americký výrobce legendárních motocyklů Harley-Davidson ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 30 % na 354 milionů dolarů. Zároveň však zhoršila celoroční výhled.
- Výsledky Comcast ve 2Q: Zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,72 USD), tržby 16,844 miliardy USD (odhad: 16,952 miliardy USD).
- Výsledky United Technologies ve 2Q: Zisk na akcii 1,84 USD (odhad: 1,70 USD), tržby 17,19 miliardy USD (odhad: 17,27 miliardy USD).
- Výsledky Travelers ve 2Q: Provozní zisk na akcii 1,93 USD (odhad: 2,07 USD), tržby 6,79 miliardy USD (odhad: 6,69 miliardy USD).
- Výsledky Omnicom ve 2Q: Zisk na akcii 1,20 USD (odhad: 1,16 USD), tržby 3,87 miliardy USD (odhad: 3,80 miliardy USD).
- Výsledky Verizon ve 2Q: Zisk na akcii 0,91 USD (odhad: 0,90 USD), tržby: 31,48 miliardy USD (odhad: 31,12 miliardy USD).
- Microsoft vykázal zisk 55 centů na akcii, čekalo se 60 centů, při tržbách 23,38 miliardy USD, čekalo se jen 23 miliard.
- Apple svými výsledky zhruba potvrdil očekávání analytiků, zklamaly ale prodeje iPadů. Tržby byly mírně nižší než konsenzus trhu (37,43 miliardy USD vs. 38 miliard), zisk na akcii ale mírně lepší (1,28 USD vs. 1,23 USD). Firma za tři měsíce do června prodala 35,2 milionu iPhonů (odhad: 35-36 milionů), ale jen 13,3 milionu iPadů (odhad: 14-15 milionů).
Zdroj: Bloomberg, ČTK, MarketWatch