US MARKETOtevírá za: 11 h 1 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Inflace v České republice byla v červenci vyšší, než se čekalo

Spotřebitelské ceny vzrostly v červenci proti červnu o 0,2 %. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddíle rekreace a kultura a v oddíle bydlení. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červenci o 0,5 % (v červnu o 0,0 %).

"Červencová čísla za inflaci by měla potěšit alespoň centrální banku. Ve srovnání s červnem se spotřebitelské ceny zvýšily o dvě desetiny procenta, ve srovnání s předchozím rokem dokonce o půl procenta. A to ještě před měsícem byla inflace nulová. Červencová inflace překonala tržní konsensus i prognózu centrální banky o dvě desetiny procentního bodu," okomentoval data Petr Dufek, analytik z České spořitelny.

"Za půlprocentní inflací stojí především cigarety a alkohol, něco málo přidávají i potraviny, jejichž zdražování se však pomalu chýlí ke konci. Více si lidé musí připlácet za oblečení a obuv, dopravu a rekreace, ve kterých se odráží kurz koruny oslabený po listopadových intervencích. Vyčerpává se rovněž i efekt klesajících nákladů na bydlení s tím, jak ceny plynu neklesají tak rychle jako na začátku roku, eroduje i protiinflační vliv levnějšího volání v mobilních sítích," poukázal Dufek.

"Inflace se podle očekávání vrací, aktuálně dokonce o něco rychleji, avšak k inflačnímu cíli je cesta stále ještě hodně daleká. Navíc se začíná rýsovat riziko zlevnění potravin, které v důsledku ruského embarga nejspíše zamíří zpět na evropský trh a které může inflaci brzdit v dalších měsících. Ve směru vyšší inflace by již brzy měly zapůsobit vyšší spotřební daně z tabáku a znovu oslabená koruna. Na konci roku by se už česká inflace mohla podívat lehce nad hranici jednoho procenta," upozornil Dufek.

"Z pohledu rozhodování centrální banky o kurzu koruny by dnešní inflační číslo mělo zafungovat neutrálně," dodal Dufek.

"Růst spotřebitelských cen by měl během následujících měsíců, především vlivem sílící domácí poptávky, i nadále akcelerovat. Pravděpodobnost, že by ČNB musela přikročit ke zvýšení současného kurzového závazku (kurz koruny nad úrovní 27 Kč za euro) se tak značně snížila. Koneckonců za ni část práce v posledních dnech udělal trh, když její kurz v minulém týdnu vlivem rostoucí globální rizikové averze a zhoršujících se vyhlídek pro ekonomický růst v eurozóně vyšplhal dočasně až nad hranici 28 Kč za euro. Z hlediska růstu spotřebitelských cen v nejbližších měsících se jedná o další mírně pozitivní faktor," okomentoval zprávu Jan Šedina, analytik z České spořitelny.

Meziměsíční růst spotřebitelských cen v oddíle rekreace a kultura způsobilo zvýšení sezónních cen dovolených s komplexními službami o 12,6 %. V oddíle bydlení vzrostly ceny zemního plynu o 2,7 % v důsledku ukončení platnosti slev z loňského července. Čisté nájemné bylo vyšší o 0,7 %. V oddíle alkoholické nápoje a tabák vzrostly ceny alkoholických nápojů o 1,1 %. Růst cen v oddíle doprava ovlivnilo zvýšení cen pohonných hmot o 1,3 %. Z potravin byly v červenci vyšší než v červnu zejména ceny chleba o 1,1 %, vepřového masa o 1,5 %, drůbeže o 1,8 %, sýrů o 1,0 %, jogurtů o 5,8 %.

Na snižování celkové úrovně spotřebitelských cen v červenci působil pokles cen zejména v oddíle odívání a obuv a v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny oděvů se snížily o 1,5 % a obuvi o 4,7 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje klesly především ceny ovoce o 3,1 % a brambor o 8,8 %. Ceny běžného pečiva byly nižší o 0,7 %, mouky o 1,3 %, rýže o 1,7 %, vajec o 1,3 %, olejů a tuků o 1,1 %, cukru o 3,6 %, nealkoholických nápojů o 2,8 %.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,1 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,8 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červenci o 0,5 % (z 0,0 % v červnu). Tento vývoj ovlivnily zejména ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, které přešly z červnového poklesu o 1,1 % v růst o 0,8 % v červenci. Důvodem bylo zejména zrychlení meziročního cenového růstu u některých druhů potravin a zmírnění poklesu cen brambor. Růst cen zrychlil zejména u chleba na 0,7 % (z 0,4 % v červnu), vepřového masa na 4,8 % (z 2,4 % v červnu), drůbeže na 6,3 % (z 2,3 % v červnu), vajec na 10,5 % (z 7,4 % v červnu), jogurtů na 14,0 % (z 9,9 % v červnu). Ceny brambor byly v červenci nižší o 39,9 % (v červnu o 53,3 %). V oddíle bydlení zmírnil cenový pokles vlivem cen zemního plynu.

Největší vliv na meziroční růst spotřebitelských cen měly ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde ceny alkoholických nápojů vzrostly o 2,5 % a tabákových výrobků o 4,0 %. Mírný vliv na růst cenové hladiny měly v červenci (po jejich poklesu v červnu) ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Zhruba stejně ovlivnily cenovou hladinu ceny v oddíle odívání a obuv, kde ceny oděvů byly vyšší o 2,1 % a obuvi o 5,7 %. V oddíle doprava vzrostly ceny pohonných hmot o 1,3 %. V oddíle stravování a ubytování ovlivnily cenový růst ceny stravovacích služeb, které se zvýšily o 2,0 %.

Na snižování meziročního cenového růstu působil pokles cen v oddíle bydlení vlivem poklesu cen elektřiny o 10,5 %. Meziroční pokles cen pokračoval v oddíle pošty a telekomunikace v důsledku snížení cen telefonických a telefaxových služeb o 3,1 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,1 % a ceny služeb o 1,0 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného byl meziročně 100,4 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v červenci 0,6 %.

Zdroj: ČSÚ

Česká ekonomikaInflace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika