US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,16 %
KB+0,19 %
Erste-0,56 %

Americké akcie v pátek trpěly kvůli zostření situace na Ukrajině, nakonec ale uzavřely kolem nuly

Americké akcie se v první polovině páteční obchodní seance výrazně propadly kvůli vyhrocení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Postupně však ztráty smazaly, a technologický Nasdaq skončil dokonce v plusu.

Redakce IW
Redakce IW
15. 8. 2014 | 22:30
Americké akcie

Index Dow v pátek ztratil 0,3 % na 16 662,91 bodu a širší index S&P 500 oslabil o 0,01 % na 1 955,06 bodu. Technologický Nasdaq vrostl o 0,27 % na 4 464,93 bodu. Úspěch Nasdaqu se dostavil proto, že technologické akcie nejsou tak citlivé na geopolitické události.

Trhy v první polovině obchodování srazila zpráva, že ukrajinská armáda zneškodnila obrněnou ruskou jednotku na ukrajinském území. Rusové však tvrdí, že se Ukrajinci snaží násilím znemožnit doručení ruské humanitární pomoci do východoukrajinských oblastí. Popírají, že by jejich armáda na ukrajinském území vůbec byla.

"Teď tu máme skutečný geopolitický problém. Musíme počkat, co se stane, jak zareaguje Putin. Stát se může cokoli," řekl Stephen J. Carl z The Williams Capital Group. Investoři jsou tak ohledně dalšího vývoje značně nervózní.

Náladu na trzích zhoršila i zpráva o překvapivém poklesu spotřebitelské důvěry ve Spojených státech. Předběžné výsledky průzkumu agentury Reuters a Michiganské univerzity ukázaly, že index důvěry v srpnu klesl na 79,2 bodu z červencových 81,8 bodu. Analytici přitom počítali s mírným růstem.

Z indexu S&P 500 se nejvíce dařilo energetickému sektoru a síťovému odvětví, zaostaly naopak sektor cyklického spotřebního zboží a finanční tituly. Dařilo se cenným papírům společnosti Coca-Cola, která začne na poli energetických nápojů spolupracovat s firmou Monster Beverage, v níž koupila 16,7 % akcií za 2,15 miliardy dolarů. Akcie Coca-Coly posílily o 1,74 %, cena akcií Monster Beverage vylétla dokonce o 30 %.

Za celý týden se americkým indexům dařilo. Dow si polepšil o 0,66 %, S&P posílil o 1,22 % a Nasdaq zpevnil o 2,15 %. To všechno při nepříliš působivých makrodatech.

Nálada na trzích svědčí americkým státním dluhopisům. V případě 10letého vládního bondu se výnos v týdnu postupně propadl až do blízkosti 2,3 %. Známý expert na dluhopisy Jeff Gundlach z DoubleLine Funds věří, že může tento výnos klesnout klidně i k 2,2 %. "Bezpečí" nade vše.

Ceny ropy v pátek zastavily pokles a během dne se postupně výrazně zvýšily. Vzhůru je poslala zpráva o údajném střetu ukrajinské armády s konvojem ruských obrněných vozidel, která posílila obavy ohledně ukrajinské krize. Cenový nárůst odpoledne vysoko přesahoval hranici jednoho dolaru na barel.

"Trh sleduje geopolitické napětí, proto vidíme tento cenový růst," uvedl šéf poradenské společnosti Oil Outlooks Carl Larry. V uplynulých dnech přitom ropa zlevňovala kvůli dobrému zásobování trhu a obavám ohledně poptávky.

Cena severoamerické lehké ropy WTI tak navzdory pátečnímu nárůstu zaznamenala již čtvrtý týdenní pokles v řadě. WTI je nyní téměř o dolar levnější než na konci minulého týdne.

Zlato v pátek v reakci na zvýšení geopolitického napětí překvapivě zlevnilo.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Páteční výsledková sezóna

Výsledky Estée Lauder Companies v 4QFY2014: Zisk na akcii 0,66 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 2,73 miliardy dolarů (loni: 2,41 miliardy dolarů).

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

  • Americký úřad pro finanční ochranu spotřebitelů (CFPB) v pondělí varoval před riziky spojenými s používáním virtuálních měn, jako je například bitcoin. Poukázal na jejich nestálé kurzy a upozornil, že tyto měny bývají terčem hackerů a podvodníků a nepodléhají federálnímu pojištění vkladů.
  • Společnost Microsoft odhalila nový model mobilu Nokia, který bude stát jen 25 dolarů. Nokia 130 je určená primárně pro rozvíjející se trhy, kde má oslovit lidi, kteří mobilní telefon nikdy předtím nevlastnili. Disponuje hudebním přehrávačem a dalšími základními funkcemi. Microsoft chce začít mobil prodávat ve třetím čtvrtletí letošního roku a vyveze ho pouze na vybrané trhy, například v Indii, Číně nebo Nigérii.
  • Společnost Andreessen Horowitz oznámila investici ve výši 50 milionů dolarů do firmy Buzzfeed. Její hodnota tak bude činit zhruba 850 milionů dolarů.
  • Marc Faber v pondělí prohlásil, že se akcie nyní dostaly na rozumné hodnoty, vzpamatovaly se z vlny výprodejů ve čtvrteční seanci a nejspíše ještě mírně posílí. Varoval však, že nových rekordů už dosahovat nebudou. Pouze "omezené množství cenných papírů dosáhne nových maxim", uvedl Faber.
  • JOLT (Job Openings and Labor Turnover Survey) v červnu 4,67 milionu (odhad: 4,588 milionu, květen: 4,577 milionu).
  • Dodavatelé společnosti Apple začali vyrábět nové verze tabletů iPad. Agentuře Bloomberg to sdělily dva informované zdroje. Nové modely by podle nich měly přijít na trh během tohoto roku a měly by oživit padající prodej těchto přístrojů.
  • Spojené státy schválily Zmapp, lék na ebolu, který byl zatím použit na léčbu dvou amerických humanitárních pracovníků a španělského lékaře, kteří se nemocí nakazili.
  • Globální zásobování ropou je přes konflikty v místech poblíž hlavních těžebních oblastí stále lepší a ceny ropy by výrazněji růst neměly. Ropný trh je stabilní zejména zásluhou mohutného růstu těžby v Severní Americe, uvedla v úterní zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
  • Schodek rozpočtu vlády Spojených států v červenci meziročně klesl o zhruba tři procenta na téměř 95 miliard dolarů, a byl tak nepatrně nižší, než se čekalo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo americké ministerstvo financí. Federální vláda je tudíž stále na cestě k tomu, aby dosáhla nejnižšího rozpočtového schodku za šest let.
  • Šéf bostonského Fedu Eric Rosengren si ve svém projevu na středeční konferenci postěžoval na nedostatečnou regulaci makléřského podnikání. Uznal sice, že jsou makléři důležití pro tržní infrastrukturu, ale zároveň podle něj dokážou odstartovat zběsilé stahování likvidity, které může destabilizovat finanční systém.
  • Carl Icahn už dříve vyjadřoval obavy z chování Fedu a jeho vlivu na akciové trhy. Před měsícem prohlásil, že je ohledně akcií "velmi nervózní", a nyní už se podle jeho názoru nacházíme uprostřed "obrovské akciové bubliny, která stále roste". Navíc se Icahn obává rostoucího nepoměru v rozdělení příjmů mezi chudými a bohatými ve Spojených státech, který podle průzkumu dosáhl rekordní hladiny. Zároveň současný systém podle něj chrání průměrné ředitele firem, kteří podniky vedou špatně, což nepomůže ekonomickému oživení země.
  • Podnikové zásoby v červnu vzrostly o 0,4 % v souladu s odhady.
  • Maloobchodní tržby ve Spojených státech v červenci meziměsíčně stagnovaly, čekal se 0,2% růst. Bez zahrnutí aut tržby vzrostly o 0,1 %, očekávalo se +0,4 %. Bez započítání vozidel a pohonných hmot se tržby zvýšily rovněž o 0,1 % při očekávání +0,4 %.
  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 9. srpna vzrostl o 21 tisíc na 311 tisíc. Čekal se růst na 295 tisíc z předchozích 290 tisíc (revidováno z 289 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 2. srpna na 2,544 milionu z 2,519 milionu (revidováno z 2,518 milionu). Očekávalo se 2,500 milionu.
  • Ceny dovozu v červnu klesly o 0,2 %, ceny vývozu stagnovaly.
  • Cena jedné akcie společnosti Berkshire Hathaway překročila poprvé v historii 200 tisíc dolarů. Během dne se cena jedné akcie třídy A vyšplhala až na 203 081 dolarů, čímž tržní hodnota celé společnosti dosáhla zhruba 330 miliard dolarů. To z firmy činí čtvrtý největší podnik v akciovém indexu S&P 500.
  • David Einhorn ve druhém kvartálu přikoupil do svého portfolia přes 7 milionů akcií Applu. Celkem jich tak ke konci června držel více než 9,4 milionu. Akcie výrobce iPhonů dokupovali v uplynulém čtvrtletí také Carl Icahn nebo Leon Cooperman.
  • Carl Icahn oznámil, že nově drží 6,6% podíl v mediální společnosti Gannett. Jako dříve v případě jiných firem, i nyní usiluje o rozdělení společnosti. Je nyní jejím druhým největším akcionářem.
  • Burza Nasdaq asi dvě hodiny před koncem čtvrteční obchodní seance oznámila, že vyšetřuje problém se "zaseknutými" obchodními příkazy.

Americká výsledková sezóna v uplynulém týdnu

  • Výsledky Priceline ve 2Q: Zisk na akcii 12,51 USD (odhad: 12,02 USD), tržby 2,12 miliardy USD (odhad: 2,15 miliardy USD).
  • Americkému výrobci zemědělské, lesní a stavební techniky Deere & Co klesl ve třetím fiskálním čtvrtletí zisk o 15 % a firma zároveň snížila prognózu na celý rok. Zemědělcům kvůli klesajícím cenám obilí hrozí nižší příjmy, nadále proto omezují investice do nových traktorů a dalších zemědělských strojů. Deere je největším výrobcem zemědělské techniky na světě.
  • Zisk společnosti Macy's ve druhém kvartále vzrostl na 80 centů na akcii z 72 centů na akcii v minulém roce. Tržby se rovněž zvýšily na 6,27 miliardy dolarů z 6,07 miliardy dolarů ve druhém čtvrtletí loňského roku. Očekávání trhu však přesto Macy's nenaplnila.
  • Výsledky Kohl's ve 2Q: Zisk na akcii 1,13 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 4,24 miliardy USD (odhad: 4,29 miliardy USD).
  • Výsledky Wal-Mart ve 2Q: Zisk na akcii 1,21 USD v souladu s odhady, tržby 120,13 miliardy USD (odhad: 119 miliard USD).
  • Výsledky Perrigo v 4QFY2014: Upravený zisk na akcii 1,74 USD (odhad: 1,55 USD), tržby 1,14 miliardy USD (odhad: 1,09 miliardy USD).
  • Výsledky J.C. Penney v 2Q: Ztráta na akcii 0,56 USD (odhad: 0,91 USD), tržby 2,8 miliardy USD (odhad: 2,78 miliardy USD, loni: 2,66 miliardy USD).

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár