Americké akcie kvůli eskalaci konfliktu na Ukrajině v pátek oslabovaly, dařilo se jen indexu Nasdaq

Americké akcie v pátek zamířily dolů poté, co ruský humanitární konvoj překročil hranice Ukrajiny, což její představitelé označili jako invazi. Šéfka Fedu Janet Yellenová a šéf ECB Mario Draghi svými projevy v Jackson Hole nepřekvapili.
Index Dow oslabil o 0,22 % na 17 001,22 bodu, širší index S&P 500 sestoupil z rekordu, poprvé v týdnu oslabil a uzavřel na 1 988,41 bodu, o 0,2 % slabší než ve čtvrtek. Dařilo se indexu Nasdaq, který posílil o 0,14 % na 4 538,55 bodu.
Americké akcie zamířily dolů po zprávě, že ruský konvoj s humanitární pomocí překročil ukrajinské hranice a směřuje do Luhansku doprovázen rebely. Ukrajinci to označili za invazi. Zároveň však prohlásili, že nebudou na konvoj útočit, aby neeskalovali napětí.
NATO navíc oznámilo, že pozoruje alarmující aktivitu ruských vojáků u ukrajinských hranic.
"Trh je trochu naivní, když si myslí, že krize na Ukrajině se vyřeší přes noc. Myslím, že o ní uslyšíme ještě v zimě," říká Erik Davidson z Wells Fargo Private Bank.
Trh nijak nenadchla při očekávaném projevu v Jackson Hole šéfka Fedu Janet Yellenová. Ta uvedla, že americký trh práce nadále pociťuje dopady poslední těžké recese a že Fed by měl s budoucím zvyšováním úrokových sazeb postupovat opatrně. Vystoupení potvrdilo dosavadní postoj šéfky Fedu a nenaznačilo, kdy se začnou úroky v USA zvyšovat. S žádnou velkou novinkou nepřišel ani její evropský kolega Mario Draghi, který zopakoval, že ECB je připravena zasáhnout.
Oslabovala většina sektorů zahrnutých v indexu S&P 500. Nejhůře na tom byly energetické akcie a sektor základních materiálů. Dařilo se naopak zdravotnickým akciím.
Po dobrých výsledcích posílily akcie výrobce sportovní obuvi Foot Locker. Firma vykázala upravený zisk na akcii 0,64 USD (odhad: 0,54 USD) a tržby 1,64 miliardy USD (loni: 1,45 miliardy USD). Akcie zpevnily o 2,95 %. O více než 5 % posílily akcie prodejce oděvů Gap, který oznámil vstup na indický trh a dobré výsledky hospodaření.
Světové ceny ropy se snižovaly kvůli silnějšímu kurzu amerického dolaru a dobrému zásobování ropného trhu. Americká lehká ropa WTI tak klesla již pátý týden za sebou.
Těžba ropy v Libyi pokračuje v růstu poté, co země obnovila provoz několika ropných přístavů. Dodávky z Iráku zůstávají v blízkosti rekordní úrovně navzdory pokračujícím bojům na severu země. Severomořská ropa Brent oslabila na 102,26 USD za barel.
Dolar se dnes vůči euru vyšplhal na nejvyšší úroveň od loňského září. Silnější dolar zvyšuje ceny ropy z pohledu držitelů ostatních měn, což tlačí poptávku po ropě dolů.
Dolar reagoval na projev šéfky americké centrální banky Janet Yellenové posílením. Devizový trh její vystoupení posoudil jako vyváženější než její dosavadní zdůrazňování nutnosti udržovat podpůrnou měnovou politiku.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká softwarová společnost Microsoft hodlá 30. září představit novou verzi svého operačního systému Windows. Technologickému serveru The Verge to řekly zdroje obeznámené se situací. Dodaly nicméně, že termín prezentace by se ještě mohl změnit.
- Charles Plosser (Fed): Americká centrální banka by měla naznačit možnost dřívějšího začátku zvyšování úrokových sazeb.
- Velká americká energetická společnost Dynegy koupí za celkem 6,25 miliardy dolarů uhelné a plynové elektrárny od firem Duke Enegy a Energy Capital Partners. Dynegy v pátečním sdělení uvedla, že její celkový výkon v produkci elektrické energie se tím takřka zdvojnásobí na zhruba 26 tisíc megawattů.
- Americký trh práce ztrácí od 90. let dynamiku, což se může promítat do nižší zaměstnanosti, produktivity a mezd. Uvádí se to ve studii dvou předních expertů na pracovní trh, kterou v pátek dostali k diskusi světoví centrální bankéři na výroční konferenci v americkém horském letovisku Jackson Hole.
- Na výročním setkání centrálních bankéřů, ekonomů a předních akademiků se v pátek ke slovu dostala také guvernérka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová. Ve svém projevu Yellenová řekla, že se Fed nadále věnuje podrobnému monitorování situace na trhu práce a zabývá se též otázkou načasování začátku zvyšování úrokových sazeb.
Výsledková sezóna
- Americký prodejce oděvů Gap vstupuje na indický trh. Společnost chce snížit svou závislost na trhu v Severní Americe, odkud jí plynou více než tři čtvrtiny tržeb. Firma počítá s tím, že v druhé nejlidnatější zemi světa bude mít 40 obchodů. Společnost to oznámila ve čtvrteční výsledkové zprávě za druhé fiskální čtvrtletí, kdy zvýšila tržby i zisk. První prodejny v Indii chce Gap otevřít na začátku příštího roku v Dillí a Bombaji.
- Výsledky Foot Locker v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,64 USD (odhad: 0,54 USD), tržby 1,64 miliardy USD (loni: 1,45 miliardy USD).
Za celý týden americké akcie rostly. Index Dow přidal 2,02 %, S&P 500 vzrostl o 1,7 % a Nasdaq o 1,63 %.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Index cen domů NAHB v srpnu vzrostl na 55 bodů, trh očekával stagnaci na červencových 53 bodech.
- Steven A. Cohen ztrácí svého dlouholetého pobočníka. Tom Conheeney, dosavadní prezident fondu SAC Capital, odstupuje z funkce, v níž ho nahradí Douglas Hayes.
- Guvernér amerického státu Missouri nařídil zapojit národní gardisty proti lidem, kteří na předměstí St. Louis nepřestávají protestovat kvůli vraždě černošského mladíka. Noc na pondělí byla už druhá, kdy platí zákaz vycházení. Lidé před jeho začátkem vyšli znovu do ulic a policie proti nim musela použít slzný plyn.
- Několik velkých amerických bank se připravuje na možné vzdalování Británie od Evropské unie a sestavuje předběžné plány, které počítají s přesunem některých aktivit z Londýna do Irska. S odvoláním na nejmenované zdroje to o víkendu na svém webu napsal list Financial Times.
- Inflace ve Spojených státech v červenci klesla na 2 % meziročně v souladu s odhady z červnových 2,1 %. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,1 % v souladu s odhady po 0,3% růstu v červnu. Jádrová inflace stagnovala na červnových 1,9 % meziročně, meziměsíčně se jádrové ceny očištěné o volatilní vliv cen potravin a energií zvýšily o 0,1 % při očekávání +0,2 %. Ceny energií v červenci klesly o 0,3 %, zatímco ceny potravin se zvýšily o 0,4 %.
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v červenci vzrostla o 15,7 % na 1,09 milionu jednotek anualizovaně, očekával se růst o 8,6 % na 970 tisíc jednotek po červnovém 4% propadu na 945 tisíc (revidováno z 893 tisíc). Počet vydaných stavebních povolení vzrostl o 8,1 % na 1,052 milionu, čekal se růst na rovný milion po červnovém propadu o 3,2 % na 973 tisíc (revidováno z 963 tisíc).
- Thomas Johnson opouští pozici ředitele společnosti Aeropostale. Po třech a půl letech se na post vrací bývalý šéf Julian Geiger. Během Johnsonova vedení cena akcií společnosti klesla o zhruba 85 % a zisková marže prodejce oblečení se snížila o polovinu.
- Bývalý šéf softwarové společnosti Microsoft Steve Ballmer odešel z představenstva společnosti. Na postu výkonného ředitele Microsoftu Ballmera v únoru nahradil nynější šéf firmy Satya Nadella. Ballmer svůj odchod z představenstva oznámil v otevřeném dopise adresovaném právě nynějšímu šéfovi firmy. "Vidím, že kombinace Clippers, účasti na občanském životě, učení a studia zabírá mnoho času," napsal ve zveřejněném listu.
- Americkou centrální banku překvapilo, jak rychle se uzdravuje americký trh práce. Zatím však nechce urychlit plánované zvýšení úrokových sazeb, dokud nebude oživení přesvědčivější. Vyplývá to ze zápisu z červencového zasedání měnového výboru, který ve středu Fed zveřejnil.
- Cena akcií společnosti Apple překonala předchozí intradenní rekord a stanovila nový na 101,09 dolaru.
- Společnost Hertz ve středu oznámila, že očekává hospodářské výsledky "výrazně pod" předchozími predikcemi kvůli nákladům na audit výsledků za poslední tři roky. Výsledky za druhé čtvrtletí se zpozdily, firma chce zároveň vydat revidovaná čísla za roky 2011, 2012 a 2013. Aktivistický investor Carl Icahn později oznámil, že ve společnosti koupil 8,5% podíl, jelikož je přesvědčen, že jsou akcie Hertz výrazně podhodnoceny.
- Bank of America zaplatí kvůli prodejům hypotečních cenných papírů před finanční krizí z let 2007 až 2009 rekordní pokutu 17 miliard dolarů. Agentuře AP to ve středu řekli vládní činitelé, kteří si nepřáli být jmenováni. Dohoda banky s ministerstvem spravedlnosti USA o urovnání sporu v této věci by podle nich měla být oznámena nejdříve ve čtvrtek.
- Argentina chce soukromým věřitelům nabídnout přesun splátek státního dluhu do Buenos Aires ze Spojených států, kde tyto platby v rámci vleklého sporu s investory zablokovala tamní justice. Argentina se kvůli tomu v červenci po zhruba 12 letech opět dostala do platební neschopnosti.
- Německý výrobce čipů Infineon koupí za tři miliardy dolarů v hotovosti americkou společnost International Rectifier. Oznámila to ve středu německá firma. Obchod, který je doposud největší akvizicí Infineonu, posílí pozici německé společnosti na trhu výkonných polovodičů.
- Esther L. Georgeová, šéfka kansaského Fedu, ve čtvrtek prohlásila, že se Spojené státy blíží plné zaměstnanosti a že oživení na trhu práce signalizuje, že by se sazby mohly začít zvyšovat. Zároveň prohlásila, že se Fed zatím inflace nemusí bát, ale neměl by čekat na to, až se problémem stane.
- Williams (Fed, San Francisco): Rozumný odhad termínu prvního zvýšení úrokových sazeb je léto 2015.
- Plosser (Fed, Filadelfie): Čím později zvýšíme sazby, tím vyšší bude riziko, že je budeme poté muset zvyšovat rychle.
- Americký finanční ústav Bank of America se dohodl s vládou Spojených států na rekordním urovnání sporu kvůli prodeji hypotečních cenných papírů před finanční krizí z let 2007 až 2009. Celkem v rámci urovnání zaplatí 16,65 miliardy dolarů, uvedlo ve čtvrtek americké ministerstvo spravedlnosti.
- Index S&P 500 překonal předchozí intradenní rekord a během dne vzrostl až na 1 994,76 bodu.
- Index aktivity filadelfského Fedu v srpnu roste na 28 bodů z červencových 23,9 bodu (odhad: 18 bodů).
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v červenci meziměsíčně vzrostly o 2,4 % na 5,15 milionu jednotek anualizovaně (odhad: -0,5 %).
- Aktivita ve zpracovatelském průmyslu ve Spojených státech v srpnu stoupla. Tempo jejího růstu přitom překonalo odhady a bylo nejvyšší za více než čtyři roky. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery průmyslových firem, jehož předběžné výsledky ve čtvrtek zveřejnila společnost Markit.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 16. srpna klesl o 14 tisíc na 298 tisíc. Čekal se pokles na 303 tisíc z předchozích 312 tisíc (revidováno z 311 tisíc). Počet pokračujících žádostí klesl v týdnu do 9. srpna na 2,50 milionu z 2,544 milionu. Očekávalo se 2,520 milionu.
- Největší americká automobilka General Motors omezí v příštích třech měsících výrobu ve své ruské továrně poblíž Petrohradu. Důvodem je pokračující pokles prodeje aut v Rusku. Závod vyrábí modely Chevrolet Cruze, Opel Astra a Chevrolet Trailblazer. V srpnu a září bude závod vyrábět pouze čtyři dny. V říjnu se pak výroba prodlouží na osm dní, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informace od mluvčího společnosti.
- Internetová aukční síň eBay údajně zvažuje, že vyčlení do samostatné firmy svoji rychle rostoucí platební divizi PayPal. Oddělení divize od skupiny by se mohlo uskutečnit v příštím roce. Uvedl to ve čtvrtek zpravodajský portál The Information s odvoláním na informované zdroje.
- Novým ředitelem společnosti Home Depot se 1. listopadu stane dosavadní šéf jejího amerického maloobchodu Craig Menear.
Americká výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Po závěru pondělního obchodování zveřejnila výsledky společnost Urban Outfitters. Její zisk klesl ve druhém kvartálu na 67,5 milionu USD (51 centů na akcii), tržby naopak vzrostly na 811 milionů USD (loni 758,5 milionu USD). Analytici čekali zisk na akcii 48 centů a tržby 805 milionů USD, akcie ale v after-marketu mírně ztrácely.
- Zisk americké společnosti Home Depot ve druhém čtvrtletí vzrostl na 1,52 dolaru na akcii z 1,24 dolaru na akcii v předchozím roce. Očekával se růst na 1,45 dolaru na akcii. Tržby se rovněž zvýšily na 23,82 miliardy dolarů z 22,5 miliardy dolarů v minulém roce. Firma pro letošní rok zvýšila predikci zisku na 4,52 dolaru na akcii z předchozího odhadu 4,42 dolaru na akcii, trh počítal se skromnějšími 4,41 dolaru na akcii.
- Výrobce kosmetiky a parfémů Elizabeth Arden zaznamenal největší čtvrtletní ztrátu ve své historii. Důvodem je nečekaně velký pokles tržeb z parfémů nazvaných podle některých celebrit. Oznámila to v úterý firma. Její akcie po zahájení úterního obchodování v New Yorku odepisovaly skoro 25 %, a procentuálně tak ztrácely nejvíce z akcií firem obchodovaných na technologickém trhu Nasdaq, napsala agentura Reuters.
- Výsledky Lowe's ve 2Q: Zisk na akcii 1,04 USD (odhad: 1,03 USD), tržby 16,599 miliardy USD (odhad: 16,547 miliardy USD).
- Společnost Target ve druhém čtvrtletí dosáhla zisku na akcii 78 centů, očekávalo se o cent více. Zároveň mírně předčila odhady v oblasti tržeb, které dosáhly 17,41 miliardy dolarů oproti konsenzu 17,381 miliardy dolarů. Firma snížila predikci celoročního zisku na 3,10-3,30 dolaru (odhad: 3,49 dolaru) oproti původně vyhlíženým 3,60-3,90 dolaru.
- Výsledky Hewlett-Packard v 3QFY2014: Zisk na akcii 0,52 USD (loni: 0,71 USD na akcii), tržby 27,6 miliardy dolarů (loni: 27,2 miliardy dolarů). Očištěný zisk byl v souladu s odhady.