US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-0,66 %
KB-0,20 %
Erste+0,45 %

Americké akcie v pátek potvrdily týdenní růst a zakončily na historickém maximu

Investoři ve Spojených státech v pátek ocenili překvapivě silné údaje o spotřebitelské důvěře. Geopolitická rizika (Ukrajina, Islámský stát) byla odsunuta do pozadí. Ač nekritičtí komentátoři na USA spoléhají jako na ochránce světového míru, a kritici naopak jako na jednoho z původců současné krize v Iráku, ohniska bojů jsou od samotné americké ekonomiky vzdálena a dopad krize je cítit jen velmi zprostředkovaně. Akcie v USA proto reagují spíše na domácí fundamenty.

Redakce IW
Redakce IW
29. 8. 2014 | 22:00
Americké akcie

Dow uzavřel se ziskem 0,11 % na 17 098,45 bodu, S&P 500 posunul svůj zavírací rekord na 2 003,37 bodu (+0,33 %) a Nasdaq přidal půl procenta na 4 580,27 bodu. V plusu zakončily všechny hlavní sektory, nejvíce se dařilo energetickým a zdravotnickým titulům a sektoru síťových služeb. Index volatility VIX zůstal takřka beze změny na 12,07 bodu. Výnos 10letých státních dluhopisů USA stoupl o jeden bazický bod na 2,34 %.

Akcie po zahájení obchodování nejprve ztrácely kvůli zprávě z Británie, která zvýšila stupeň ohrožení teroristickými útoky na druhý nejvyšší kvůli vývoji v Sýrii a Iráku. Nakonec však na trhu díky datům z ekonomiky převládla pozitivní nálada. Akcie se vrátily k růstu, který v týdnu přerušily obavy ohledně ukrajinské krize. V pondělí budou akciové trhy v USA kvůli státnímu svátku uzavřeny, objem obchodů byl v pátek před prodlouženým víkendem velice nízký.

Náladu na akciovém trhu v pátek podpořila například zpráva o překvapivém růstu spotřebitelské důvěry ve Spojených státech. Výsledky průzkumu agentury Reuters a Michiganské univerzity ukázaly, že američtí spotřebitelé hodnotí současnou ekonomickou situaci nejlépe za posledních sedm let.

Akcie výrobce elektromobilů Tesla Motors (+2,21 %) v pátek dosáhly nového rekordu po zprávě, že se firma s čínskou China Unicom bude podílet na budování sítě dobíjecích stanic v Číně. Akcie Applu posílily o 0,24 %. Firma podle informací Financial Times spolupracuje s nizozemským výrobcem čipů NXP na vývoji dotykových plateb pomocí iPhonu.

Google (+0,35 %) uvedl, že po vzoru Amazonu bude bezpilotními letouny (drony) dodávat zboží. Johnson & Johnson (+0,76 %) hledá kupce pro svou divizi výroby zdravotnických zařízení Cordis.

Index S&P 500 posílil na týdenní bázi počtvrté v řadě (+0,75 %). Již v pondělí se mu přitom podařilo vystoupat nad psychologicky významnou hladinu 2 000 bodů. Dow připsal 0,6 % a Nasdaq 0,9 %.

Celý srpen byl pro S&P 500 co do výkonnosti nejlepší za uplynulých 14 let. Šlo o nejvýkonnější měsíc od letošního února. Dow v srpnu stoupl o 3,2 % a Nasdaq o 4,8 %.

"Býčí nálada na trhu roste. Srpen začínal jako hodně depresivní měsíc, ale končí euforií a historickými maximy," říká Peter Cardillo, ekonom z Rockwell Global Capital. "V září se dá čekat technická korekce a ochlazení sentimentu." Upozorňuje dále, že klesající míra inflace v eurozóně (v srpnu předběžně +0,3 % meziročně) silněji posílá do hry spekulanty na kvantitativní uvolňování ze strany ECB. "Doping v podobě nových peněz by byl trhem chápán jako pozitivní, a to i v USA," říká.

Výhled pro akcie na historických maximech je přitom minimálně zastřený. Kvantitativní uvolňování Fedu by mělo skončit ještě na podzim, odkupy akcií ze strany firem jsou na ústupu, takže dva důležité motory rally vyhasínají. Podpora z Evropy se může hodit.

"Ekonometrický model Sama Eisenstadta, který přes 60 let působil na trhu a v posledních letech patří k nejlepším v predikování vývoje indexu S&P 500, ukazuje pro závěr letošního roku na hodnotu 2 150 bodů," píše Mark Hulbert na serveru MarketWatch. Od začátku roku zatím trhu vládnou americké dluhopisy se zhodnocením o 16,75 %, S&P 500 ale díky posledním dnům navýšil letošní zisk na 8,5 % a je na tom aktuálně lépe než zlato (+6,7 %).

Světové ceny ropy v pátek rostly. Vliv na ně mělo opět hlavně rostoucí napětí na Ukrajině. K růstu ale tentokrát pomohly i příznivé údaje o ekonomice Spojených států. Za celý srpen Brent zlevnil o více než 4 %, v pátek ale o zhruba půl procenta zdražil.

Lehká americká ropa WTI zdražila dokonce o více než procento, především díky optimistickým ekonomickým datům z USA. To vše navzdory posílení o dolaru (vůči euru o zhruba 0,3 %, dolarový index je nejvýše za zhruba 13 měsíců).

Podle analytiků zůstává přerušení dodávek ropy z Ruska navzdory prohlubující se ukrajinské krizi nepravděpodobné. Na trhu navíc přetrvávají obavy ohledně poptávky po ropě. "Je velmi nepravděpodobné, že Rusko v případě uvalení dalších sankcí přeruší dodávky ropy. Namísto toho by mohla ještě více klesnout již tak slabá poptávka po ropě," uvedli podle agentury Reuters analytici z Commerzbank. Obavy z poklesu poptávky ale ve čtvrtek zmírnila zpráva o silném růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Spojené státy jsou totiž největším spotřebitelem ropy na světě.

Zlato v pátek pokračovalo v oslabování. Cena unce klesla o necelé tři dolary. Po růstu v první polovině srpna tak nakonec měsíc uzavřelo o procento levnější.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg, MarketWatch

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně