Americké akcie v pátek potvrdily týdenní růst a zakončily na historickém maximu

Investoři ve Spojených státech v pátek ocenili překvapivě silné údaje o spotřebitelské důvěře. Geopolitická rizika (Ukrajina, Islámský stát) byla odsunuta do pozadí. Ač nekritičtí komentátoři na USA spoléhají jako na ochránce světového míru, a kritici naopak jako na jednoho z původců současné krize v Iráku, ohniska bojů jsou od samotné americké ekonomiky vzdálena a dopad krize je cítit jen velmi zprostředkovaně. Akcie v USA proto reagují spíše na domácí fundamenty.
Dow uzavřel se ziskem 0,11 % na 17 098,45 bodu, S&P 500 posunul svůj zavírací rekord na 2 003,37 bodu (+0,33 %) a Nasdaq přidal půl procenta na 4 580,27 bodu. V plusu zakončily všechny hlavní sektory, nejvíce se dařilo energetickým a zdravotnickým titulům a sektoru síťových služeb. Index volatility VIX zůstal takřka beze změny na 12,07 bodu. Výnos 10letých státních dluhopisů USA stoupl o jeden bazický bod na 2,34 %.
Akcie po zahájení obchodování nejprve ztrácely kvůli zprávě z Británie, která zvýšila stupeň ohrožení teroristickými útoky na druhý nejvyšší kvůli vývoji v Sýrii a Iráku. Nakonec však na trhu díky datům z ekonomiky převládla pozitivní nálada. Akcie se vrátily k růstu, který v týdnu přerušily obavy ohledně ukrajinské krize. V pondělí budou akciové trhy v USA kvůli státnímu svátku uzavřeny, objem obchodů byl v pátek před prodlouženým víkendem velice nízký.
Náladu na akciovém trhu v pátek podpořila například zpráva o překvapivém růstu spotřebitelské důvěry ve Spojených státech. Výsledky průzkumu agentury Reuters a Michiganské univerzity ukázaly, že američtí spotřebitelé hodnotí současnou ekonomickou situaci nejlépe za posledních sedm let.
Akcie výrobce elektromobilů Tesla Motors (+2,21 %) v pátek dosáhly nového rekordu po zprávě, že se firma s čínskou China Unicom bude podílet na budování sítě dobíjecích stanic v Číně. Akcie Applu posílily o 0,24 %. Firma podle informací Financial Times spolupracuje s nizozemským výrobcem čipů NXP na vývoji dotykových plateb pomocí iPhonu.
Google (+0,35 %) uvedl, že po vzoru Amazonu bude bezpilotními letouny (drony) dodávat zboží. Johnson & Johnson (+0,76 %) hledá kupce pro svou divizi výroby zdravotnických zařízení Cordis.
Index S&P 500 posílil na týdenní bázi počtvrté v řadě (+0,75 %). Již v pondělí se mu přitom podařilo vystoupat nad psychologicky významnou hladinu 2 000 bodů. Dow připsal 0,6 % a Nasdaq 0,9 %.
Celý srpen byl pro S&P 500 co do výkonnosti nejlepší za uplynulých 14 let. Šlo o nejvýkonnější měsíc od letošního února. Dow v srpnu stoupl o 3,2 % a Nasdaq o 4,8 %.
"Býčí nálada na trhu roste. Srpen začínal jako hodně depresivní měsíc, ale končí euforií a historickými maximy," říká Peter Cardillo, ekonom z Rockwell Global Capital. "V září se dá čekat technická korekce a ochlazení sentimentu." Upozorňuje dále, že klesající míra inflace v eurozóně (v srpnu předběžně +0,3 % meziročně) silněji posílá do hry spekulanty na kvantitativní uvolňování ze strany ECB. "Doping v podobě nových peněz by byl trhem chápán jako pozitivní, a to i v USA," říká.
Výhled pro akcie na historických maximech je přitom minimálně zastřený. Kvantitativní uvolňování Fedu by mělo skončit ještě na podzim, odkupy akcií ze strany firem jsou na ústupu, takže dva důležité motory rally vyhasínají. Podpora z Evropy se může hodit.
"Ekonometrický model Sama Eisenstadta, který přes 60 let působil na trhu a v posledních letech patří k nejlepším v predikování vývoje indexu S&P 500, ukazuje pro závěr letošního roku na hodnotu 2 150 bodů," píše Mark Hulbert na serveru MarketWatch. Od začátku roku zatím trhu vládnou americké dluhopisy se zhodnocením o 16,75 %, S&P 500 ale díky posledním dnům navýšil letošní zisk na 8,5 % a je na tom aktuálně lépe než zlato (+6,7 %).
Světové ceny ropy v pátek rostly. Vliv na ně mělo opět hlavně rostoucí napětí na Ukrajině. K růstu ale tentokrát pomohly i příznivé údaje o ekonomice Spojených států. Za celý srpen Brent zlevnil o více než 4 %, v pátek ale o zhruba půl procenta zdražil.
Lehká americká ropa WTI zdražila dokonce o více než procento, především díky optimistickým ekonomickým datům z USA. To vše navzdory posílení o dolaru (vůči euru o zhruba 0,3 %, dolarový index je nejvýše za zhruba 13 měsíců).
Podle analytiků zůstává přerušení dodávek ropy z Ruska navzdory prohlubující se ukrajinské krizi nepravděpodobné. Na trhu navíc přetrvávají obavy ohledně poptávky po ropě. "Je velmi nepravděpodobné, že Rusko v případě uvalení dalších sankcí přeruší dodávky ropy. Namísto toho by mohla ještě více klesnout již tak slabá poptávka po ropě," uvedli podle agentury Reuters analytici z Commerzbank. Obavy z poklesu poptávky ale ve čtvrtek zmírnila zpráva o silném růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Spojené státy jsou totiž největším spotřebitelem ropy na světě.
Zlato v pátek pokračovalo v oslabování. Cena unce klesla o necelé tři dolary. Po růstu v první polovině srpna tak nakonec měsíc uzavřelo o procento levnější.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Výnos 30letých amerických vládních dluhopisů v pátek poprvé v historii spadl pod míru růstu ekonomiky.
- Osobní příjmy se ve Spojených státech amerických v červenci meziměsíčně zvýšily o 0,2 %, o desetinu procentního bodu méně, než se čekalo. V červnu meziměsíčně vzrostly o 0,4 %. Osobní výdaje v meziměsíčním srovnání naopak o 0,1 % klesly, poprvé za šest měsíců. Čekal se růst výdajů o 0,2 %. Podle agentury Bloomberg se tak projevuje odkládání výdajů domácností, za čímž stojí slabý růst platů.
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v srpnu nečekaně vyskočil na 64,3 bodu z 52,6 bodu v černu. Trh sice odhadoval, že index vzroste, avšak jen na 56,4 bodu.
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v srpnu překvapivě stoupla a spotřebitelé současnou ekonomickou situaci hodnotí nejlépe za sedm let. Vyplývá to z pátečních výsledků průzkumu agentury Reuters a Michiganské univerzity. Souhrnný index spotřebitelské důvěry stoupl na 82,5 bodu z červencových 81,8 bodu. Předběžný odhad (flash) přitom hovořil o poklesu indexu na 79,2 bodu.
- Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's již musel v Rusku kvůli údajnému porušování hygienických předpisů dočasně uzavřít celkem 12 poboček. Oznámila to v pátek firma. Dodala, že v jejích restauracích po celém Rusku probíhá více než stovka kontrol.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Index S&P 500 v pondělí poprvé v historii překonal hranici 2 000 bodů.
- Prodeje nových domů ve Spojených státech v červenci nečekaně klesly o 2,4 % na 412 tisíc jednotek anualizovaně. Očekával se růst o 5,7 % na 430 tisíc. Červnové údaje byly zároveň revidovány výše na 422 tisíc z původně hlášených 406 tisíc.
- Předběžný index nákupních manažerů ve službách ve Spojených státech v srpnu klesl na 58,5 bodu z 60,8 bodu v červenci, očekával se pokles na 58 bodů. Kompozitní index podle předběžných dat klesl z 60,6 bodu v červenci na 58,8 bodu.
- Společnost BOC Aviation, což je dceřiná firma čínské centrální banky, si u amerického Boeingu objednala celkem 82 letadel řady 737 a 777. Katalogová cena zakázky činí 8,8 miliardy dolarů. Boeing oznámil, že jde o největší zakázku ve dvacetileté historii BOC Aviation.
- Index aktivity chicagského Fedu za červenec: +0,39 bodu (odhad: +0,20 bodu, červen: +0,21 bodu, revidováno z +0,12 bodu).
- Zemětřesení v Kalifornii o síle 6 stupňů Richterovy škály by mohlo pojišťovny stát až miliardu dolarů v náhradách škody.
- Index aktivity dallaského Fedu v srpnu klesá na 7,1 bodu (odhad: 12,8 bodu, červenec: 12,7 bodu).
- Spotřebitelská důvěra se ve Spojených státech v srpnu mírně zlepšila. Vyplývá to z úterní zprávy organizace Conference Board. Index spotřebitelské důvěry vzrostl na 92,4 bodu ze zpřesněné hodnoty 90,3 bodu, kde byl v předchozím měsíci. Čekal se pokles na 89 bodů. Index tak rostl čtvrtý měsíc v řadě.
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v srpnu vzrostl na 12 bodů (odhad: 6 bodů, červenec: 7 bodů).
- Index cen domů FHFA v červnu vzrostl o 0,4 % meziměsíčně (odhad: +0,3 %, květen: 0,4 %).
- Index cen domů S&P/Case-Shiller v červnu vzrostl o 8,10 % meziročně (květen: 9,3 %, odhad: 8,3 %).
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v červenci nečekaně vzrostly o 22,6 % po červnových 2,7 %, trh počítal s 8% růstem. Na nárůstu se však podílely z velké části dopravní prostředky, po očištění o tuto položku objednávky naopak o 0,8 % klesly po červnovém 3% růstu.
- Společnost Burger King potvrdila akvizici kanadské Tim Hortons za 11,4 miliardy dolarů. Do fúze se zapojí finančně i Bershire Hathaway, a to 3 miliardami dolarů.
- Islámský stát, který zabírá část území Iráku a Sýrie větší než Spojené království, si díky svým aktivitám denně přijde na zhruba 2 miliony dolarů. Tvrdí to finanční experti amerických zpravodajských služeb.
- Výsledky Best Buy ve 2Q: Zisk na akcii 0,42 USD (odhad: 0,31 USD), tržby: 8,89 miliardy USD (odhad: 8,99 miliardy USD).
- Tempo růstu ekonomiky Spojených států by v letošním roce mělo zpomalit na 1,5 % z loňských 2,2 %. Vyplývá to ze středeční prognózy Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO). Úřad je tak mnohem pesimističtější než vláda prezidenta Baracka Obamy, podle jejíhož červencového odhadu by měl letošní hospodářský růst dosáhnout 2,6 %.
- Ruská justice ve středu podpořila rozhodnutí místních úřadů dočasně uzavřít tři moskevské restaurace amerického řetězce s rychlým občerstvením McDonald's, které údajně porušily hygienické předpisy. Provozovny jsou zavřené od minulého týdne, kdy tak na pozadí napjatých vztahů mezi Ruskem a Západem rozhodl ruský úřad na ochranu spotřebitelů. Jeho úředníci ve středu nařídili přerušit provoz ve čtvrté restauraci této firmy. McDonald's se proti středečním verdiktům hodlá odvolat.
- Spojené státy podle zprávy The New York Times začínají vytvářet seznam zemí, které by jim a syrské vládě mohly pomoci v boji proti Islámskému státu, zabírajícímu části území Iráku a Sýrie. Podle zprávy by se mělo jednat například o Austrálii, Spojené království, Jordánsko, Katar, Saúdskou Arábii, Turecko nebo Spojené arabské emiráty.
- Zisk amerického luxusního klenotnictví Tiffany & Co ve druhém čtvrtletí vzrostl o 16 %. Tržby rovněž výrazně stouply a zvláště silný nárůst zaznamenaly v Severní a Jižní Americe a v oblasti Asie a Tichomoří, sdělila ve středu společnost.
- Americký provozovatel mobilní aplikace pro alternativní taxislužbu Uber plánuje razantní expanzi na německém trhu. Do konce roku chce podle agentury Reuters počet uživatelů v největší západoevropské zemi zdvojnásobit, přestože města Berlín a Hamburk už zpochybnila jeho právo působit i na vysoce regulovaných trzích ovládaných tradičními taxislužbami. Uber ale sdělil, že po jeho službě v německých městech, kde zatím nepůsobí, je "ohromná poptávka".
- Francouzské úřady zahájily oficiální vyšetřování Christine Lagardeové, šéfky Mezinárodního měnového fondu, pro podezření z účasti na podvodu. Oznámil to zdroj blízký bývalému ministrovi financí.
- Bank of New York Mellon, které v úterý Argentina odebrala povolení operovat v zemi, se ocitla mezi mlýnskými kameny. Banka je správcem dluhu, o nějž se Argentina pře se svými věřiteli. Čtyři hedgeové fondy - Knighthead Master Fund, RGY Investments LLC, Quantum Partners George Sorose a Hayman Capital Master Fund - nyní podaly žalobu u Nejvyššího soudu v Londýně kvůli tomu, že "jednání Banky of New York Mellon po celou dobu chránilo pouze její vlastní zájmy".
- Podle zpřesněného odhadu expandovala americká ekonomika ve druhém čtvrtletí tempem 4,2 % anualizovaně, očekávala se revize na 3,9 % z předchozího odhadu 4 %. Osobní spotřeba vzrostla o 2,5 % v souladu s prvním odhadem, očekávala se přitom revize níže o 0,1 procentního bodu. Jádrová osobní spotřeba se zvýšila o 2 % v souladu s odhady. Největší zásluhu na tom měly investice, které byly nejsilnější za poslední dva roky.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 23. srpna klesl o jeden tisíc na 298 tisíc. Čekal se růst na 300 tisíc z předchozích 299 tisíc (revidováno z 298 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 16. srpna na 2,527 milionu z 2,502 milionu. Očekávalo se 2,510 milionu.
- Rozjednané prodeje domů v červenci ve Spojených státech se meziměsíčně zvýšily o 3,3 %, čekal se 0,5% růst po červnovém propadu o 1,3 % (revidováno z -1,1 %). Index je tak nejvýše za posledních 11 měsíců. Meziročně se prodeje snížily o 2,1 %, čekal se 3,5% poklesl po červnovém propadu o 4,7 % (revidováno z -4,5 %).
- Zisk amerických bank ve druhém čtvrtletí vzrostl meziročně o 5,3 % na 40,2 miliardy USD. Růst podpořilo snížení rezerv na ztrátové úvěry a omezení výdajů, včetně výdajů na mzdy. Uvedla to ve čtvrtek Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).
- Americká technologická firma Apple ve čtvrtek rozeslala pozvánky na setkání, na němž má být 9. září odhalen její nový produkt. Není samozřejmě příliš těžké uhádnout, co firma s nakousnutým jablkem ve znaku představí. S největší pravděpodobností se pochlubí novým modelem mobilního telefonu iPhone.
Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg, MarketWatch
Aktuality
