Radim Kolmaš: Alternativní investice jsou "IN"

Cena zlata nemusí donekonečna růst, na to bych si dal pozor. Strategie "kup a drž" už není tak efektivní, přikláním se spíše k aktivnímu spravování portfolia. A k němu lze využít managed futures, říká Radim Kolmaš z investiční společnosti Brevia finance, zabývající se právě těmito druhy alternativních investic.
Jaké máte pocity z aktuálního vývoje na trhu. Máte býčí, nebo medvědí náladu?
Radim Kolmaš (RK): Jsem spíše neutrální. Vnímám problémy zadlužených států a uvědomuji si, že státní pomoc v USA od roku 2008 se bude muset splatit. Na druhou stranu ohlasy, že nastane hyperinflace a oslabení dolaru, na mě působí spíše marketingově než směrodatně. Příkladem může být měnový pár EURUSD, který se po provalení dluhových problémů Řecka vyvíjel podstatně jinak, než odhadovali analytici. Nikdo nemůže přesně určit, co bude za týden, za měsíc, pouze se může domnívat. Tudíž si ani netroufnu tvrdit, jakým směrem se vydají v roce 2011 akciové trhy, avšak žádnou rally neočekávám.
Co by podle vás měli investoři v následujících měsících nejvíce sledovat? Jaké události by mohly potvrdit, eventuálně vyvrátit současný převažující mírně optimistický scénář oživení?
RK: V současné době se zesiluje fenomén tzv. druhého rozměru investic. To znamená, že pro investory není důležitý jen výběr investičního instrumentu, ale také měna, ve které je obchodován. Takže je v tomto směru nesmírně důležité sledovat jak chování trhu, tak i postoje centrálních bank, politickou scénu a jiné faktory, které mohou sílu měny ovlivnit. To pro investory není impulzem k tomu, aby vkládali prostředky do nástrojů pouze v domácí měně, ale aby uměli rychle reagovat na změny a aktivně spravovat svá portfolia.
Je podle vás kvantitativní uvolňování (tisk peněz) tím, co dělá akcie a komodity atraktivními? Nemáme zaděláno na další bublinu, resp. bubliny?
vývoj dolaru ovlivňuje ceny komodit i dalších aktiv, ale nelze teď potvrdit ani vyvrátit, jak moc hrozí vznik tržních bublin
RK: Pochopitelně na komodity denominované v dolaru mají zprávy o uvolňování peněz pozitivní vliv. Podíváme-li se například na ropu v roce 2008, zaznamenali jsme období prudkého růstu, kdy toho někteří velcí hráči na trhu využili a cenu ropy pomocí futures obchodů ještě výrazně hnali výše, pak však asi po 4 měsících došlo ke splasknutí bubliny. Jsem si vědom toho, že byly trochu jiné podmínky na trhu, ale myslím si, že "bublinovou hrozbu" nelze v současnosti vyloučit ani potvrdit. Co se týče zlata, byl bych opatrnější, protože nejsem přesvědčen o tom, že cena zlata bude za každou cenu donekonečna růst. V 17. století měla jedna cibulka tulipánu hodnotu hotového domu, ale také nikdo nevěřil, že by se mohl tulipánový trh zhroutit.
Jak by dnes měli investoři přistupovat k výběru investic a samotnému investování? Co se změnilo?
jsem zastáncem aktivní správy portfolia, k čemuž lze využít alternativní investice
RK: Strategie "kup a drž" v dnešní době už není ta nejlepší. Jsem zastáncem aktivního spravování portfolia, k čemuž lze využít alternativní investice. Osobně volím managed futures. Jak říkám, důležité je sledovat aktuální vývoj na finančních trzích a reagovat na něj. Od toho tu jsou intradenní obchody. Jak je u managed futures diverzifikováno riziko?
RK: Diverzifikace má tady několik stupňů. Každý obchodník, který s managed futures pracuje, volí několik málo korelovaných derivátů nebo určitých instrumentů. Druhá diverzifikace se týká kombinování různých strategií. A třetí stupeň hovoří o tom, že riziko je sníženo tak, že investice je rozdělena mezi více manažerů. Mohu si "namixovat" dlouhodobé a krátkodobé obchodníky, kteří jsou mezi sebou málo korelováni. Shrnu-li to, mám širokou škálu možností, jak dostatečně diverzifikovat investice pomocí managed futures. Investuji sice do jedné aktivní třídy, která v sobě však nese mnohotvárnou diverzifikaci.
Renomovaná investiční společnost Welton tvrdí, že by investoři měli mít zhruba 60 procent svého balancovaného portfolia právě v managed futures. Realita je trochu jiná, především v Česku. Proč se managed futures ještě nedostaly investorům pod kůži?
managed futures diverzifikují v několika stupních, takže bych se nebál do nich investovat 100 procent svého portfolia
RK: Názory na procentuální zastoupení tohoto typu investic v portfoliu jsou různé, ale na přítomnosti managed futures v portfoliu se většina shodne. Pokud chce mít investor portfolio dostatečně diverzifikované, neměl by být tento podíl malý právě kvůli zmíněným stupňům diverzifikace. Mám-li mluvit za sebe, nebál bych se investovat 100 % prostředků právě do managed futures. Čím vyšší kapitál totiž vložím, tím lepší mám možnost diverzifikace mezi jednotlivými manažery, kteří však mají různé strategie a jiné rozložení kapitálu v investičních instrumentech. Tak proč několik procent investovat jinam, když toto je dostatečně diverzifikovaná třída?
na otevření účtu s managed futures u jednoho manažera potřebujete 50 tisíc dolarů
Managed futures se nevryly českým investorům pod kůži možná kvůli minimální výši kapitálu, se kterým lze účet otevřít. Ta se většinou pohybuje okolo 50 tisíc USD, přičemž je zapotřebí zdůraznit, že to je minimální výše k otevření účtu pouze u jednoho manažera. Další důvod je ten, že tento typ investic ještě tolik nepronikl na český trh a do investorského povědomí. Potenciál pro růst tu však je a do budoucna počítám se zvyšováním zájmu o managed futures.
Název managed futures může evokovat něco neprůhledného, neregulovaného. Něco, co vyvolalo kreditní krizi, jako jsou CDO a podobně. Co si o tom myslíte?
RK: Jedná se o aktivně spravovanou třídu, která obchoduje s klasickými deriváty měn, komodit a podobně. Nelze tedy srovnávat asset management jako proces se samotnými deriváty, jako jsou CDO. Do čeho se dá pomocí managed futures investovat?
pomocí managed futures lze investovat do velkých akciových indexů, měn, v menší míře i do dluhopisů
RK: Každý manažer má své oblíbené investiční instrumenty, na kterých zakládá obchodní strategie. Z velké části to jsou hlavní akciové indexy (DAX, S&P 500), další velkou skupinou jsou měny, v menší míře se můžeme setkat i s dluhopisy.
Kdo managed futures spravuje?
RK: V Americe existuje asociace pro managed futures, která přiděluje licenci CTA (Commodity Trade Advisor) a plní funkci dohledu nad tímto typem obchodování. Celkový počet traderů, kteří spravují tato portfolia, se celosvětově pohybuje okolo 1 600. Princip tkví v tom, že si investor otevře účet u specializovaného brokerského domu a jeden nebo několik manažerů má přístup k jeho účtu. Kdykoliv se investor rozhodne, že chce své prostředky z investice zpět, je to otázkou jednoho telefonátu. Většinou toto vypořádání trvá přibližně 2 týdny, takže žádná dlouhá zamykací doba.
Je investor zatížen nějakými poplatky?
managed futures podléhají dvěma typům poplatků - za správu aktiv a za zhodnocení aktiv
RK: Jde o dva typy poplatků: za správu aktiv (management fee), který nepřesahuje 2 % investice, a poplatek, který se odvíjí od výkonnosti manažera (performance fee), tedy od zhodnocení kapitálu. Běžně to bývá asi 25 % zhodnocení. Je potřeba zdůraznit, že pokud manažer kapitál zhodnotí, ale rázem portfolio klesne do minusových hodnot, manažer nedostane provizi, dokud se portfolio nedostane zpět na kladné hodnoty. Tento systém motivuje manažery k aktivní správě a zhodnocení a pro investora představuje určitou výhodu.
Časový horizont investic se snižuje. Nedávný průzkum mezi portfoliomanažery potvrdil, a mnozí o tom mluví, že průměr je 6 měsíců. Jak je tomu u managed futures?
RK: Z daňových důvodů se u managed futures také doporučuje minimálně 6měsíční investiční horizont, avšak stále se to odvíjí od potřeb investora. Podstatné také je, že se tu bavíme o intradenních obchodech. To znamená, že se neplánuje dlouholetá investice, ale obchoduje se denně. Vydělává se jak na dlouhých, tak na krátkých pozicích.