US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,79 %
NASDAQ+0,92 %
S&P 500+0,77 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Americké akcie v úterý uzavřely v mínusu, za celý třetí kvartál ale mírně zdražily

Americké akciové trhy během úterní obchodní seance kolísaly. Všechny tři nejsledovanější indexy zahajovaly mírně v plusu, během dne se ale opakovaně dostaly pod nulu, kde nakonec také skončily. Taktéž za celý měsíc americké akcie mírně oslabily, v tříměsíčním srovnání si ale naopak připsaly mírné zisky.

Redakce IW
Redakce IW
30. 9. 2014 | 22:30
Americké akcie

Index Dow v úterý klesl o 0,17 % na 17 042,90 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,28 % na 1 972,29 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se stejnou procentuální ztrátou na 4 493,39 bodu. V červených číslech uzavřela většina hlavních sektorů. Nejvíce ztrácely energetické tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a cenné papíry z odvětví cyklického spotřebního zboží. Nad nulou naopak skončily odvětví služeb, sektor necyklického spotřebního zboží a technologické odvětví. Index volatility VIX zůstal prakticky beze změny na 15,93 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o dva bazické body na 2,50 %.

"Máme tu konec dalšího čtvrtletí, což je tradičně období rebalancování investičních portfolií," řekl podle finanční televize CNBC Kim Forrest, analytička z Fort Pitt Capital. "Ceny akcií šly v uplynulém kvartále nahoru, a tak portfoliomanažeři velkých fondů v poslední možné chvíli vyměňovali akcie se slabou výkonností za atraktivnější tituly, aby se svým klientům mohli pochlubit, co všechno drží," dodala.

Od začátku září index Dow odepsal 0,31 %, index S&P 500 se snížil o 1,53 % a technologický index Nasdaq ztratil 1,88 %. Třetí čtvrtletí naopak pro index Dow znamenalo nárůst o 1,3 %, index S&P 500 za tři měsíce přidal 0,64 % a index Nasdaq Composite vzrostl od začátku července do konce září o 1,94 %.

V úterý z indexu Dow nejvíce zdražily cenné papíry provozovatele platebních karet Visa (+1,16 %), světově největšího producenta nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,97 %) a technologické společnosti Cisco Systems (+0,96 %). Nedařilo se naopak akciím řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-1,47 %), maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-1,23 %) a výrobce letadel Boeing (-1,08 %).

Akcie aukční síně eBay (+7,54 %) zdražily poté, co společnost oznámila, že svoji platební divizi PayPal vyčlení do samostatného podniku, a z obou firem se tak stanou nezávislé veřejně obchodované subjekty. Proces rozštěpení by měl být dokončen v druhé polovině příštího roku. Oddělením platebního systému PayPal již dříve navrhoval aktivistický investor Carl Icahn, tehdy však eBay uvedla, že je v zájmu většiny akcionářů, aby k rozbití současné struktury nedošlo.

Výrazně posílily také akcie internetové realitní společnosti Move (+37,08 %), které pozitivně zareagovaly na zprávu, že firmu za 950 milionů dolarů v hotovosti převezme mediální dům News Corp. Za jednu akcii zaplatí firma mediálního magnáta Ruperta Murdocha 21 dolarů.

Mírně zdražily i akcie maloobchodního řetězce J.C. Penney (+1,72 %). Ratingová agentura Moody's v pondělí potvrdila hodnocení závazků společnosti na stupni Caa1, zároveň ale zvýšila výhled na "stabilní" z "negativního".

O více než dvě procenta naopak oslabily akcie automobilky Ford Motor (-2,12 %). Společnost výrazně snížila svůj výhled celoročního hospodaření. Na úrovni zisku před zdaněním Ford za celý rok očekává výsledek mezi 6 a 7 miliardami dolarů, v průměru o 1,5 miliardy dolarů méně než v červenci. Za snížením výhledu stojí podle firmy neplánované výdaje na svolávání automobilů kvůli jejich poruchám a také pokles odbytu v Rusku a nečekané vysoké ztráty v Jižní Americe. Negativní vlivy podle automobilky částečně vyváží rostoucí prodeje a zlepšující se prodejní ceny.

Mírnému zlevnění se nevyhnuly ani cenné papíry řetězce lékáren a drogerií Walgreen (-0,55 %), který v úterý oznámil, že ve svém posledním fiskálním čtvrtletí hospodařil s čistou ztrátou 239 milionů USD. Hospodaření společnosti negativně poznamenala nehotovostní akvizice firmy Alliance Boots v hodnotě 866 milionů USD. Po očištění výsledků podnik dosáhl v souladu s odhady zisku na akcii 0,74 USD. Tržby společnosti meziročně vzrostly v souladu s odhady o 6,2 % na 19,1 miliardy USD.

Technologický gigant Microsoft (-0,17 %) v úterý večer představil novou verzi operačního systému Windows. Systém firma překvapivě pojmenovala Windows 10, což znamená, že na trhu bude chybět v pořadí deváté "pokračování" nejpoužívanějšího počítačového operačního systému na světě. Představená platforma bude podle vyjádření Microsoftu jednotná pro klasické počítače, tablety i mobilní telefony. Akcie společnosti událost přešly takřka bez povšimnutí.

Dolar ke koši měn vzrostl nejvýše za čtyři roky

Dolar v úterý posílil k euru i jenu a vůči koši šesti hlavních měn americká měna stoupla přibližně o 0,4 % na 85,92 bodu, nejvýše za čtyři roky. Za poslední tři měsíce vzrostl dolarový index téměř o osm procent, což je pro něj nejvyšší kvartální růst od roku 2008. Index rovněž roste již 11 týdnů za sebou.

K euru dolar v úterý během dne poprvé za dva roky posílil pod 1,26 EUR/USD. Krátce po desáté hodině se dolar k jednotné evropské měně pohyboval kolem 1,263 EUR/USD. Ještě na začátku července se kurz EUR/USD pohyboval poblíž 1,369, a za tři měsíce tak klesl přibližně o 7,7 %. Dolar v uplynulém kvartálu podporovaly příznivé ekonomické údaje a také očekávání, že americká centrální banka již brzy začne zvyšovat úrokové sazby. Od Evropské centrální banky se naopak očekává další uvolňování měnové politiky.

K japonskému jenu dolar v úterý posílil z 109,40 USD/JPY na 109,70 USD/JPY a za celé čtvrtletí zpevnil z 101,29 USD/JPY o více než osm procent.

Světové ceny ropy čtvrtletí zakončily výrazným poklesem. Severomořská ropa Brent v úterý zlevnila o více než dva dolary na 94,85 USD za barel, a cena severoamerické lehké ropy WTI se snížila o více než tři dolary na 91,41 USD za barel. Surovinu stahoval silný kurz dolaru a vysoká nabídka na trhu, kterou potvrdily nejnovější údaje o těžbě ropného kartelu OPEC.

Za celé třetí čtvrtletí zaznamenaly ceny ropy nejhlubší ztrátu za více než dva roky, cena ropy Brent za tři měsíce klesla téměř o 16 % a cena ropy WTI se snížila takřka o 13 %. V létě ceny ropy srážela vysoká nabídka na trhu a obavy ze slabé poptávky největších spotřebitelů. V posledních týdnech pak na ceny působil silný kurz dolaru.

"Dlouhodobým trendem je nadále pokles, protože Čína zažívá útlum a růst v Evropě zůstává slabý," řekl agentuře Reuters Michael Hewson z firmy CMC Markets. Tony Machacek z firmy Jefferies Bache předpovídá, že cena Brentu může sklouznout až k 75 dolarům za barel, jiní ale namítají, že proti tomu by zasáhla Saúdská Arábie a další členové OPEC.

Úterní průzkum agentury Reuters ukázal, že OPEC v září zvýšil těžbu suroviny o 810 tisíc barelů denně na 30,96 milionu barelů, což bylo maximum za téměř dva roky. K růstu přispělo hlavně oživení těžby v Libyi a zvýšená produkce v Iráku.

Zlato v úterý zlevnilo o 0,55 % na 1 209 USD za barel. Za celé třetí čtvrtletí jeho cena klesla téměř o devět procent.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC, MarketWatch

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

dnes-Pavel Kohár