Libyjský fond žaluje banku z USA, prý zneužila jeho důvěry

Libyjský státní fond požaduje miliardu dolarů po americké bance Goldman Sachs. Během pondělního předběžného jednání před londýnským soudem ji obvinil, že využila nezkušenosti jeho představitelů a přesvědčila ho k rizikovým investicím, které se nakonec ukázaly jako ztrátové. Informovala o tom agentura AFP. Banka obvinění odmítá.
Spor se točí kolem devíti transakcí v celkové hodnotě 1,2 miliardy dolarů, které se uskutečnily v roce 2008. To je dva roky po založení fondu, který nese název Libyan Investment Authority (LIA) a jehož úkolem je spravovat příjmy z prodeje libyjské ropy.
Fond tvrdí, že americká banka přesvědčila jeho špatně informované představitele, aby začali obchodovat na trhu s takzvanými deriváty, což jsou komplexní finanční nástroje. Investice prý kvůli finanční krizi ztratily skoro veškerou hodnotu a v roce 2011 se ukázaly jako bezcenné. Podle fondu měla Goldman Sachs z těchto investic marži v rozsahu až 350 milionů dolarů.
U britských soudů se přitom spravedlnosti domáhají desítky klientů Goldman Sachs, kteří tvrdí, že jim byly prodány nevhodné finanční produkty. Jsou mezi nimi například italské regiony, ale i německé vodárenské podniky. Případ s libyjským fondem je mezi nimi ale největší, upozorňuje agentura Bloomberg.
Právnička pracující kdysi pro libyjský fond Catherine McDougallová v soudních spisech uvedla, že ji šokovalo, jak těsné vztahy mezi fondem a americkou bankou za režimu libyjského diktátora Muammara Kaddáfího panovaly. Banka Goldman Sachs údajně brala zaměstnance fondu na okázalé exkurze do Maroka, kde se prý hojně popíjelo a k dispozici tam byly rovněž dívky.
Goldman Sachs tvrdí, že představitelé fondu, s nimiž prý banka měla profesionální vztahy, si riziko velmi dobře uvědomovali a někteří z nich byli velmi zkušení pracovníci.
Libyjský fond očekává, že soud začne počátkem příštího roku. Obě strany by ale do té doby mohly dospět k mimosoudní dohodě.
Zdroj: ČTK