Evropské akcie zahájily týden rozpačitě, investoři jsou po předchozím výprodeji opatrní

Evropské akcie se v pondělí pohybovaly kolem nuly kvůli obavám z globálního růstu i nejistotě plynoucí z plánovaného programu kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky.
Britský FTSE 100 připsal 0,41 %, francouzský CAC 40 0,12 % a německý DAX 0,27 %. Regionální Stoxx Europe 600 zakončil lehce pod nulou se ztrátou 0,02 % poté, co si minulý týden připsal 4% ztrátu. Dařilo se především sektoru základních materiálů, solidně si vedly i automobilky. Ztrácel naopak maloobchod a média.
"Investoři berou obavy z globálního růstu jako záminku pro výprodej," říká James Butterfill, šéf globální akciové strategie v Coutts & Co. "Když se smíchá zklamání z Draghiho neschopnosti oživit evropskou ekonomiku s prohlášením Fedu, že externí faktory by mohly ovlivnit růst v USA, zdá se to být dobrým důvodem pro prodávání. Věříme, že to je trochu přehnaná reakce. Podle nás bude americký růst z dlouhodobého hlediska udržitelný," dodává.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Nová strategie Maria Draghiho na boj s nízkou inflací v eurozóně podle průzkumu agentury Bloomberg mezi ekonomy nebude dostatečná. Více než 60 % respondentů měsíčního průzkumu se domnívá, že Draghiho plán navýšit rozvahu Evropské centrální banky na objem z roku 2012 nebude dostačující. Stále větší část expertů si myslí, že se ECB bude muset uchýlit k nakupování vládních dluhopisů zemí eurozóny ve větším objemu.
- Rusko a Čína v pondělí v Moskvě uzavřely smlouvu o dodávkách ruského zemního plynu takzvanou východní cestou. Plynovod nazvaný Síla Sibiře je od září ve výstavbě. Čína má během 30 let dostat 38 miliard krychlových metrů plynu v hodnotě 400 miliard dolarů.
- Těžební společnost OKD propustí ke konci roku 300 lidí. Při odchodu dostanou šest měsíčních platů. Jde hlavně o pracovníky kanceláří a povrchových pracovišť, především v důchodovém nebo předdůchodovém věku. V pondělí to řekl mluvčí OKD Marek Síbrt. OKD má nyní přes 11 000 vlastních zaměstnanců. "Cílem je zefektivnit fungování OKD a vytvořit štíhlejší firmu, jejíž podnikání bude udržitelné a konkurenceschopné i při současných mimořádně náročných podmínkách na světových trzích s černým uhlím, kde se ceny koksovatelného uhlí za poslední tři roky doslova zřítily o dvě třetiny," uvedl Síbrt.
- Slovenská vláda premiéra Roberta Fica plánuje v příštím roce snížit schodek veřejných financí. Zároveň by se státní dluh země měl udržet pod hranicí 55 % výkonu ekonomiky, jejíž překročení by ze zákona o dluhové brzdě znamenalo pro levicový kabinet nutnost přistoupit k úsporným opatřením. Vyplývá to z návrhu tříletého rozpočtového výhledu, o kterém v pondělí informovalo slovenské ministerstvo financí.
- Švédská ekonomika by v letošním a příštím roce měla růst rychleji, hrozbu však pro ni představuje zpomalující světový hospodářský růst. Novinářům to v pondělí řekla ministryně financí Magdalena Anderssonová, jejíž sociální demokraté zvítězili v zářijových parlamentních volbách.
- Nobelovu cenu za ekonomii získal jedenašedesátiletý Jean Tirole za práci pojednávající o tom, jak pochopit a regulovat odvětví, v nichž figuruje několik mocných firem. Tirole získá odměnu v přepočtu 1,1 milionu dolarů.
- Polský ministr financí Włodzimierz Karpiński v pondělí oznámil, že vláda počká na výsledky summitu o klimatu v Bruselu a následně zváží energetickou bezpečnost země, než rozhodne o případných změnách vlastnických poměrů ve společnostech Enea a Energa. Rozhodnutí tedy nepadne dříve než v roce 2015, řekl novinářům Karpiński.
- V Itálii sužované ekonomickou krizí má být možné platit daně například i uměleckými díly. Podle agentury APA ministr kultury Dario Franceschini už oznámil, že ustaví komisi, která bude posuzovat, zda nabízená věc může být přijata k zaplacení daně a jakou má hodnotu.
- Nová belgická vláda složená ze zástupců čtyř politických stran složila v sobotu přísahu do rukou krále Philippa a ujala se tak moci téměř pět měsíců po parlamentních volbách. Středopravý kabinet vede osmatřicetiletý šéf valonských liberálů Charles Michel, který je nejmladším premiérem země od roku 1840. Poprvé v historii zasedli v kabinetu i vlámští separatisté.
- Slovensko v září zůstalo čtvrtý měsíc po sobě v deflaci. Tempo meziročního poklesu spotřebitelských cen v souladu s odhady analytiků zpomalilo na 0,1 % z 0,2 % v srpnu. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil slovenský statistický úřad.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
