Akcie v USA ve sváteční den ztrácely, cena ropy spadla na čtyřleté minimum

Americké akcie v úvodu týdne ztrácely. Dluhopisový trh byl zavřený, akciím se ale ve sváteční den nedařilo a cena ropy spadla na čtyřleté minimum.
Spojené státy jako každý druhý čtvrtek v říjnu slavily Kolumbův den. Dluhopisový trh byl zavřený, s akciemi se ale obchodovalo. Hlavní indexy přitom zakončily seanci hluboko v červených číslech. Dow odepsal 1,35 %, S&P 500 1,65 % a technologický Nasdaq 1,46 %. Všechny společnosti v indexu Dow ztrácely. Kolem nuly se pohybovaly cenné papíry společností Visa a JPMorgan. Výrazně naopak ztrácely akcie firem Merck, Walt Disney a American Express. Index volatility VIX vystřelil o dalších 16 % na 24,64 bodu.
Index S&P 500 v pondělí uzavřel pod 200denním klouzavým průměrem a Nasdaq se nachází už 8,6 % pod vrcholem, kterého dosáhl v září. Korekce Nasdaqu je tedy na spadnutí. Za poslední tři obchodní dny S&P 500 klesl o 4,8 %, což je nejhlubší třídenní propad od listopadu 2011.
Akcie CSX posílily o téměř 6 % poté, co firma odmítla komentovat zprávu The Wall Street Journal o tom, že ji oslovila Canadian Pacific Railway s nabídkou možné fúze. J.C. Penney ztrácela 0,42 % a smazala veškeré zisky, které jí v průběhu dne zajistila zpráva o jmenování Marvina Ellisona, který dříve působil ve firmě Home Depot, do funkce prezidenta maloobchodního řetězce. V roce 2015 by se měl pak stát výkonným ředitelem celé firmy.
Akcie výrobce brýlí Luxottica oslabily o 9,07 % poté, co po pouhých 6 týdnech firmu opouští jeden z ředitelů Enrico Cavatorta. Cenné papíry operátor T-Mobile US odepsaly 2,5 % po zprávě, že francouzská společnost Iliad nebude usilovat o převzetí firmy.
Stále větším tématem je šíření viru ebola. V pondělí o více než 6 % zlevnily akcie velkých leteckých společností (Delta Air Lines, American Airlines), protože panují obavy z možného omezení letů nebo menšího zájmu o ně. Naopak výrazně posilují akcie výrobců ochranných prostředků a oděvů, jako jsou Lakeland Industries (celotělové ochranné obleky) nebo Alpha Pro Tech (například masky na obličej).
Viceprezident Fedu Stanley Fischer o víkendu prohlásil, že by zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech mohlo být odloženo kvůli zpomalujícímu ekonomickému růstu ve zbytku světa. Šéf chicagské pobočky Fedu Charles Evans v pondělí dodal, že centrální banka bude ohledně zvyšování sazeb "mimořádně trpělivá".
"Lidé sledují především techniku," říká Randy Frederick ze společnosti Charles Schwab. "Neumím si představit, že by teď někdo sledoval něco jiného. V pátek S&P 500 uzavřel na 200denním klouzavém průměru, což tu dlouho nebylo."
Cena ropy Brent kvůli Saúdské Arábii klesla nejníže od roku 2010
Ceny ropy v pondělí pokračovaly v poklesu a severomořská ropa Brent odepsala více než dva dolary na barel. Dostala se tak nejníže od konce roku 2010. Podle obchodníků za to může Saúdská Arábie, která je největším světovým producentem ropy a která naznačila, že nemá v úmyslu omezovat těžbu, přestože to znamená pokles cen ropy.
Severomořský Brent kolem 21.45 SELČ ztrácel necelé dva dolary a jeho cena se nacházela na 88,60 dolaru za barel. Během dne klesla až na 87,74 USD, nejníže od prosince 2010. Americká lehká ropa WTI odepisovala 67 centů na 85,15 dolaru za barel.
Cena ropy Brent od června klesla o téměř 25 %, a to hlavně kvůli vysokým dodávkám v době, kdy slábne poptávka. Tato situace na trhu zvýšila možnost, že by Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) mohla snížit těžbu.
Podle agentury Reuters však Saúdská Arábie jakožto klíčový člen kartelu OPEC účastníkům na trhu soukromě říká, že je ochotna přijmout ceny ropy v rozmezí 80 až 90 dolarů. Kuvajtský ministr ropného průmyslu v neděli prohlásil, že OPEC zřejmě na svém nejbližším zasedání 27. listopadu těžbu neomezí.
Cenám ropy se podařilo dostat z denního minima díky statistice z Číny. Vývoz a dovoz v září překonaly očekávání a dovoz ropy do země, která je největším světovým spotřebitelem energií, stoupl v srpnu o 9,5 %.
Dolar kvůli obavám ohledně světové ekonomiky oslabuje
Dolar zahájil týden poklesem, zejména kvůli obavám, že zpomalení růstu světové ekonomiky by mohlo oddálit zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech. Vůči japonskému jenu, který investoři považují za bezpečné útočiště v dobách nejistoty, se v pondělí dolar propadl až na měsíční minimum.
Euro vůči dolaru zpevnilo o půl procenta na 1,2691 USD. Takzvaný dolarový index, který vyjadřuje hodnotu americké měny vůči koši šesti hlavních světových měn, se snížil o půl procenta na 85,496 bodu.
Na trhu přetrvávají obavy kvůli slabým údajům z německé ekonomiky a kvůli rozhodnutí Mezinárodního měnového fondu zhoršit výhled globální ekonomiky na letošní i příští rok.
Znepokojení ohledně vývoje světové ekonomiky o víkendu podle agentury Reuters vyjádřili i někteří představitelé americké centrální banky, podle nichž by zpomalení globálního růstu mohlo zpomalit zpřísňování měnové politiky v USA.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Americký list The New York Times ve svém redakčním článku vyzval Spojené státy k ukončení embarga vůči Kubě, které považuje za nesmyslné. Takový krok by přitom mohl být považován za úspěch zahraniční politiky prezidenta Baracka Obamy, myslí si deník. Článku vydaného jak v angličtině, tak ve španělštině si v pondělí všímají i kubánská státní média. Stanice Radio Habana Cuba uvedla, že se otázka embarga znovu dostává do popředí amerických zájmů.
- Na burzách v New Yorku a Miláně se v pondělí začalo obchodovat s akciemi nové automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA), která vznikla spojením italského Fiatu s americkým Chryslerem. Cena akcií FCA po vstupu na trh zamířila vzhůru, později se však vývoj otočil.
- Targa Resources Partners kupuje společnosti Atlas Pipeline Partners a Atlas Energy. Obchod za téměř 6 miliard USD dá vzniknout velké firmě zaměřené na přepravu a skladování energetických surovin.
- Americký investor Warren Buffett plánuje nabídnout realitním společnostem v Evropě a v Asii licenci na používání značky své úspěšné firmy Berkshire Hathaway. Poskytnutí licence je součástí snahy použít široce respektovaný název této investiční společnosti jako značku pro spotřebitele. Informoval o tom v pondělí ekonomický list Financial Times.
- Americké filmové studio Universal uzavřelo dohodu o vybudování zábavního parku v Pekingu. Projekt v hodnotě 3,3 miliardy dolarů bude prvním velkým zábavním parkem se zahraničním vlastníkem v čínské metropoli, napsala v pondělí agentura AP.
- Americká společnost Yum! Brands, která provozuje řetězce s rychlým občerstvením KFC, Pizza Hut a Taco Bell, hodlá příští rok otevřít první restauraci KFC v Barmě. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters, podle níž bude Yum! Brands jedním z prvních západních řetězců s rychlým občerstvením, který vstoupí na tamní nově vznikající trh.
- Nobelovu cenu za ekonomii získal Jean Tirole za práci pojednávající o tom, jak pochopit a regulovat odvětví, v nichž figuruje několik mocných firem. Tirole získá odměnu v přepočtu 1,1 milionu dolarů.
- Jedna z největších francouzských bank začne spolupracovat se společností Twitter, aby umožnila svým klientům posílat peníze prostřednictvím zpráv na této komunikační síti, takzvaných tweetů. Krok finanční společnosti Groupe BPCE se kryje se snahou internetové společnosti, která se snaží proniknout do světa on-line plateb a zajistit si další zdroj příjmů. Banka a Twitter by novou službu měly představit v úterý v Paříži, informovala agentura Reuters.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, MarketWatch
Aktuality
