Americká ekonomika v říjnu vytvořila méně pracovních míst, než se čekalo, nezaměstnanost ale nečekaně klesla na 5,8 %

Americká ekonomika v říjnu mimo zemědělství vytvořila 214 tisíc pracovních míst. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali přírůstek 230 tisíc míst po zářijových 256 tisících (revidováno z 248 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti nečekaně klesla o desetinu procentního bodu na 5,8 %, což je nejnižší hodnota od července 2008.
Více než 200 tisíc pracovních míst v USA mimo zemědělství vzniklo již devátým měsícem v řadě, což je nejdelší série od roku 1995. Za posledních dvanáct měsíců americká ekonomika každý měsíc vytvořila v průměru 222 tisíc pracovních míst. Podle agentury Bloomberg zveřejněná data svědčí o důvěře amerických podniků v tamní ekonomiku.
Soukromý sektor v říjnu vytvořil 209 tisíc nových pracovních míst po 244 tisících míst v září. Míra participace se zvýšila o desetinu procentního bodu na 62,8 %.
"Klíčová čísla vypadají slušně, to, co se skrývá v pozadí, ale podle mě bude pro mnohé investory značně znepokojující," řekl podle finanční televize CNBC Todd Schoenberger ze společnosti LandColt Capital. "Mzdy rostou neuvěřitelně pomalu, což je ještě výraznější, pokud zvážíme, jak je na tom americká ekonomika."
Průměrná hodinová mzda se v říjnu zvýšila o 0,1 % při očekávání růstu o 0,2 %. V září mzdy stagnovaly. Meziročně hodinová mzda vzrostla o dvě procenta.
Míra nezaměstnanosti "U-6" zahrnující kromě lidí bez práce také zaměstnance pracující nedobrovolně jen na částečný úvazek klesla na 11,5 % z 11,8 % v září. Zaměstnanost napříč celou americkou populací v říjnu vzrostla z 59 % na 59,2 %, nejvyšší úroveň od roku 2009.
"To všechno naznačuje, že Spojené státy si mohou udržet solidní hospodářský růst, přestože panují obavy ohledně zpomalování růstu v Číně a eurozóně," uvedl podle agentury Reuters analytik Jeff Greenberg ze společnosti Morgan Private Bank.
"Zpomalování růstu světového hospodářství má na situaci na americkém trhu práce minimální vliv," řekl podle agentury Bloomberg před zveřejněním statistiky David Berson, hlavní ekonom Nationwide Insurance. "Společnosti se své zaměstnance snaží udržet, protože je pro ně stále těžší hledat kvalitní náhradu."
Americké ministerstvo obchodu minulý týden oznámilo, že tempo růstu ekonomiky Spojených států ve třetím čtvrtletí zpomalilo na 3,5 % ze 4,6 % ve druhém kvartálu. Překonalo však očekávání analytiků. Řada ekonomů se domnívá, že v celém letošním roce by hospodářský růst USA mohl dosáhnout 3 %. To by představovalo nejlepší celoroční výkon od roku 2005.
Ekonomika Spojených států by navíc měla stoupnout mnohem rychleji než evropské hospodářství. Evropská komise tento týden odhadla, že hrubý domácí produkt Evropské unie se letos zvýší jen o 1,3 %. V samotné eurozóně přitom počítá s růstem o pouhých 0,8 %.
"Páteční zpráva o trhu práce potvrzuje, že Spojené státy zůstávají světlým bodem na mapě světové ekonomiky plné mračen," uvedl analytik Michael Griffin ze společnosti CEB.
Podle středeční zprávy agentury ADP soukromý sektor ve Spojených státech v říjnu vytvořil 230 tisíc nových pracovních míst. Trh očekával nižší přírůstek (220 tisíc). Zároveň došlo i k revizi zářijových dat o 12 tisíc nahoru na 225 tisíc z 213 tisíc. Malé podniky do 50 zaměstnanců vytvořily v říjnu 102 tisíc pracovních míst, střední podniky (50-499 zaměstnanců) 122 tisíc a velké podniky (nad 500 zaměstnanců) 5 tisíc - podniky, které mají mezi 500 a tisícem zaměstnanců vytvořily 14 tisíc pracovních míst, v podnicích nad tisíc zaměstnanců jich však 8 tisíc ubylo.
Dolar v reakci na páteční data nejdříve skokově oslabil z 1,239 EUR/USD k 1,242 EUR/USD, krátce poté se ale vydal opačným směrem a posílil k 1,237 EUR/USD.
Zdroj: ČTK, Bloomberg
Aktuality
