Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, přesto padly nové rekordy. Za týden indexy mírně vzrostly

Ceny amerických akcií se v závěru týdne po zprávě o říjnovém vývoji situace na trhu práce ve Spojených státech výrazněji nezměnily. Přesto se indexy Dow a S&P 500 dostaly na nová maxima. Za pět obchodních dní skončily všechny tři nejsledovanější indexy v zelených číslech.
Index Dow se během páteční obchodní seance vyšplhal na historické maximum 17 575,33 bodu a uzavřel se ziskem 0,11 % na 17 573,93 bodu. Širší S&P 500 posunul historické maximum na 2 034,26 a uzavřel se ziskem 0,03 % na 2 031,92 bodu. Technologický index Nasdaq naopak klesl a se ztrátou 0,13 % uzavřel na 4 632,53 bodu.
Za celý týden index Dow posílil o 1,04 %, S&P 500 přidal 0,66 % a Nasdaq se udržel těsně nad hladinou s růstem o 0,03 %.
Nejvýznamnější zprávou dne v pátek byla čísla o nových pracovních pozicích a nezaměstnanosti. Americké ministerstvo práce oznámilo, že míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v říjnu klesla na nové šestileté minimum 5,8 % ze zářijových 5,9 %. Ekonomika vytvořila 214 tisíc pracovních míst, tedy o něco méně než očekávaných 230 tisíc.
"Je to v podstatě dobrá zpráva, ale není to skvělá zpráva. Akcie jsou na rekordních úrovních. Je těžké růst dále z rekordů, pokud nepřijdou opravdu skvělé zprávy," řekl Art Hogan, hlavní tržní stratég Wunderlich Securities.
Z indexu Dow v pátek nejvíce zdražily akcie maloobchodního řetězce Wal-Mart (+1,23 %), mobilního operátora Verizon Communications (+1,15 %) a ropné společnosti ExxonMobil (+1,07 %). Nedařilo se naopak cenným papírům zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-2,7 %), zábavní společnosti Walt Disney (-2,17 %) či výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-0,87 %).
V rámci indexu S&P 500 nejvíce oslabily akcie společnosti First Solar (-10,85 %). Firma oznámila, že neplánuje vytvořit veřejně obchodovanou společnost, která by vlastnila a provozovala své vlastní elektrárny. Dařilo se naopak akciím nápojové firmy Monster Beverage (+7,87 %). Výsledky výrobce energetických nápojů překonaly odhady, zisk firmy dosáhl ve 3Q2014 70 centů na akcii, čekalo se jen 68 centů.
Celkově nejvíce zdražily akcie ze sektoru základních materiálů, energetické tituly a cenné papíry z odvětví služeb. Klesly naopak sektor zdravotnictví, finanční a technologické odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX klesl o 4 % na 13,12 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA spadly o devět bazických bodů na 2,3 %.
Ropa kvůli Ukrajině zdražila, cena zlata vystřelila o 36 dolarů
Ceny ropy na světových trzích po nedávném propadu oživily. K nárůstu ceny přispěly obavy z krachu křehkého příměří na Ukrajině a předpověď nebývale chladného počasí v části Spojených států.
Cena ropy Brent vzrostla o 75 centů na 83,61 dolaru za barel. Ve středu Brent klesl na čtyřleté minimum 81,63 USD za barel. V červnu přitom barel stál více než 115 dolarů.
Americká lehká ropa West Texas Intermediate zdražila o 0,6 % na 78,45 USD za barel. Před pěti měsíci byla cena nad 107 dolary.
Ukrajinská armáda informovala, že hranici mezi Ruskem a východní Ukrajinou přejela ve čtvrtek kolona s 32 tanky a nákladními vozy s municí a bojovníky. Pokud je toto sdělení pravdivé, mohlo by to signalizovat definitivní konec klidu zbraní na východě Ukrajiny, který byl dojednán v září v Minsku a který je neustále porušován. Obnovení bojů v oblasti by mohlo narušit transfer ropy, přiškrtit nabídku na trzích, a zvýšit tak její cenu.
Někteří analytici ale pochybují, že se na cenách ropy případná eskalace násilí může projevit. "Ukrajinská situace nezpůsobila v posledních čtyřech či pěti měsících ani jedno jediné narušení dodávek, i když tentokrát ještě uvidíme," uvedl podle agentury Reuters analytik Tariq Zahir ze společnosti Tyche Capital Advisers.
Předpovědi nebývalé chladného počasí na středozápadě USA pro následující dva týdny podpořily trh s topným olejem, což nepřímo podpořilo i poptávku po ropě. Ta může po úpravě sloužit k vytápění domácností.
Dolar v pátek mírně oslabil k euru i japonskému jenu. Investoři po zprávě o říjnovém vývoji trhu práce ve Spojených státech vybírali zisky, které jim přinesl předchozí růst americké měny.
Zlato po předchozích propadech zdražilo téměř o 36 dolarů na zhruba 1 178 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v říjnu mimo zemědělství vytvořila 214 tisíc pracovních míst. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali přírůstek 230 tisíc míst po srpnových 256 tisících (revidováno z 248 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti nečekaně klesla o desetinu procentního bodu na 5,8 %, což je nejnižší hodnota od července 2008.
- Americká farmaceutická společnost Johnson & Johnson koupila od indické společnosti Jagdale Industries výrobce energetických nápojů ORSL. Finanční podmínky transakce ani jedna ze stran nezveřejnila, nejmenovaný zdroj obeznámený se situací nicméně podle zpravodajské agentury Reuters uvedl, že Johnson & Johnson za ORSL zaplatila 121,69 milionu dolarů.
- Tržby amerického maloobchodního řetězce Sears se ve třetím čtvrtletí snížily o 0,1 %, v USA klesly o 0,7 %.
- Kanadská farmaceutická společnost Valeant může za převzetí amerického výrobce botoxu Allergan zaplatit více, než kolik dosud nabízela. V dopise určeném vedení amerického podniku to údajně napsal aktivistický investor Bill Ackman, který prostřednictvím svého fondu Pershing Square Capital Management ovládá přibližně 10 % akcií Valeantu.
- Dudley (Fed, New York): Centrální banka začne úrokové sazby zvyšovat pravděpodobně příští rok.
- Druhá největší americká automobilka Ford Motor se rozhodla vyměnit šéfa svých evropských aktivit, které se již několik let potýkají se ztrátami. Stephena Odella v čele evropské divize nahradí Jim Farley. Odell naopak vystřídá Farleyho ve funkci šéfa globálního marketingu Fordu, napsala agentura Reuters.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- JPMorgan v hlášení regulátorovi potvrdila, že je vyšetřována kvůli svému forexovému obchodování. Související náklady odhadla až na 5,9 miliardy USD.
- Výdaje na stavební projekty v září klesly meziměsíčně o 0,4 % (odhad: +0,7 %, srpen: -0,8 %).
- ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v říjnu vzrostl na 59 bodů (odhad: 56,2 bodu, září: 56,6 bodu).
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v říjnu klesá na 55,9 bodu (flash: 56,2 bodu, září: 57,5 bodu).
- V říjnu se v USA prodalo více aut než v září. Podle Wards Auto jich bylo 16,35 milionu, podle AutoData dokonce 16,5 milionu. V září se prodalo v USA anualizovaně 16,34 milionu aut. Průměrné prodeje ve druhém kvartálu ale byly vyšší (16,8 milionu).
- Argentinské úřady obvinily amerického výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble z daňových podvodů a pozastavily jeho činnost v zemi. Argentinský daňový úřad AFIP oznámil, že společnost se dopustila podvodů v souvislosti s dovozem z Brazílie, který měla využít k tomu, aby vyvedla peníze z Argentiny a snížila si daňový základ.
- Noviny ve Španělsku mají mít možnost vyžadovat měsíční poplatek od internetového vyhledávače Google předtím, než ten jejich články zařadí do své služby pro vyhledávání zpráv Google News. Předpokládá to zákon o ochraně autorských práv, který schválila španělská vláda. Madrid chce opatřením chránit domácí tištěná periodika, napsal na webu britský list The Guardian.
- Podnikové objednávky ve Spojených státech v září klesly o 0,6 % v souladu s odhady (srpen revidován na -10 % z -10,1 %).
- Deficit obchodní bilance Spojených států se v září prohloubil na čtyřměsíční maximum 43 miliard dolarů, očekávalo se přitom, že se deficit zvýší jen na 40,2 miliardy z 40,1 miliardy dolarů. Export klesl nejprudčeji od února letošního roku kvůli slabší poptávce z Evropy, Latinské Ameriky a Japonska. Export klesl o 1,5 % na 195,6 miliardy dolarů, tedy nejméně od dubna, zatímco import byl stejný jako v srpnu (238,6 miliardy dolarů).
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku v říjnu klesl na 54,8 bodu (září: 63,7 bodu).
- Společnost Time, bývalá součást Time Warner, nyní samostatná vydavatelská firma vlastnící například magazíny Sports Illustrated, Time nebo People, snížila již podruhé odhad celoročních tržeb kvůli poklesu příjmů z reklamy. Firma očekává tržby mezi 3,27 a 3,30 miliardy dolarů, dříve počítala s 3,30 až 3,37 miliardy dolarů.
- Podle zprávy agentury ADP soukromý sektor ve Spojených státech v říjnu vytvořil 230 tisíc nových pracovních míst. Trh očekával nižší přírůstek (220 tisíc). Zároveň došlo k revizi zářijových dat o 12 tisíc výše na 225 tisíc z 213 tisíc. Malé podniky do 50 zaměstnanců vytvořily v říjnu 102 tisíc pracovních míst, střední podniky (50-499 zaměstnanců) 122 tisíc a velké podniky (nad 500 zaměstnanců) 5 tisíc. Podniky, které mají mezi 500 a tisícem zaměstnanců, vytvořily 14 tisíc pracovních míst, v podnicích nad tisíc zaměstnanců jich však 8 tisíc ubylo.
- Akcie se nedávno vyšplhaly na historická maxima, což vyvolalo v mnoha investorech obavy. Jan Hatzius z Goldman Sachs se však velkého propadu nebojí. Z modelu, který zahrnuje historické ceny z dvaceti rozvinutých zemí, Hatziusovi vychází, že nebezpečí propadu je pouze "průměrné" a riziko rozsáhlé recese způsobené tímto propadem je relativně nízké.
- Britsko-australská společnost BHP Billiton se zřejmě stane první firmou, která bude vyvážet ropu ze Spojených států, aniž by k tomu měla povolení od vlády. V USA čtyři desetiletí platí zákaz vývozu ropy, v poslední době se však objevují hlasy požadující zrušení zákazu, protože cena ropy v USA kvůli rozkvětu těžby z břidlic výrazně klesla.
- ISM index nákupních manažerů ve službách v říjnu klesá na 57,1 bodu ze zářijových 58,6 bodu (odhad: 58 bodů).
- Expanze amerického sektoru služeb v říjnu mírně zpomalila. Index nákupních manažerů Markit klesl na 57,1 bodu ze zářijových 58,9 bodu. Předběžná data počítala s poklesem na 57,3 bodu. Kompozitní index spadl na 57,2 bodu z 59 bodů v září, podle předběžných dat se měl snížit na 57,4 bodu.
- Česká republika chce, aby současná bilaterální dohoda s USA o ochraně investic byla nahrazena dohodou o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). Dohodu, která se týká volného obchodu, vyjednává EU s USA od června 2013, završena by podle odhadů mohla být v příštím roce. Současná dohoda o ochraně investic z 90. let je pro ČR podle ministerstva nevýhodná.
- Německý výrobce luxusních automobilů Audi svolává ve Spojených státech ke kontrole zhruba 102 000 luxusních sedanů. Důvodem jsou problémy s předními airbagy, u kterých hrozí, že se při nehodě neaktivují. Audi, stejně jako česká Škoda Auto, patří do skupiny Volkswagen.
- Demokraté prezidenta Baracka Obamy ztratili dosavadní většinu v Senátu. Kromě toho si opoziční republikáni udrželi i značnou převahu ve Sněmovně reprezentantů. Zajímavé je, že za kampaň strany utratily rekordní částku, v přepočtu 88 miliard korun, což je více, než svět dosud dal na humanitární pomoc v rámci boje s ebolou.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 1. listopadu klesl o 10 tisíc na 278 tisíc. Čekal se pokles na 285 tisíc z 287 tisíc v předchozím týdnu (revidováno na 288 tisíc). Počet pokračujících žádostí klesl v týdnu do 25. října na 2,348 milionu z 2,387 milionu (revidováno z 2,384 milionu). Očekával se pokles počtu pokračujících žádostí na 2,365 milionu. Čtyřtýdenní průměr klesl nejníže od dubna 2000.
- Bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke ve středu večer prohlásil, že Evropská centrální banka prožije krušné časy, pokud se bude snažit zavést kvantitativní uvolňování v americkém stylu. Bernanke se také ostře obul do kritiků amerického kvantitativního uvolňování, kteří tvrdí, že program, jenž nafoukl rozvahu Fedu na více než 4,5 bilionu dolarů, povede k vysoké inflaci.
- David Einhorn, manažer hedgeového fondu Greenlight Capital, přidal společnost Amazon do svého "bublinového koše" SHORT pozic. Vyplývá to z jeho dopisu investorům.
- Ruský rubl se ve čtvrtek vůči dolaru propadl o více než dvě procenta na nové historické minimum. Jeho kurz tak poprvé prolomil hranici 46 rublů za dolar. Ruská centrální banka ve středu oznámila, že se rozhodla omezit podporu domácí měny. Viceguvernérka banky pak řekla, že rubl je nyní "poněkud podhodnocený".
- Globální ekonomika se zotavuje jen velmi zvolna, za což může stagnace v eurozóně a zpomalování v některých velkých rozvíjejících se ekonomikách. Vyplývá to z výhledu, který ve čtvrtek zveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Letos má podle ní globální růst dosáhnout 3,3 %, což je o 0,1 procentního bodu méně, než organizace uváděla ve své květnové prognóze.
- Na veřejnost unikly dokumenty, podle nichž Lucembursko pomohlo více než 340 nadnárodním firmám vyhnout se placení daní. Téměř 28 tisíc stran uniklých dokumentů popisuje daňové dohody mezi lucemburským daňovým úřadem a některými největšími světovými firmami. Bezprecedentní šestiměsíční vyšetřování Mezinárodního sdružení investigativních novinářů (ICIJ) bylo pojmenováno Luxembourg Leaks (Lucemburské úniky), zkráceně LuxLeaks.
- Americké hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac ve třetím čtvrtletí zvýšily své zisky proti předchozím třem měsícům. Oznámily to ve čtvrtek firmy. Dodaly, že vládě Spojených států vyplatí na dividendách celkem 6,8 miliardy dolarů.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky AIG ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 1,21 USD (odhad: 1,09 USD), tržby 8,63 miliardy USD (odhad: 8,6 miliardy USD).
- Výsledky Sprint ve 3Q: Ztráta na akcii 19 centů (odhad: 6 centů), tržby 8,49 miliardy USD (odhad: 8,59 miliardy USD, loni: 7,75 miliardy USD). Firma zruší 2 tisíce pracovních míst.
- Výsledky Herbalife ve 3Q: Očištěný zisk 1,45 USD na akcii (odhad: 1,51 USD), tržby 1,26 miliardy USD (odhad: 1,32 miliardy USD).
- Výsledky společnosti Alibaba předčily očekávání trhu. Zisk na akcii dosáhl 45 centů v souladu s odhady, tržby však meziročně vzrostly o 54 % na 2,74 miliardy USD, ačkoli se čekalo jen 2,61 miliardy USD. Počet uživatelů byl také vyšší (307 milionů oproti odhadu 298 milionů).
- Výsledky Burger King ve 3Q: Zisk na akcii 0,27 USD v souladu s odhady, tržby 278,9 milionu USD (odhad: 277,7 milionu USD).
- Výsledky Priceline ve 3Q: Zisk na akcii 22,16 USD (odhad: 21,07 USD), tržby: 2,84 miliardy USD (odhad: 2,83 miliardy USD).
- Výsledky Michael Kors ve 3Q: Zisk na akcii 1,00 USD (odhad: 0,89 USD), tržby: 1,009 miliardy dolarů.
- Výsledky 21st Century Fox v 1QFY2015: Čistý zisk na akcii 0,47 USD, upravený zisk na akcii 0,39 USD (odhad: 0,37 USD), tržby 7,89 miliardy USD (meziročně +12 %).
- Výsledky Qualcomm ve 3Q: Zisk na akcii 1,26 USD (odhad: 1,31 USD)
- Výsledky Tesla Motors ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,02 USD (odhad: ztráta 0,01 USD).
- Americká automobilka Chrysler Group zvýšila ve třetím čtvrtletí čistý zisk téměř o třetinu na 611 milionů dolarů. Firma uvedla, že jí pomohl především pokračující růst prodeje. Chrysler, který je součástí skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA), rovněž potvrdil odhad celoročního zisku.
- Americké mediální společnosti Time Warner klesl ve třetím čtvrtletí zisk na 967 milionů USD z loňských 1,18 miliardy USD. Příjmy se však zvýšily díky divizi Turner Networks a kabelové televizi HBO. Firma, která vlastní zhruba polovinu akcií majitele české TV Nova, to uvedla ve středečním prohlášení.
- Výsledky First Solar ve 3Q: Zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,63 USD), tržby 889 milionů dolarů (odhad: 1,05 miliardy USD).
- Výsledky Zynga ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,01 USD (v souladu s odhady), tržby 176,6 milionu dolarů (odhad: 171,3 milionu dolarů).
- Výsledky Walt Disney ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,89 USD (v souladu s odhady), tržby 12,39 miliardy dolarů (loni: 11,57 miliardy USD).
- **Výsledky Berkshire Hathaway ve 3Q: Zisk na akcii 2 876 USD (odhad: 2 594 USD).
Zdroj: ČTK, Bloomberg
Aktuality
