US MARKETOtevírá za: 3 h 44 m
DOW JONES+0,00 %
NASDAQ+0,28 %
S&P 500-0,04 %
ČEZ+0,75 %
KB+0,10 %
Erste+0,00 %

IEA čeká růst spotřeby ropy do 2040 na 104 milionů barelů denně

Celosvětová spotřeba ropy má do roku 2040 stoupnout na 104 milionů barelů denně z loňských 90 milionů barelů, hlavně kvůli poptávce po pohonných hmotách a petrochemických produktech v rozvíjejících se zemích. K uspokojení tohoto růstu a nahrazení stárnoucích polí budou potřebné investice v objemu zhruba 900 miliard USD ročně. Uvedla to ve výhledu energetického trhu Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Redakce IW
Redakce IW
12. 11. 2014 | 13:57
Ropa

IEA současně varovala před množstvím nebezpečí, která ohrožují investice a dodávky na trhy. Patří mezi ně politické nepokoje, hlavně v Iráku či pokles cen ropy. Za poslední čtyři měsíce se cena ropy snížila o zhruba 30 % na 82 dolarů za barel hlavně kvůli rostoucím dodávkám z Blízkého východu a Severní Ameriky. To však ohrožuje rozpočty zemí těžících ropu a ropných firem.

"Pokud ceny zůstanou na této nízké úrovni, může být výsledkem v příštím roce pokles investic do těžby v USA o deset procent, což bude mít dopad na budoucí růst těžby," řekl agentuře Reuters hlavní ekonom IEA Fatih Birol.

Těžba ropy v USA v posledních několika letech rostla ročně o jeden milion barelů denně díky rozmachu těžby z břidlic. Příští rok se má zvýšit o dalších 963 000 barelů denně.

Nízké ceny ropy ohrožují i rozvoj projektů v dalších zemích. Norská společnost Statoil a francouzská firma Total letos odložily rozvoj těžby z břidlic v Kanadě, kde je těžba z místních ložisek finančně velmi náročná. IEA odhaduje, že pokles cen ohrožuje až čtvrtinu projektů. Problémy by mohly mít i projekty na těžbu z hlubokých vod v Brazílii, které jsou rovněž velmi drahé a složité. Mnoho ropných firem, jako Royal Dutch Shell či ConocoPhillips, minulý měsíc oznámilo, že kvůli udržení ziskovosti v době poklesu cen ropy snižují své kapitálové výdaje.

Sankce západu vůči Rusku kvůli ukrajinské krizi omezily Rusku přístup k novým technologiím a na kapitálové trhy. To podle IEA rovněž vyvolává obavy o budoucí dodávky. Rusko je největším vývozcem ropy na světě.

Zdroj: ČTK

RopaRopa BrentRopa WTI
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast